Hirdetés

A csőd széléről a felvirágzásig

A megoldás az összefogásban van. Többször hangsúlyoztam már: a Gyilkos-tót nem dédapáinktól örököltük, hanem utódainktól kaptuk kölcsön – hangzott el a Török Csabával, a Monturist ügyvezető igazgatójával készült interjú alkalmával. A cég profitot termel, amióta új ügyvezetőt neveztek ki, felszámolása indokolatlan.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 5 perc

– Mikor vette át a Monturist vezetését, és mit tapasztalt azóta?

– A tavaly május 17-én fogadta el és hagyta jóvá a Hargita megyei cégbíróság a Monturist Kft. közgyűlésének azon határozatát, amelynek következtében személyemet nevesítették a cég élére. Tulajdonképpen alig több mint egy év és egy hónapja vezetem a gazdasági társaságot. Mivel a Gyilkos-tóról beszélünk, amely országos és nemzetközi szinten egyedülálló természetvédelmi érték, minden egyes gazdasági és fejlesztési döntésünknél az elkövetkező generációk érdekeit is figyelembe kell vegyük. Ehhez azonban természetesen megfelelő ismeretekkel kell rendelkeznünk, és meg kell tanulnunk a környezetünkkel harmóniában élni, és ennek tudatában meghozni gazdasági-fejlesztési döntéseinket.

– Milyen jellegű problémákkal szembesült a cég átvételekor, sikerült megoldást találni rájuk?

– A volt ügyvezetőtől a menedzsmentet több mint 20 ezer lejes hiánnyal vettem át. De ami ennél is szomorúbb tapasztalat volt a tavalyi turisztikai idény kezdete előtt, hogy rengeteg – a Monturist Kft.-nek és a társtulajdonosok számára – előnytelen szerződés köttetett, különböző kereskedelmi partnerekkel. Ezt támasztja alá a gyergyószentmiklósi városi tanács ideiglenes bizottsága által készített beszámolójelentés is, amit még az elmúlt közigazgatási mandátumban, az akkori gyergyószentmiklósi polgármesternek készített a tanács minden egyes politikai szervezetét képviselő bizottsága. Az akkori jelentés kitér az előnytelen, sokszor egyoldalú szerződésektől kezdve, a kaotikus és a jelentés szerinti, törvénytelen parkolási adminisztrálásig. Röviden, mind a cég anyagi helyzetét figyelembe véve, mind a Gyilkos-tó partján uralkodó állapotok tekintetében szomorú és siralmas állapotok között vettem át a céget. Mindezt olyan körülmények között, hogy egyúttal kellett készülnöm a 2021-es nyári turisztikai idényre is.

– Ön szerint meg kell szüntetni a céget, vagy megmenthető?

 Egy év menedzseri tapasztalat után igenis kijelenthetem, hogy a gazdasági társaság nemcsak megmenthető, de meg is mentettük. A cég életképes, sőt ennél is több, fejlődőképes. Tavaly a Monturist Kft. közgyűlésén azt a feladatot kaptam, hogy rendezzük a cég anyagi helyzetét. Ennek érdekében a tavalyi év végére sikerült a cég negatív anyagi helyzetét pozitív irányba változtatni, mindezt olyan formában tettük, hogy nem vettük igénybe a társtulajdonosok anyagi hozzájárulását. Büszkén kijelenthetem, hogy alig 6 hónap alatt több mint 130 ezer lejes nyereséggel zártuk a 2021-es évet. Ennek az összegnek a visszafektetési mikéntjét, feltételeit a Monturist Kft. közgyűlése illetékes eldönteni. Véleményem szerint ez óriási előrelépés, mivel alig fél évvel előtte több mint 20 ezer lejes hiánnyal vettem át a gazdasági társaságot. Az idényi féléves mérleget a Monturist Kft. több mint 89 ezer lejes nettó profittal zárta. Tehát semmiféle gazdasági és gazdaságpolitikai indok nem támasztja alá a cég megszüntetését. Ez nem lehet a társtulajdonosok érdeke. Egy ideje már nem az a kérdés számunkra, hogy megmentjük a céget, hanem, hogy hogyan fejlesszük azt, természetesen a társtulajdonosokkal közösen. A Monturistnak van jövője, amennyiben a cég hatékonyan használja ki erőforrásait úgy, hogy tudatosan figyelünk a környezetre is.

