Hirdetés

A bejegyzés csak az első lépés, az igazi munka azután kezdődik

Az elmúlt évek során egyre több fiatal gazda ismerte fel, hogy a közös munka sokkal hatékonyabb lehet, mint az egyéni küszködés. A szövetkezetek létrehozása és működtetése azonban nem egyszerű feladat – ebbe a folyamatba nyújtott betekintést Borboly Melinda ügyvéd, akinek közel egy évtizedes tapasztalata van a szövetkezetek bejegyeztetése terén.

Létai Tibor
A bejegyzés csak az első lépés,  az igazi munka azután kezdődik
Fotó: László F. Csaba

Szövetkezet alapításához legalább öt tagra van szükség, akiknek előnyükre válik, ha jól ismerik egymást és közös céljaikat. Önmagában a létrehozás jogilag viszonylag gyors folyamat lehetne, ideális esetben akár egy hét alatt be lehet jegyeztetni. A gyakorlatban viszont gyakran akár három hónapig elhúzódhat, ami függ a szövetkezeti tagok felkészültségétől, attól, hogy elképzeléseik mennyi­re világosak, valamint a szükséges dokumentáció összeállításától és a papírmunkától. A cégbíróságon min­den dokumentumnak pontosnak kell lennie, egyetlen ap­ró hiba sem megengedett. Ha egy aktacsomót hibásnak találnak, az egészet újra kell készíteni, új aláírásokkal és dátumokkal – vázolta a részleteket Borboly Melinda.
Az alapításhoz szükséges dokumentumok közé tartozik a székhelyszerződés és a telekkönyvi kivonat. Elengedhetetlen az alaptőke befizetése, amely magán­személyek esetében minimum 500 lej, jogi személyek bevonása esetén tízezer lej. Az alapító okiratot és az alapszabályt ügyvédnek kell szerkesztenie és hitelesítenie, ami biztosítja az ügyintézés gördülékenységét és azt, hogy a szövetkezet működése jogilag megalapozott legyen.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A jogi bejegyzés csak az első lépés, de az igazi munka és tanulás azután kezdődik. A szövetkezet sikeres mű­ködtetésének kulcsa a tapasztalat szerint a megfelelő ve­zetőség megválasztása. A közgyűlés választja meg az elnököt és az ügyvezető igazgatót, akik a szervezet napi ügyeit irányítják. A jó vezetőség megválasztása a tekintetben is elengedhetetlen, hogy ezek a személyek tartják kézben a bürokratikus teendőket, és ők tartják össze a szövetkezet tagjait is. Fontos, hogy a tagok bízzanak egymásban, közös célokat tűzzenek ki, és előzetesen érdemes tanácsot kérni már működő szövetkezetektől, tapasztalataikból okulva elkerülni a hibákat.
A szövetkezeti tagság számos előnyt kínál. A tagok adókedvezményekre – jövedelemadó-, épületadó-men­tesség (például maga a szövetkezet nem fizet adót az államnak a tulajdonában levő vagy a tevékenysége végzése céljából bérelt épületek után) – jogosultak. Az európai uniós támogatások elbírálásakor is kedvezőbb pontszámot kaphatnak a szövetkezetek, de egy közös traktor beszerzése sokkal gazdaságosabb lehet, mint ha mindenki külön-külön vásárolna saját gépet. A közösségi gondolkodás, az erőforrások összehangolása és az egységes célok mind hozzájárulnak a szövetkezet sikeréhez – fogalmaz a szakértő.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!