Hirdetés

A hivatásos tűzoltók napi beszámolója és hasznos tűzvédelmi tippek

Tizenkét bevetésen vettek részt az elmúlt huszonnégy órában a Hargita megyei hivatásos tűzoltók, ezek közül tíz esetben a SMURD-mentők nyújtottak elsősegélyt, eloltottak egy tüzet, továbbá Maroshévízen egy lakásajtó kinyitásához nyújtottak segítséget – közölte pénteken a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Hírszerkesztő: Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 2 perc
A hivatásos tűzoltók napi beszámolója és hasznos tűzvédelmi tippek
Illusztráció Fotó: László F. Csaba

A közlemény szerint szerdán Szépvízen egy ház kéménye gyúlt ki, valószínűleg amiatt, hogy elmulasztották a tisztítását. A tűzoltók megérkezésekor a kémény belső részéből lángok csaptak fel, veszélyeztetve a lakóház tetőszerkezetét. A tüzet azonnal eloltották, így körülbelül 100 000 lej értékű javakat sikerült megmenteni.


Hirdetés

A hideg időjárás miatt a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség közleményében megelőző intézkedéseket javasol a kéménytüzek elkerülése érdekében.

Emlékeztettek: a kéményeket rendszeresen (kötelezően a hideg időszak kezdetén) szakképzett és engedéllyel rendelkező személyeknek kell ellenőrizni, javítani és tisztítani. Az épületek padlásán a kéményeket kívül-belül vakolni és meszelni kell, hogy könnyen észrevehetők legyenek az esetleges repedések, ahol szikrák pattanhatnak ki, és tüzet okozhatnak, ha körülöttük gyúlékony anyagok vannak. A kéményeket el kell választani a padlók gyúlékony elemeitől a kémény tégláinak 25 centiméterrel történő megvastagításával; a kémény és a padló közötti teret nem gyúlékony anyagokkal ajánlott szigetelni. A tetőn legalább 10 centiméter távolságot kell hagyni a kémény külső fala és a tető gyúlékony elemei között. Tilos a kéményekbe beépíteni a tető, a padló stb. gyúlékony elemeit. Az épületek padlásán és ellenőrizetlen helyiségekben a kályhák ajtaja alatt a padlót nem gyúlékony anyaggal kell védeni. A kémények füstelvezető nyílásait az éghető tetővel rendelkező épületeknél dróthálóval kell ellátni. Tilos improvizációt alkalmazni többívű fém füstelvezető csöveken, amelyek éghető falak mellé vagy éghető anyagok közelébe vannak felszerelve. Egy tűzeset bekövetkezte esetén kötelező az eseményt a lehető legrövidebb időn belül bejelenteni a 112-es sürgősségi számon.

Részletes információt a vészhelyzetek kezelésének módjáról a https://fiipregatit.ro országos vészkezelési platformon és a DSU mobilalkalmazásban lehet elérni, amely ingyenesen letölthető az App Store-ból és a Google Playből – áll a közleményben.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!