Hirdetés

Vissza a megszokott kerékvágásba


Akár azt is elmondhatjuk, hogy óvatosan bár, de kezd az életünk visszarendeződni a megszokott keretek közé. Hosszú idő után vehettünk részt igazi kulturális eseményen. Tegnap délután Alsósófalva biztosította a megfelelő ünnepi hangulatú találkozás színhelyét. Óvatosságból ugyan az Archív képek Alsósófalváról című kiállítás anyagát, amelyet Balázs Ödön, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont fotográfusa válogatott a helyi lakosok albumaiból és nagyított fel, a Sükösd Ferenc Általános Iskola kerítésén helyezték el, hogy a távolságtartási előírások, illetve a korlátozások ne jelentsenek akadályt – hiszen az iskolai és az óvodai oktatás most még szünetel –, de azzal a megfontolással is, hogy így többen tekinthessék meg. Az ilyen jellegű kezdeményezések az utóbbi hónapokban több alkalommal is beváltak.

A kiállítást P. Buzogány Árpád művelődésszervező nyitotta meg, majd ezt követően ő volt dr. Barabás László (1947) néprajzkutató beszélgetőtársa is, hiszen ő szerkesztette frissen megjelent kötetét, amely köré szerveződtek a nap programjai. 

Több évtized kutatómunkájának gyümölcse
A mintegy ötszáz oldalas, gazdag fényképmelléklettel ellátott Szikonyország eltűnőben? – Életmód és mentalitás, népszokás és játék Sóvidéken című kiadvány több évtized kutatómunkájának a gyümölcse, amelyet a kutató a hetvenes évektől kezdődően a legutóbbi időkig végzett. Saját gyermek- és ifjúkori emlékeire – hiszen Parajdon született –, a pedagógusként szerzett élményekre, az újságírói munka során gyűjtött információkra és a tudatos néprajzi gyűjtésére alapozta művét, amely – Buzogány állítása szerint – már ebben a pillanatban is forrásmunkának tekinthető, és minden generáció haszonnal forgathatja, aki érintett és érdekelt a Sóvidék népi kultúrájának megismerésében, annak változásai értelmezésében.
Ezt követően levetítettek egy sokáig elveszettnek hitt 1982-es dokumentumfilmet – ezt Barabás László Schnedarek Ervin (1920–2008), a legendás marosvásárhelyi legendás fotóművész-operatőrrel közösen készítette, illetve egy, a hajnalozás szokásáról szóló – 2000-ben forgatott – filmet is.

Közelgő rendezvények
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont partnerként kapcsolódik a Haáz Rezső Múzeum január 20-tól megtekinthető néprajzi kiállításához. A székelyudvarhelyi múzeum névadójának emlékére szervezett kiállítás részeként látható lesz a Székelyföldi népviseletek Haáz Ferenc Rezső akvarelljein és ceruzarajzain című kiállításból a gyulakutai–siklódi, a felsőrákosi–lövétei, a homoródalmási–lövétei, a Csík vidéki, a gyimesfelsőloki és a Gyergyó vidéki népviselet.
A Móka című táncszínházi előadást mutatják be Szentegyházán, a Gábor Áron Művelődési Hában, január 22-én, pénteken, 19 órától kezdődően.


Simó Márton


Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!