Újabb rendelkezések a járvány miatt: Rendkívüli állapotot vezettek be
Rendkívüli állapotot vezetnek be az országban a koronavírus-járvány megfékezése érdekében. Klaus Johannis elnöki rendelete tegnap megjelent a Hivatalos Közlönyben, így azonnal hatályba lépett, igaz, öt napon belül a parlamentnek is jóvá kell hagynia. Az államfő tegnap sajtótájékoztatón mondta el, hogy mire kell számítania a következő időszakban a lakosságnak. Az már most biztos, hogy aki jogosítványra áhítozik, tovább kell még várnia. A Hargita Népét Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője ugyanis arról tájékoztatta: első lépésként már mától kezdve felfüggesztik az elméleti és gyakorlati vizsgákat egyaránt.
A csíkszeredai kórházban járványügyi szempontból szűrik a betegeket Fotó: MTI / Veres Nándor
Klaus Johannis államfő Bukaresti sajtótájékoztatóját a hírtelevíziók élőben közvetítették, így aki épp ráért tévét nézni, első kézből értesülhetett arról, hogy mivel jár a rendkívüli állapot.
– Az új koronavírus okozta világjárványt csak olyan rendkívüli intézkedésekkel lehet megállítani, amelyek már kifejtették pozitív hatásukat a vírus által súlyosan érintett országokban. Ezek az intézkedések közegészségügyi és társadalmi-gazdasági szabályokat jelentenek, ugyanakkor korlátozhatják az alapvető emberi és szabadságjogokat. Bármennyire is nehéz ezekhez a korlátozásokhoz alkalmazkodni, ez az egyetlen módja annak, hogy megmentsük szeretteink és a közvetlen környezetünkben élő emberek életét. Nagyon fontos a lakosság pontos tájékoztatása, ezért szeretném elmondani, hogy mit is jelent tulajdonképpen a most kihirdetett szükségállapot – kezdte televíziós beszédét az államfő.
A tanítás már eddig is szünetelt, a rendkívüli állapot bevezetésével biztossá vált, hogy további harminc napig felfüggesztik valamennyi oktatási intézmény tevékenységét. Johannis bejelentette: egyszerűsítik az egészségügyi felszerelések beszerzésének szabályait, korlátozzák az ügyfélfogadást a közintézményekben, az igazságszolgáltatás pedig csak a sürgős ügyeket tárgyalja. Az államfő közölte: az azonnal bevezetett intézkedések mellett a járvány előrehaladtával fokozatosan további – a mozgási, gyülekezési és gazdasági szabadságot, a sztrájkjogot, a családi és magánélethez, a lakhely sérthetetlenségéhez, az oktatáshoz és a magántulajdonhoz való jogot ideiglenesen korlátozó – intézkedéseket vezethetnek be. Ezenkívül, ha szükséges lesz, akkor befagyasztják az alapélelmiszerek, egészségügyi készítmények és energiahordozók árát. A rendkívüli állapot idején fokozatosan bevezethető intézkedésekről a belügyminiszter, illetve a katasztrófavédelmi államtitkár dönt a kormányfő által ellenjegyzett katonai rendelettel.
Már most éles intézkedések
A rendkívüli állapot kihirdetésével a mentőszolgálat, a helyi rendőrség és önkéntes tűzoltóság azonnali hatállyal a belügyminisztérium alárendeltségébe került. Továbbá felhatalmazták a kormányt, hogy közbeszerzési eljárás nélkül vásárolja meg a járvánnyal szembeni védekezéshez szükséges egészségügyi berendezéseket és védőfelszereléseket, segélycsomaggal támogassák a járvány következményei által sújtott gazdasági szereplőket. Johannis kifejtette: Románia csak akkor tudja hatékonyan felvenni a harcot a koronavírus-járvánnyal, és megvédeni állampolgárai életét, ha késlekedés nélkül meghozza a legdrasztikusabb óvintézkedéseket.
Az alapellátás érinthetetlen
Az elnök ugyanakkor leszögezte: a közszolgáltatások, az energiaellátás működni fog, és szükség esetén befagyasztják a gyógyszerek, alapélelmiszerek, villamosenergia-, víz-, gáz- és távhőszolgáltatás, üzemanyagok árát, az utóbbi három hónap átlagát véve alapul. A rendkívüli állapot idején az egészségügyi intézmények versenyvizsga nélkül felvehetnek új alkalmazottakat, a hatóságok pedig – fokozatosan és szükség esetén – lezárhatják az országhatárokat, elrendelhetik a közúti, vasúti, légi és vízi közlekedés korlátozását – tette hozzá az államfő.
