Hirdetés

Vissza a gyökerekhez

Lassan 25 éve jár rendszeresen Székelyudvarhelyre, kezdetben aikido edzéstáborokat tartott, később a saját magáról elnevezett mozgás- és edzésformát is ismerteti és oktatja. Jaff Rajit, a Raji Ukemi Fitness alapítóját faggattuk.

Szász Csaba
Becsült olvasási idő: 4 perc
Vissza a gyökerekhez
Udvarhelyen ismerkednek az egyedi mozgásformával Fotó: Szász Csaba

Jaff Raji, a Raji Ukemi Fit­ness kifejlesztője és névadója 1960-ban született Casablancában, de hatéves korában szüleivel és testvéreivel Franciaországba költöztek, és ma is Bretagne-ban él. – A gyökereim és a lelkem marokkói – vallja önmagáról a rendkívüli tudású harcművész, nemzetközi iskolavezető tanár.
– Iskolakezdéskor sem írni, sem olvasni nem tudtam franciául, amit korábban szívvel-lélekkel tanultam, az hirtelen gépiessé vált, és ez sokkolt, így a sportban, a mozgásban kerestem menedéket – meséli Jaff. Labdarúgással kezdte, amit évente bővített egy-egy sportággal, párhuzamosan jött a kézilabda és a torna, majd versenyszerűen kezdett kajakozni, végül a harcművészetekhez fordult és az aikidóban találta meg azt a lelkiséget, a gondolkodás- és érzésvilágot, nem mellékesen a folyamatos önfejlesztés lehetőségét, amelyben újra otthonra talált.
Fiatalon, alig 24 évesen már oktatta is az aikidót, az évek során saját maga és tanítványai testén kísérletezve tapasztalta meg a ma már nevét viselő mozgás- és edzésforma jótékony hatásait. Sokat segített a saját gyerekei mozgásvilágának a megfigyelése a születéstől az első lépések megtételéig.
– Láthatjuk, hogy egy kisbaba sosem harcol a gravitáció ellen, hisz nincs is tudomása róla, ellenben forgásokkal, gurulásokkal folyamatosan keresi a gravitációs központját, hogy mozgása a későbbiekben szabaddá váljon – fogalmaz Jaff Raji. Mint mondja, így lett a Raji Ukemi Fitness alapja a föld és az emberi test kapcsolata, vagyis a gravitációnak, valamint az embernek, mint a „földhöz ragadt”, mégis szabad mozgással rendelkező, önállóan gondolkodó lénynek a dinamikus együttműködése. Ennek megfelelően az alapvető mozgásformák a gördülések, forgások és a gurulások, amelyek a gravitációs erő „visszaforgatásával” pluszenergiát, illetve lendületet biztosítanak a gyakorlatok további erősítő-nyújtó részeihez. A különböző összetettségű gyakorlatokban gyakran párhuzamosan történik a test megerősítése és hajlékonyabbá tétele, valamint a figyelem, a koordináció és az egyensúly fejlesztése, amely még a csecsemőkorban tapasztalt impulzusokat ad a bőrfelületnek, az izomzatnak, a csontoknak és az ízületeknek egyaránt. Ilyenkor kiemelt hangsúlyt kap a mozdulatoknak megfelelő légzés is.
– Ez egyféle utazás időben és térben, visszatérés a gyökerekhez, vissza a csecsemőkorba, amelyet mindannyian átéltünk. Ha megnézzük egy egészen kisgyerek mozgását, láthatjuk, hogy a még fejletlen izomzat miatt nincs bennük komoly erő, de hihetetlenül gyorsak, például úgy kapják le a szemüvegedet, hogy észre sem veszed. A titok az egyszerűségben rejlik, nem sokat gondolkodnak, egyszerűen így reagálnak egy olyan külső ingerre, ami felkelti érdeklődésüket – magyarázza Raji. Hozzáteszi, hogy az évek során kifejlesztett mozgásformát 2011 tájékán nevezte el Raji Ukemi Fitnessnek, a gyakorlatok szinte kivétel nélkül a gravitációnak való megadással, vagyis a föld vonzó erejének befogadásával, átvételével (ukemi) indulnak.
Kapcsolata Székelyudvarhellyel ennél jóval korábbra tehető, 1999-ben járt először a székely anyavárosban, ezt követően gyakran tért vissza kezdetben aikidoedzéseket, edzőtáborokat tartani, az elmúlt években pedig a saját edzésformáját is igyekszik megismertetni minél szélesebb körben. – Ha tömören kéne megfogalmazzam a Raji Ukemi Fitness lényegét, azt mondanám, hogy eme egyedi mozgásformákon keresztül fejleszthetjük és formálhatjuk mind a testünket, mind pedig az azt irányító elmét, hogy gyakorlása során a test–szív–elme hármasság harmonikus egységet alkosson – összegez Jaff Raji.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!