Úz-völgyi beruházás: Útépítés és az ahhoz fűződő remények
Öt éven belül megújul a Csíkszentmártontól Egerszékig az Úz-völgye felé vezető út tizennégy és fél kilométer hosszú szakasza. A Hargita megyei önkormányzat és a kivitelező cég tegnap Csíkszentmártonban aláírta a 123-as jelzésű megyei út felújításáról szóló szerződést. A beruházás értéke több mint harmincöt millió lej, és negyvenöt hónap alatt kell elkészülnie.
A nagy méretű munkagépek rendszeresen tönkreteszik az Úz-völgye felé vezető utat Fotó: László F. Csaba
Az Úz-völgye felé vezető megyei út felújítását beharangozó csíkszentmártoni sajtóeseményen Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere elmondta: a környéken új turisztikai befektetéseket eredményezhet a 14,5 kilométer hosszú útszakasz korszerűsítése. Hozzáfűzte: már csak azért is jól jön a környékbeli településeknek az útfelújítás, mert az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt náluk a személygépkocsik száma.
– Akad persze, aki nem örül, mert az új úton majd nem lehet olyan könnyen illegálisan fát szállítani – jegyezte meg némi iróniával. A könnyebben járható útszakaszt a hatóságoknak is könnyebb lesz ellenőrizniük.
György József, Csíkszentgyörgy polgármestere pedig a fölött érzett örömét fejezte ki, hogy a közigazgatásilag Csíkszentgyörgyhöz tartozó Csinód és Egerszék lakosságának könnyebb dolga lesz. Szemléltetésként elmondta: volt már rá példa, hogy egy állapotos nő nem tudott időben eljutni Csíkszeredába, és emiatt kénytelen volt otthon életet adni gyermekének.
Távlati remények
Az elöljáró ugyanakkor hangot adott abbeli reményének is, hogy az új út megépülése nem vezet a környező tanyavilág eltűnéséhez. A községhez tartozó települések ezen arculatát feltétlenül szeretné megőrizni. Hozzáfűzte, ha elkészül az új út, akkor mindenkinek a felelőssége, hogy a kitermelt fát ne az út szélén vagy az árokban tárolják. A polgármester ezt egyébként jogosan tette szóvá, ottjártunkkor az Úz-völgye felé vezető útszakasz első kilométerein is lépten-nyomon hatalmas farakásokat láttunk az út szélén. Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke ugyanakkor úgy fogalmazott: a beruházással az Úz-völgye értéke nő, a könnyebben megközelíthető térségben várható beruházások miatt a lakosság életszínvonala is nőni fog. Hozzáfűzte: többéves beruházásól van szó, 2025-ben készülhet el az útszakasz.
– Fenntartható módon szeretnénk fejleszteni a térséget úgy, hogy megőrizzük a tanyavilág szépségét, de ugyanakkor úgy, hogy lehetővé tegyük, hogy az erdőgazdálkodásból nagyobb jövedelemhez jussanak a közbirtokosságok és a többi erdőtulajdonos is – jelentette ki az elöljáró. Hozzáfűzte: a beruházás többéves fejlesztési stratégia része, egyben az is a célja, hogy könnyebben látogatható legyen az Úz-völgye, a történelmi kegyhely.
A nyers adatok
Adrian Chiorean, a megyei tanács műszaki igazgatóságának igazgatóhelyettese helyszíni prezentációjában beszámolt: az útszakasz korszerűsítése magában foglalja három új betonhíd építését is. Összesen négy hidat korszerűsítenek, először a csíkszentmártoni hidat építik újjá. A beruházás terveiben szerepel, hogy a bekötőutak első öt méterét is leaszfaltozzák. A kétsávos út tizenkét méter széles lesz, ebből sávonként öt és fél métert használhatnak majd az autók. A beruházás teljes költsége 35,165 millió lej az áfát is beleértve.
Kiss Előd-Gergely