Újabb kötettel jelentkezik Székely Árpád

A hegyek, a természetjárás szerelmesei közül sokaknak ott van a könyvespolcán Székely Árpád egy-egy túrakalauza vagy netán mindenik kötete. A Székelyudvarhelyen élő geográfus tavaly egy újabb sorozatot indított, nagy méretű fotóalbumokban magas színvonalú kivitelezésben mutatja be a magaslatok és völgyek szépséges világát. Az első a tájakról szólt, a frissen megjelent második az épített örökségre helyezi a hangsúlyt.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc
Újabb kötettel jelentkezik Székely Árpád
Kincsek, itthonról. A nagyszebeni Szűz Mária-plébániatemplom, ma evangélikus főtemplom Fotó: Székely Árpád

A Déli-Kárpátok uralkodó vonulatait szerre, majd egy nagy összefoglaló kötetben bemutató Erdélyi Alpok sorozat, a Radnai-havasok című túrakalauz, illetve az Erdély sorozat után tavaly augusztusban újabb sorozatot indított Székely Árpád geográfus és földrajztanár. Az első nagy méretű fotóalbum, a Tündérkert a hegyek között az Erdélyt ölelő Kárpátok tájait, tavait, virágait vonultatja föl, ennek folytatása a múlt hónapban elkészült Tündérvár és istenháza című kiadvány, amely a történeti Erdély és környéke (Máramaros, Bukovina, Olténia) kiemelt és kevésbé ismert épített örökségét, ódon templomait, festői elhelyezkedésű várait és várkastélyait foglalja össze 438 felvétel segítségével 348 oldalon. Ez már a tizenhatodik igényes kiadvány a szerzőtől, amely bizonyos szempontból több mint fotóalbum, hiszen a korábbi munkáiban már megszokott látványos saját fényképek mellől nem maradnak el a szakszerű, tudományos igényességgel megfogalmazott leírások sem. Székely Árpád érdeklődésünkre elmondta, hogy a fotóanyagot témakörökbe csoportosította, a képanyag a román korra, gótikára és reneszánszra irányuló, alapos betekintést nyújtó szövegrészekkel és korabeli idézetek sokaságával egészül ki.

Néhány témakört is felsorolt kérésünkre a szerző, ezek a következők: királyföldi erődtemplomok, székelyföldi vártemplomok, bukovinai festett kolostortemplomok, díszes kapuzatok a román kortól a klasszikus, internacionális és késő gótikán át a reneszánszig, gótikus zárókövek és szentségtartók, szárnyas oltárok és intarziás stallumok, kazettás mennyezetek, valamint freskók.

A fotóalbum ezúttal is Magyarországon, a debreceni Alföldi Nyomdában készült, és mint a szerző fogalmazott, a nyomtatás és a könyvkötés minősége felülmúlja az eddigi kiadványait. Egyébként a tavalyi kötetet jelölték a Magyarország legszebb könyve versenyben is.

Székely Árpád rendszerint Erdély-szerte bemutatja új könyveit, ezúttal is így tesz. Hat helyszínen tart vetítéssel egybekötött bemutatót, ahol az új kiadvány is megvásárolható lesz, a körút szerdán rajtolt Sepsiszentgyörgyön, a sorból nem marad ki Kolozsvár (Farkas utcai református templom) és Marosvásárhely (Studium HUB) sem. Megyénkben a jövő hónap elején három településen találkozhatnak a szerzővel a honismeret, kultúrtörténet, természetjárás és épített örökség iránt érdeklődők. Jövő szerdán, október 4-én, 18 órakor Gyergyószentmiklóson a Tarisznyás Márton Múzeumban, csütörtökön, október 5-én Csíkszeredában a Zengő Térben, végül október 12-én Székelyudvarhelyen, a Művelődési Ház koncerttermében rendezik meg a könyvbemutatóval egybekötött előadást. Az utóbbi két helyszínen 19 órakor kezdődik az esemény.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!