A bíróság szerint diszkrimináció, hogy Gyergyócsomafalván csak magyar nyelven jelenik meg a helyi hírlap

Diszkrimináció, hogy Gyergyócsomafalván csak magyar nyelven jelenik meg a helyi hírlap – ezt a döntést hozta a legfelsőbb bíróság hosszú pereskedési időszak után, így következő lépésként a helyi tanácstestület a strasbourgi emberjogi bírósághoz fordul jogorvoslatért. A panaszt támogató helyi lakosok július 31-ig csatlakozhatnak aláírásukkal az ügyhöz.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 3 perc
A bíróság szerint diszkrimináció, hogy Gyergyócsomafalván csak magyar nyelven jelenik meg a helyi hírlap
Fotó: Boncina-Székely Szidónia

A Dan Tanasă által vezetett Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) 2019-ben tett panaszt a Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál amiatt, hogy a többségében magyarlakta településen csak magyarul jelenik meg a helyi információkat, helytörténeti érdekességeket, beszámolókat tartalmazó, időszakos kiadvány.

Az Országos Diszkriminációellenes Tanács 2020-ban megalapozatlannak tartotta a diszkrimináció vádját, de a panaszos ezt a határozatot megtámadta a bíróságon, így az elsőfokú ítéletet újból meg kellett vizsgálnia a tanácsnak, és a csomafalvi önkormányzatot elmarasztaló ítélet most már jogerős.

– A strasbourgi emberjogi bírósághoz fordulunk jogorvoslatért, hiszen több nemzetközi egyezmény szerint Románia vállalta, hogy támogatja a magyar nyelv használatát. Azt, hogy befogadják-e a panaszunkat, mikor ér véget az eljárás, és milyen eredménnyel, még nem tudjuk

– mondta el érdeklődésünkre Márton László Szilárd polgármester, hozzátéve, hogy a jogi segítséget a Székely Figyelő Alapítvány ajánlotta fel, velük közösen viszi tovább az ügyet a helyi közösség.

– A Székely Figyelő Alapítvány több ilyen panasz benyújtását kezdeményezte már. Gyergyóremetén ugyancsak büntetést kellett fizetnie a polgármesternek a helyi, magyar nyelven megjelenő újság miatt, így csoportos panasz benyújtása mellett döntöttek, a mi javaslatunkra idén tavasszal. Ezzel kapcsolatban még nem kaptunk visszajelzést, hogy befogadják-e egyáltalán, átment-e az első szűrőn, de teljesen nyilvánvaló a jogsértés – fogalmazott Árus Zsolt, a Székely Figyelő Alapítvány vezetője.

Az eljárás folyamatában az alapítvány ügyintézője elkészíti a panasz érdemi részét, a kezdeményezéshez társulóknak mindössze annyi a dolguk, hogy kitöltsék adataikkal a típuskérést a helyi polgármesteri hivatalban, vagy a helyi tanács tagjainak valamelyikénél. Az ügyhöz július 31-ig lehet csatlakozni, ezt követően az alapítvány ügyvédje postázza és követi nyomon a beadványt.

Fontos, hogy az érintettek panaszt tegyenek, és minél többen aláírják a kérvényt, mert ez mutatja, hogy egy egész térséget érintő problémáról van szó: azáltal, hogy a gyergyóremetei után a gyergyócsomafalvi, hasonló panasz is megérkezik az emberjogi bírósághoz, látni fogják, hogy több településre jellemző problémáról van szó

– hívta fel a figyelmet Árus Zsolt. Hozzátette: a két említett településen kívül Székelykeresztúron, Csíkszeredában, Csíkszentkirályon és Csíkdánfalván van hasonló per folyamatban, ahol a diszkriminációellenes tanács büntetést rótt ki az önkormányzatokra, akik továbbmentek jogorvoslatért.

A Székely Figyelő Alapítványnak két hasonló, előkészületben lévő beadványa van az emberjogi bírósághoz: Gyergyószentmiklós esetében jogerős ítélet született a székely zászló eltávolítására vonatkozóan, ugyanúgy, mint Csomafalva és Remete esetében, a megválasztott képviselők fogják kezdeményezni a panaszt. Gyergyóremetén a „Községháza” feliratot távolíttatták el, olyan előzmények mellett, hogy korábban, a gyergyószentmiklósi hasonló esetben a Bukaresti Ítélőtábla azt az ítéletet hozta, hogy nem jogszerűtlen a magyar felirat elhelyezése a középületen.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!