– A vállalkozók sérelmezik, hogy a Monturist indokolatlanul emelt bérleti díjakat. Mi a véleménye erről?

– Tulajdonképpen abból kell kiindulnunk, hogy Gyergyószentmiklós városi tanácsa még 2019–2020-ban létrehozott egy ideiglenes bizottságot. Ez a bizottság, amelyben képviseltette magát az elmúlt közigazgatási mandátum minden egyes politikai szervezete, készített egy beszámolójelentést, amit még akkor megküldtek az akkori gyergyószentmiklósi polgármesternek és a Monturist Kft. akkori ügyvezetőjének. Ez a jelentés részletesen kitért az előnytelen, sokszor egyoldalú szerződésekre, amit a cég akkori vezetősége kötött a gazdasági társaság kárára, különböző kereskedelmi partnerekkel. Azonban a beszámolójelentésben a kaotikus – és a tanácsosok szerint törvénytelen – építkezésekről is szó esik. Ennek érdekében a Monturist közgyűlése már az én ügyvezetői mandátumom alatt, figyelembe véve a valós piaci árakat, egy minimumösszeget állapított meg a cég által kötött bérleti és másféle szerződésekre. A határozat a minimum négyzetméterdíjakat tartalmazza. El kell mondanom, sikerült a cég kereskedelmi partnereinek nagy részével ezt az új, közgyűlés által jóváhagyott összeget szerződésmellékletbe foglalnunk, a többiekkel folyamatban van. Ami a törvénytelen építkezéseket illeti, ezt is sikerült tisztáznunk, hiszen a Monturist Kft. nem építkezett törvénytelenül, ellenben néhány vállalkozó igen, ellenük bírósági eljárás folyik.

– Milyen a kapcsolata a társtulajdonos budapesti V. kerülettel?

 A Monturist Kft.-t 1996-ban hozta létre Gyergyószentmiklós város és testvérvárosa, Belváros-Lipótváros Budapest V. Kerületének Önkormányzata. Ennek érdekében minden egyes stratégiai lépést a cég alapító okiratának megfelelően és a gazdasági társaságokról szóló törvény értelmében a társtulajdonosokkal való konzultáció alapján hozok meg.

– Egy önkormányzati képviselőknek probléma, hogy ön és a polgármester komák. Illetve ugyanennek a képviselőnek az is probléma, hogy a csődbe ment Go Rt. cég részvényeit önhöz közel álló személy vásárolta meg. Van hozzáfűznivalója?

– Az elmúlt mandátumokban gyakorlatilag az akkori városvezetés és az akkori tanács csődbe vitte a Gyergyószentmiklósi Városgazdálkodási Vállalatot, a GO Rt.-t. Ez a vállalat szolgáltatta a fűtést és a meleg vizet Gyergyószentmiklóson, de szolgáltatásai között szerepelt a köztisztaság, a víz- és csatornaszolgáltatás, valamint a tömegközlekedés is. Ez a vállalat mindössze valamivel több mint két százalékkal társult tagja volt a Monturist Kft.-nek. A Marosvásárhelyi Ítélőtábla kimondta véglegesen a cég felszámolását, és a napokban került a kezembe egy olyan dokumentum, amelyben még akkor a felszámolást végző csődbiztos kéri a Monturist Kft. társtulajdonosait a valamivel több mint kétszázalékos társasági rész megvásárlására. Megjegyzem, mindez 2018-ban történt, három évvel azelőtt, hogy jómagam a gazdasági társaság ügyvezetője legyek. Így értékesítettük a 2,56 százalékos társasági részcsomagot, teljesen törvényes körülmények között. Megjegyzem, hogy alig több mint kétszázalékos tulajdonosi részesedésről van szó. Ami az Ön kérdésének az első felét érinti, határozottan szeretném aláhúzni, hogy az idevonatkozó hatályos törvények és jogszabályok értelmében semmiféle összeférhetetlenségi vagy érdekellentétre vonatkozó törvényes korlátozás az esetemben nem áll fenn.

