Új kezelési terve van a Békás-szoros – Nagyhagymás Nemzeti Parknak
Egy európai uniós projektben készítették el a Békás-szoros – Nagyhagymás Nemzeti Park új kezelési tervét, a 2012 júniusában elindított folyamat záróakkordjaként tegnap a Gyilkos-tó partján tartottak sajtótájékoztatót. Elhangzott, új Natura 2000-es területeket csatoltak a nemzeti parkhoz, ezért volt szükség a kezelési terv aktualizálására, emellett pedig a felszerelés bővítése, valamint egy képzés is része volt az igencsak összetett folyamatnak.
[caption id="attachment_32998" align="aligncenter" width="1000"] Sajtótájékoztatón ismertették a projekt részleteit. Hosszú folyamat[/caption]
Korábban már olvashattak lapunkban a több mint 2 millió 100 ezer lejes projekt részleteiről, mostanra azonban befejeződött az 50 hónapig tartó folyamat, melynek kivitelezését Hargita Megye Tanácsa vállalta fel. A tegnapi sajtótájékoztatón elhangzott, az új kezelési terv kidolgozása, a biológiai sokféleség és a természetes élőhelyek, valamint a természetvédelmi területeken lévő növény- és állatvilág megőrzése képezte a projekt legfőbb célkitűzését.
Tizennyolc hónapig – 2013 októbere és 2015 áprilisa között – biológus szakemberek vizsgálták a nemzeti park területét, frissítették a védett fajok és élőhelyek adatait, majd az igazgatóság a kapott eredmények alapján elkészítette az integrált természetvédelmi kezelési tervet. Ezt először Neamț Megye Környezetvédelmi Ügynöksége láttamozta, ezt követően a Vízügyi és Erdészeti Minisztérium is jóváhagyta. A Békás-szoros – Nagyhagymás Nemzeti Park munkatársa, Laczkó Zoltán rámutatott: a napokban kell megjelenjen a minisztérium határozata, melynek következtében törvényerőt kap a kezelési terv. Kiemelte: a turizmust semmilyen formában nem befolyásolja a kezelési terv.
– Fontos, hogy a nemzeti park munkatársai kellőképpen tudják végezni a feladataikat – jelentette ki Hargita Megye Tanácsának alelnöke, Barti Tihamér. A projekt részeként, számos speciális eszközt, így járműveket, terep- és védőfelszereléseket, elektronikai eszközöket, többek között terep-laptopokat és hangrögzítőket is vásárolt a megyei önkormányzat. Emellett a fajok és élőhelyeik szemmel tartásához szükséges eszközöket is használhatnak ezentúl a nemzeti park munkatársai: az úgynevezett Pesola-mérleggel az énekesmadarak súlyát állapíthatják meg, de távcsöveket, valamint talaj- és vízösszetétel-mérő műszereket is vásároltak.
A nemzeti park igazgatóságának munkatársai számára képzést tartottak, amely ezen a héten zárul, és ahol a szintén új térinformatikai rendszer használatát mutatták be. Az oktatási folyamat az intézményi cselekvőképesség megerősítését is szolgálja.
A helyszínen szemléltették is vízmintaelemzés folyamatát, amelyhez a Gyilkos-tó vizét használták fel. A vizsgálat végén nullát mutatott a nitrátmennyiséget mérő műszer, amely Kopacz Emőke elmondása szerint azt jelenti, hogy annyira kicsi a tó nitráttartalma, hogy az eszköz nem képes kimutatni. Azaz tiszta a Gyilkos-tó vize.
Elmondták, sikeresnek bizonyult a projekt, a következő időszakban sokkal hatékonyabb tevékenységet tudnak folytatni a Békás-szoros – Nagyhagymás Nemzeti Parknál.
Kertész László