Vesztes továbbjutás, győztes búcsú

Lengyelország kikapott a csoportelsőként végző Argentínától, de szintén továbbjutott a katari világbajnokság C csoportjából. Mexikó hiába verte Szaúd-Arábiát, végül mindkét csapat búcsúzni kényszerült a csoportmérkőzések után.

Messi és Lewandovszki kéz a kézben mentek tovább Fotó: fifa.com

Rendkívül kiélezett csatákat hozott a C jelű kvartett, az utolsó körben elviekben mind a négy csapat kiharcolhatta volna a továbbjutást. Igaz volt ez az argentinokra és a lengyelekre is, előbbi tudta, győzelemmel biztosan továbbmegy, vereséggel kiesik, míg utóbbinak egy döntetlen is elég lett volna a garantált továbbjutáshoz.
A másik mérkőzésen tudni lehetett, Szaúd-Arábia győzelemmel továbbjut, vereséggel biztosan kiesik. A döntetlennél jöhetett a számolgatás az argentin–lengyel párharc függvényében. Mexikónak viszont még egy sokgólos siker sem jelentett biztosítékot a nyolcaddöntőbe jutáshoz.

fifa.com
Győzelemmel, mégis szomorúan búcsúzott Mexikó

Az argentin–lengyel találkozó Messiék nyomasztó fölényét hozta, de az első gólra sokat kellett várni, a lengyel kapuban Szczesny hős módjára állta a sarat, a 38. percben még Messi könnyen befújt büntetőjét is hárította. Azonban Alexis Mac Allister szinte rögtön a fordulást követően megszerezte a vezetést a dél-amerikaiaknak, akik gyorsan visszavettek a tempóból, ezzel egy ideig nem is volt gondja Lengyelországnak, mivel a 0–1-es eredménnyel továbbra is a továbbjutást érő második helyen állt.
Igen ám, de mindeközben Mexikó már 2–0-ra vezetett Szaúd-Arábia ellen Martín (47.) és Chávez (52.) góljaival, és amikor az argentinok Julián Álvarez révén a 67. percben megszerezték a második góljukat, Lewandowskiék már csak kevesebb sárga lapjuknak köszönhetően előzték meg az észak-amerikaiakat.
Végül az argentin–lengyel találkozón már nem változott az eredmény, de a másikon igen: a szaúdiak az utolsó percekben szépítettek (1–2), így nem a sárga cédulák döntöttek, a végig passzív lengyelek jobb gólkülönbségük miatt Mexikó előtt végeztek és másodikként továbbjutottak. Ez lehetett volna zsinórban a második világbajnokság, amelyen a fair play dönt arról, hogy ki jut tovább a csoportból – négy évvel ezelőtt a H csoportban Szenegál helyett Japán ment tovább másodikként, mivel kevesebb sárga lapot kapott (Lengyelország abban a csoportban is szerepelt).
A nyolcaddöntőben Argentína Ausztráliával találkozik szombaton, Lengyelország pedig Franciaországgal vasárnap.
Eredmények: C csoport, 3. (utolsó) forduló: Lengyelország – Argentína 0–2 (0–0). Gólszerzők: Mac Allister (46.), J. Álvarez (67.), Szaúd-Arábia – Mexikó 1–2 (0–0). Gólszerzők: al-Davszari (95.), illetve H. Martín (48.), L. Chávez (52.). A csoport végeredménye: 1. Argentína 6 p., 2. Lengyelország 4 p. (2–2), 3. Mexikó 4 p. (2–3), 4. Szaúd-Arábia 3 p.