Johannis köszönetet mondott a koronavírus-járvánnyal fáradhatatlanul küzdő orvosoknak és egészségügyi alkalmazottaknak, ugyanakkor felhívást intézett polgártársaihoz, hogy a társadalmi érintkezéseiket a minimálisra csökkentve segítsék a járvány terjedésének megfékezését.
Mi történik Hargita megyében?
Az államfő hivatalos bejelentése előtt egy órával felhívtuk telefonon Adrian Pănescut, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjét, hátha ők tudnak már valamit előzetesen arról, hogy várhatóan milyen intézkedések lépnek azonnal hatályba. Ekkor még ő sem tudott biztosat mondani, de Johannis bejelentése után mintegy másfél órával már visszahívott, hogy közölje: már mától kezdve felfüggesztik a sofőrvizsgákat, sem az elméleti, sem a gyakorlati vizsgákat nem tartják meg. Ennek az az oka, hogy egyszerűen túl sok embernek kellene egyszerre egy térben tartózkodnia. A kormányhivatal alárendeltségébe tartozó intézmények ugyanakkor továbbra is fogadják az ügyfeleket, az útlevélosztályt is beleértve. Igaz, arra kell számítani, hogy változni fog az órarendjük, erről a későbbiekben tájékoztatják a lakosságot, amint eldől, hogyan alakítják át a munkarendjüket. A szóvivő kérdésünkre elmondta: egyelőre ennél szigorúbb intézkedésekre nem kell számolni, a kávézók, vendéglők egyelőre zavartalanul működhetnek. Igaz, megjegyezte: a tény, hogy szünetel az oktatás, még nem jelenti azt, hogy mindenkinek Csíkszereda főterén kell sétálnia, csak azért, mert szép az idő. Hozzátette: kinézett az ablakon, és látta, hogy tele a megyeszékhely főtere emberekkel. Nincs ez így jól – vélte a szóvivő.
A megyei sürgősségi bizottság eddigi döntései
A Ioan Proca prefektus vezette Hargita megyei sürgősségi bizottság ugyanakkor két közleményt, felhívást is közzétett. Az egyikben arra kérik Hargita megye valamennyi közintézményét, hogy bármilyen eszközzel, de népszerűsítsék, hogy az állampolgárok védelmében az a legjobb megoldás, ha a Románia határain túl élő emberek ott maradnak azokban az országokban, ahol éppen dolgoznak. A Hargita megyei sürgősségi bizottság határozatait a kormányhivatal honlapján a https://hr.prefectura.mai.gov.ro/despre-noi/situatii-de-urgenta/ címen lehet elérni. A bizottság eddig egy hatcikkelyes határozatot fogadott el. Ebben többek közt előírják, hogy házi megfigyelés alá kerül 14 napra valamennyi tünetmentes személy, aki olyan országból érkezeik haza Hargita megyébe, ahol legalább 500 igazolt koronavírusos esetet tartanak nyilván. Ezenkívül mindenki karanténba kerül, aki karanténba zárt vidékről érkezik. Amennyiben a 14 napig házi karanténban tartott személyeknél megjelennek a koronavírus tünetei, akkor a 112-es sürgősségi hívószámon kell ezt bejelentenie, a Hargita megyei mentőszolgálat egyik csapata ezt követően kiszáll a helyszínre, hogy begyűjtse a teszthez szükséges mintát. A teszt eredményeitől és a beteg egészségügyi állapotától, ellátási igényétől függően döntik majd el, hogy marad otthon karanténban vagy kórházi kezelést kap. A Hargita Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőségnek innentől kezdve kötelessége ellenőrizni, hogy a cégek, intézmények betartják-e a munkahelyi megfertőződés esélyét csökkentő intézkedéseket. Március 31-ig felfüggesztik az összes autóvásárt. A határozatot valamennyi közintézménynek és helyi sürgősségi bizottságnak elküldték. Az eredeti, román nyelvű szöveg a kormányhivatal honlapján is olvasható.
Európa is szigorít
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ugyanakkor tegnap bejelentette, az általa vezetett testület azt javasolja, hogy Európa összesen 30 országa zárja le 30 napra a határaikat a külföldiek előtt és kizárólag a valóban fontos beutazásokat engedjék meg külföldről. Az érintett államok vezetői ma rendkívüli telefonkonferenciás csúcstalálkozón döntenek a részletekről.
Kiss Előd-Gergely