Vasárnap koncertezik a Barokk Fesztiválzenekar
A Barokk Fesztiválzenekart a Csíkszeredai Régizene Fesztivál hozta létre. Nem állandó zenekar, egy évben egyszer áll össze: idén, a negyvenegyedik Régizene Fesztiválon vasárnap, 18-án koncerteznek a Szent Ágostontemplomban. A zenés utazáson Hamburgba, Drezdába, Velencébe és Firenzébe kalauzolják a közönséget. A műsor összeállításáról, koncertmesteri elképzeléseiről kérdezte Tóth Mónika hegedűművészt Péter Ágnes.
‒ Ön a koncertmester és a művészeti vezető is. Mi az előzetes elképzelése, elhatározása a koncert jellegéről?
‒ Ez a megnevezés azt jelenti, hogy a zenekart a koncertmester vezeti, karmester nélkül. A művek zenei koncertálása is az ő feladata. Ez így historikus. A műsor címe 1768 Hamburg–Drezda–Velence– Firenze. Ez a csodálatos zenei utazás 1768 km hosszú, és az 1768-as évvel záródik Firenzében. Telemann, Vivaldi és Veracini művei lesznek terítéken, a francia stílusú zenekari szvittől az itáliai concertóig. A zenekarban fontos szerepet kapnak a vonósok, a fafúvósok és a szólisták. A continuo apparátus is gazdag lesz: csembaló, teorba és vonós basszus. A barokk zenére leginkább jellemző párbeszéd és retorika így biztosan a hallgatóság számára is élvezetes lesz.
‒ Milyen kihívásokkal jár az, hogy Ön a koncertmestere egy olyan zenekarnak, amely egy évben egyszer áll össze?
‒ Nagyon fontos részemről a konkrét zenei elképzelés és ennek karizmatikus átadása. Bízom a kollégák felkészültségében és szakmai tudásában, igaz, egyelőre csak néhányukat ismerem személyesen. A koncentrált munka mellett nagyon fontos a pozitív hozzáállás mindenki részéről. Csak így tudunk rövid idő alatt egy közös zenei nyelvet és egységes hangzásképet kialakítani.
‒ Ha csak annyit hall a klasszikus zenében jártas közönség, hogy Vízizene, akkor máris Händel jut eszükbe, de a koncerten Telemann szerzeménye csendül fel. Mi a különbség a barokk Händel és az ugyancsak barokk Telemann vízizenéje között, és miért éppen Telemann Vízizenéjére esett a választás?
‒ A mindenki által ismert Händel-mű három zenekari szvitet tartalmaz, 1717-ben adták elő a Temzén egy hajón. A művekben rézfúvós hangszerek is vannak, kürtök, trombiták, üstdob, majd fafúvósok és a vonós kar. Nagyszabású darab, amellyel állítólag Händel visszanyerte a király kegyét. Georg Philipp Telemann Vízizene című művét 1723-ban írta a híres északnémet kikötőváros, Hamburg tengerészetének centenáriumi ünnepségére. A zenekari szvit alcíme „Hamburgi apály és dagály”. A szerző az egyes tételeket humorosan címekkel látta el, a görög mitológia isteneit megelevenítve. Telemann ábrázolásának tárgya részben maga a tenger, örökké változó képeivel, részben a tengerészek és a tengerparti város életének egy-egy mozzanata. A mű hangszerelését tekintve a vonós karon kívül két oboát, egy fagottot és furulyát tartalmaz. Úgy gondolom, itt az ideje megismerni ezt a Vízizenét is, mert Telemann humora különleges.
‒ A Barokk Fesztiválzenekar vasárnapi előadása csupán a jéghegy csúcsa, a műsort rengeteg szervezés, egyeztetés előzhette meg. Hogyan készültek fel a zenekar tagjai, tudtak a koncert előtt együtt próbálni?
‒ Az első sarkalatos pont a műsor kiválasztása, majd az apparátus leszervezése. Az utóbbiban nagy segítséget nyújtottak Kovács László, a Csíki Kamarazenekar vezetője és Fazakas Gabriella, a fesztivál szervezője. A kották előkészítése, a művek zenei kidolgozásának jelölései az én feladatom. Az első próbanapot Hunyadi Koppány barokkhegedű-művész vezeti, majd az érkezésem után még három nap fog a rendelkezésünkre állni. A zenekar tagjai előre megkapták a kottákat. Az egyéni felkészülés is fontos része a minőségi munkának.
‒ Mekkora kihívás a historikus előadásmód? A zenekarban hogyan szólnak együtt a hagyományos, bélhúros és modern hangszerek? Milyen nehézségekkel jár a hagyományos hangszerek kezelése?
‒ Több mint 20 éve foglalkozom elkötelezetten a historikus előadásmóddal. A koncertezésen kívül rendszeresen tartok mesterkurzusokat, ahol sokan először a most használatos, úgynevezett modern hangszerekkel jönnek hozzám. Nekik is tudok retorikát, stílusismeretet tanítani. Természetesen a korhű hangszerek, vonók inspirálóak, és sokszor azt a hangzásképet egy mai hangszeren lehetetlen előállítani. A historikus hangszerek biztos kezelése viszont csak sokévi tanulással sajátítható el. A koncerten négyszáznegyven hertzes hangolásban fogunk játszani, amelyet Velencében előszeretettel használtak a barokk korban is. Téves elképzelés, hogy minden barokk zenét négyszáztizenöt hertzes hangolással kell játszani. Részemről ez most kompromisszum is, hiszen így a fúvósok tudják használni az általuk sokkal biztosabban kezelt mai hangszereiket. A Veracini- és a Händel-mű sok virtuóz állást tartogat nekik is. A vonós kar többségében barokk hangszereken fog játszani és a furulyás szólista, Kővári Arany is barokk szopraninón adja majd elő Vivaldi Tengelic koncertjét.