Utazás a vízi élőlények világába
Iskolás „vízbiológusok” kutatják környezetük állatvilágát hétfőtől három napon keresztül a Gyergyószentmiklóshoz tartozó Gyilkostón. A Dunavirág Vízibusz első alkalommal érkezett Erdélybe, a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park meghívására, hogy a vízi kutatólaboratórium által páratlan élményekben, kalandokban részesítse az iskolás gyermekeket. A három napon át tartó programon közel százötven gyermek vesz részt Hargita megyei iskolákból.
Rövid ismertető után gumicsizmában, tudósokhoz illő fehér köpenyben indult el tucatnyi iskolás gyermek, hogy felfedezze a Gyilkos-tó melletti vízfolyások élővilágát Sevcsik András, a Duna–Ipoly Nemzeti Park környezeti nevelője és hidrobiológusa szakmai irányításával. A feladat az volt, hogy vízi makroszkopikus gerinctelen állatokat kellett gyűjteni, természetesen a fogalom tisztázását követő interaktív beszélgetés nyomán. A vízfolyásokban való „halászat” igazi élményt nyújtott a résztvevőknek, öröm volt látni természetes kíváncsiságukat.
A Békás-Szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park nem első alkalommal szervezett élményalapú környezeti nevelési programot a legfiatalabbaknak: a Duna–Ipoly Nemzeti Parkkal való többéves együttműködés révén madárgyűrűző táborokat is tartanak minden évben.
– 2006-ben kötött együttműködési megállapodást a két testvérintézmény, a két nemzeti park, minden évben találkozunk, közös programokat szervezünk tanulmányút, tudásmegosztás-ismeretátadás jelleggel, vagy konkrét környezeti nevelési tevékenységek révén. Ez a vízibusz, amely valójában egy vízvizsgáló laboratórium, első alkalommal érkezett Erdélybe, és úgy látjuk, itt is hatalmas sikere van. Talán a jövő tudósai, kutatói ők, akik most gumicsizmában, fehér köpenyben keresik az aprócska állatokat a patakokban – mondta el lapunk érdeklődésére Füri András, a Duna–Ipoly Nemzeti Park igazgatója.
Hozzátette: a több éve közösen szervezett madármegfigyelő tevékenységek, kutatások továbbra is folytatódnak, emellett új ötletekkel, tervekkel egészül ki az együttműködés a nemzeti parkok között.
[caption id="attachment_155530" align="alignnone" width="2560"] A vízfolyásokban apró állatokat keresni kaland és tanulás[/caption]
Időközben a gyerekek zsákmánnyal megrakodva visszatértek a vízi laboratóriumhoz, hogy megvizsgálják, megfigyeljék a kifogott állatokat, majd megtudják különleges szokásaikat és a természetben betöltött szerepüket.
– Felnőttként is hatalmas élmény ez a program, hiszen ezeknek a vízi élőlényeknek csak egy kis részét ismerjük, így jó alkalom ez számunkra is a tanulásra. Úgy látom, hogy a gyermekek természetes kíváncsiságát sikerült felkelteni, leköti a figyelmüket a vízi élőlények tanulmányozása, jó nézni a munkájukat – mondta el Hegyi Barna, a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park igazgatója.
Akárcsak az őszi madárgyűrűző táborok esetében, a vízibusz-programra is pályázatot nyújtott be a nemzeti park a Gyilkostó Adventure Egyesülettel közösen, hogy a gyermekek utaztatását és étkeztetését fedezni tudják. A vízibusz-program résztvevői azon települések iskolásai, ahol már korábban kapcsolat alakult ki a nemzeti park és az oktatási intézmény között, így többek között Balánbányáról, Gyergyószentmiklósról, Szárhegyről és Csíkszentdomokosról is érkeztek gyermekek a népszerű tevékenységekre.
Az állatok megfigyelését azok meghatározása követte és a foglalkozás kezdetén feltett kérdésre is megszületett a válasz.
– Nagyon sokféle állatot fogtatok, és ezáltal bátran kijelenthető, hogy a két vízfolyás nagyon jó állapotban van. Ezt bizonyítja, hogy a kifogott állatok kimondottan érzékenyek a szennyezésre, és nem csak, hiszen létüket az is befolyásolja, ha a patak partján kivágják a fákat, így jobban felmelegedik és párolog a víz – vonja le a következtetéseket Sevcsik András hidrobiológus és környezeti nevelő, elmondva, hogy kérészt, többféle tegzest, rákokat, molnárkát és békákat fogtak a gyermekek.
Az állatok meghatározása a vízibusz oldalán lévő különleges határozórendszerrel történt, így a tanulók játékos módon tanultak, ismerkedtek azzal a különleges élővilággal, amely körülveszi őket.
Boncina-Székely Szidónia