A közösséggel a közösségért
Szent Ilona tiszteletére kápolnát építtetett a csíkajnádi Szent István Szervezet a település határában. A létesítményt pályázati úton elnyert összegekből, a közbirtokosság és helyi lakosok, illetve elszármazott csíkajnádiak támogatásával „pirosban” felépítették, de a jövő augusztusra tervezett megáldásig további jó szándékú adakozók támogatására számítanak az építtetők.
Hétágra sütött a nap tegnap délben, amikor fotós kollégámmal megérkeztünk a csíkajnádi római katolikus templomhoz. Ott találkoztunk a helyi Szent István Szervezet vezetőivel, majd a település központjából a határban – immár „pirosban” – felépített létesítményhez igyekeztünk. Bogos Róbert projektfelelős útközben elmondta: a kápolnát építtető Szent István Szervezet tagjai a falumonográfia elkészítése előtt végzett kutatások során találkoztak azzal a ténnyel, hogy a település határában a Balaskó-vár közelében egykor kápolna állott Szent Ilona tiszteletére.
– A helyet Szent Ilona-dűlőként ismertük, ahol volt egy alapszerű kiemelkedés. Az idősek mesélték, hogy onnan régen az emberek nagy köveket hordtak el és építkezési anyagként hasznosították – mondta Bogos Róbert.
Megjegyezte: ahol az egykori kápolna alapja kirajzolódik, ott nem tudtak régészeti kutatásokat végezni, ezért geodéziai/geofizikai módszerekkel átvilágíttatták, és mint kiderült, egy 5 x 5 méteres kőalapzat volt a földben. Onnan néhány méterre az említett méretre építették a mostani kápolnát is, csupán egy szentélyrésszel bővítették ki. A projektfelelős érdeklődésünkre arról is beszámolt, hogy többéves engedélyeztetés és tervezés előzte meg a tavasszal elkezdett építkezési munkálatokat. Rámutatott: a kápolnához vezető utat is meg kellett javítani, a munkát a helyi önkormányzattal közösen végezték.
– Szeretnénk, hogyha ez a kápolna jövő év augusztusára teljesen elkészülne. Az idén már csak kisebb munkák vannak hátra, például teszünk egy keresztet a szentély fölé, aztán a többi munkát majd a tavaszon folytatjuk – ezt már Szőgyör Loránd, a Szent István Szervezet elnöke jegyezte meg.
Hozzátette: az engedélyeztetés, a tervezés és a beltelkesítés értéke mintegy 70 ezer lej. A munkálatokat a helyi közbirtokosság, cégek, a lakosság és a településről elszármazottak támogatásával végezték.
– A kápolna kivitelezése eddig 200 ezer lejbe került, amelynek munkálatait a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül a magyar kormány is támogatta, de ebben is segített a közösség, a közbirtokosság és szintén a helybéli hívek és elszármazottak adományából fedeztük. Korábban gyűjtést is szerveztünk. Jóleső érzés, amikor még idegenek is ránk írnak, mert például látták az építkezésről készített fotókat, és szeretnének támogatni – emelte ki a szervezet elnöke.
LátványtervAzért, hogy jövő év augusztusára teljesen elkészüljön a kápolna, további adományokra számítanak az építtetők. A támogatási lehetőségekről a csikajnad.ro és a Csíkajnádi Szent István Szervezet közösségi oldalán tájékozódhatnak az adakozók.
És hogy mi sem bizonyítja a kápolna létesítésének jogosultságát? Az nem más, hogy az egyházi hagyomány Nagy Konstantin császár édesanyjának, azaz Szent Ilonának tulajdonítja Jézus keresztjének megtalálását, ezért is tisztelik a bányászok és uralkodók mellett a régészek védőszentjeként is.
Biró István