– A Monturist milyen turisztikai és infrastrukturális beruházásokat, lépéseket tesz a hely vonzóvá tétele érdekében?

 Rövid távon a Gyilkos-tó közvetlen közelében lévő park és sétányok rendezését tervezzük. Ennek érdekében székelyudvarhelyi tervező és tájépítő szakemberekkel vettem fel a kapcsolatot. A kivitelezési tervek készen állnak, a szükséges hatósági engedélyekkel és láttamozásokkal már rendelkezünk. Ezt a beruházást ismertettem a cég társtulajdonosaival, és előreláthatólag idén szeptemberben, a nyári turisztikai idény végén megkezdjük a kivitelezési és tájrendezési munkálatokat. Így már a következő turisztikai idényben a Gyilkos-tó partjára látogató turisták egy teljesen más, modern, európai körülményeknek megfelelő, nem tájidegen parkot, sétányokat és körülményeket fognak tapasztalni.

– Ön szerint a téma miért most kapott ekkora hangsúlyt?

 Már 2020-ban is sokan drukkoltak a cég felszámolásának. Nem igazán hitték, hogy a cégnek van jövője, jövedelmet tud termelni, amit vissza lehet fordítani a Gyilkostóra látogató turisták és a gyergyószentmiklósi polgárok érdekében. A cég értékes területekkel rendelkezik, tulajdonképpen a Gyilkos-tó partján lévő területet adminisztrálja. Ez óriási gazdasági potenciál. Bebizonyítottam, hogy alig 6 hónap alatt több mint 130 ezer lejes nyereséggel lehetett zárni a 2021-es évet. Olyan körülmények között, hogy több mint 20 ezer lejes hiánnyal vettem át azt még tavaly májusban. Így az illetékeseknek elfogytak azok az érvei, miszerint a cég gazdaságilag és pénzügyileg életképtelen. Ennek érdekében mindenféle hamis érveket kreáltak a „komaügy” kapcsán. Felültek vélt vagy valós konfliktusokra olyan személy kapcsán, akinek a „cégéről” az igazságszolgáltatás és a hatóságok megállapították, hogy törvénytelenségeket követett el. Számomra is feltevődik a kérdés, hogy ezek után miért akarják egyesek tönkretenni a Monturistot? Talán azért, hogy rátegyék a kezüket a Gyilkos-tó partján lévő területekre és ingatlanokra? Miért indítottak egy teljesen karaktergyilkos-hadjáratot ellenem és a Monturist ellen? Nemsokára erre is fény derül.

– Lát konszenzuslehetőséget a probléma orvoslására? Milyen megoldást lát ön mint jelenlegi ügyvezető?

 A megoldás az összefogásban van. Többször hangsúlyoztam már: a Gyilkos-tót nem dédapáinktól örököltük, hanem utódainktól kaptuk kölcsön! Ezt kell mindig szem előtt tartsuk, ennek érdekében kell összefognunk helyi és megyei önkormányzatokkal, az itt tevékenykedő gazdasági szereplőkkel, környezetvédelmi civil szervezetekkel, a nemzeti parkkal, a hegyimentőkkel és minden érintett féllel. Tegyük félre a vélt vagy valós, sokszor személyes konfliktusainkat. Talán ez az „álbotrány” egy lehetőség lesz a tisztességes összefogásra.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!