Hirdetés

Vasúti átkelőhelyeket építenek

Hargita megyében is felújítanak több vasúti átjárót, annak az országos beruházásnak a keretében, amelynek teljes értéke áfával együtt 137 369 000 lej. A kormány múlt csütörtöki ülésén döntött arról, hogy korszerűsítenek húsz vasúti átjárót az állami vasúttársaság (CFR) Brassói Regionális Vasúti Kirendeltségének területén, azaz Brassó, Nagyszeben, Kovászna, Hargita és Maros megyében.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 2 perc
Vasúti átkelőhelyeket építenek
A vasúti átkelőt is korszerűsítenék Fotó: Sántha Adrienn-Nikoletta

A Brassói Regionális Vasúti Kirendeltség területén 694 vasúti átjáró található. Ezeket felszereltségük szerint négy csoportba sorolják. Vannak automata sorompókkal (BAT) rendelkező átjárók, akadnak jelzőrendszerekkel ellátott átjárók (SAT), továbbá mechanikus sorompókkal (BM) vagy közúti jelzőtáblákkal (IR) ellátott átjárók is, amelyek mind szerves részei a vasúti infrastruktúrának.
A regionális vasúti társaság a projekt keretében húsz vasúti átjáró korszerűsítését javasolta. A kormányhatározat indoklása szerint a beruházásra azért van szükség, mert jelenleg a Brassói Regionális Vasúti Kirendeltség területén lévő vasúti átjárók állapota súlyosan leromlott: az útkereszteződésben lévő talpfák hiányoznak és letörtek, a sín és a rögzítőanyagok kopottak vagy helyenként hiányoznak.
A korszerűsítésre váró vasúti átkelőhelyek közül Hargita megyében Tusnádfürdőn, Csíkszentsimonban és Csík­szent­királyon, illetve a Ma­ros­hévíz és Gödemester­háza közötti vasútvonalon tervezik a beruházások gyakorlatba ültetését.
Szintén a kormányhatározat indoklásában olvasható, hogy a vasúti átjáró területén a közúti közlekedést lehetővé tevő elemeket vasbeton födémek alkotják, amelyek kereszt- és hosszanti profilja egyenetlen. Ezek nem megfelelő, kopott betontalpakon fekszenek. A vasúti átjáró területén a zúzott kő minősége sok esetben nem megfelelő. A vasúti átjárót alkotó elemek leromlása növeli a vasúti és közúti balesetek veszélyét.
A beruházás teljes értéke áfával együtt 137 369 000 lej, ebből a tényleges építési és szerelési munkálatok áfával együtt 106 223 000 lejbe kerülnek. A kivitelezés határideje hat hónap – áll a kormányhatározatban.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!