A jó gazda is holtig tanul
Téli időszakban zajló felkészítőkre várja a napokban a biogazdálkodás, az agroturizmus, vagy épp a gyógynövénytermesztés iránt érdeklődő gazdák jelentkezését a csíkszeredai Pro Agricultura Alapítvány.
Október 15-ig fogadja a téli gazdatanfolyamok iránt érdeklődők jelentkezését a csíkszeredai Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány – tájékoztatta lapunkat dr. Máthé Emma, az alapítvány munkatársa. A szervezők tervei alapján a felkészítők november elsejétől, osztályonként legkevesebb 15, legtöbb 28 fővel indulnak.
A jelentkezők három akkreditált felnőttképzési program közül választhatnak. Az általános mezőgazdaság, agroturisztikai dolgozó, valamint a biotermesztés, ökológiai gazdálkodás témakörökben a munkaügyi hivatal által kibocsátott diplomát vehetnek át azok a termelők, akik a 720, illetve 450 órás tanfolyamok végén tudásokról sikeresen számot adnak. A tanfolyamkínálatban negyedikként meghirdetett gyógynövénytermesztést és -feldolgozást azonban informális képzésként ajánlják: azaz a résztvevők gyógynövénytermesztés, -begyűjtés, -szárítás és -kivonatkészítés terén szerzett elméleti és gyakorlati ismereteit nem diplomával, hanem részvételi tanúsítvánnyal ismerik el. A gyógynövényekkel kapcsolatos tudnivalókat ráadásul jelenlegi időszakban azonnal hasznosíthatják a gazdák, hiszen az ősz a természetben előforduló, valamint a kertben termesztett gyógynövények begyűjtéséről, szárításáról, tárolásáról, illetve szaporításáról is szól.
– Épp ezért a gyógynövényes képzést azonnal indítjuk, mihelyt összegyűl a minimálisan elégséges 15 fő – fűzte hozzá Máthé Emma.
Az alapítvány képviselője ugyanakkor a 720 órás, emelt szintű ökogazdálkodási tanfolyamra is kitért, amit azonban nem csupán azoknak a termelőknek ajánl, akik a tevékenységükhöz hivatalos tanúsítványt kívánnak szerezni, hanem azoknak a hobbikertészeknek is, akik a családjuk szükségletére termelt zöldséget és gyümölcsöt bio módon, kemikáliák használata nélkül akarják előállítani. Megjegyezte: a csíkszeredai ökogazdálkodási tanfolyamot a magyarországi Földművelésügyi Minisztérium támogatja, ebből adódóan a képzés díja is jutányosabb.
– A tanfolyam keretében szó lesz a törvénykezésről, az elismertetés folyamatáról és mikéntjéről, az átállási periódusokról növénytermesztés és állattenyésztés esetében, illetve azokról a módszerekről, amelyek az ökogazdálkodáshoz tartoznak. A tananyag részét képezik továbbá a termék értékesítését segítő agrármarketing-ismeretek, illetve a könyvelési alapok, ami viszont bármilyen mezőgazdasági tevékenységről legyen szó, nélkülözhetetlen – részletezte Máthé Emma. A tanfolyamok révén megszerezhető diplomákat – a gyógynövénytermesztés kivételével – az uniós mezőgazdasági és farmfejlesztési pályázatok elbírálásánál is elismerik és figyelembe veszik.
Domján Levente