Továbbra is hörögnek a csapok Árvátfalván

Hosszú évek óta megkeseríti az árvátfalvi lakosok mindennapjait a visszatérő vízhiány. A gond orvoslására bár több ígéretet is kaptak eddig, a gyakorlatban egyelőre nem látszik foganatjuk. A hálózat korszerűsítésére az önkormányzat készen áll, a késlekedés oka az akadozó papírmunka.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 3 perc
Továbbra is hörögnek a csapok Árvátfalván
Mi másnak természetes, Árvátfalván álom. Várakozás Fotó: Hodgyai István

Mint arról korábban beszámoltunk, több mint tíz éve gondok vannak az árvátfalvi háztartások vízellátásával, ami jelentősen megnehezíti az ottlakók életét. Közösségi gyűjtést kezdeményeztek, petíciót és többszöri felhívást intéztek az előző községvezetéshez, hogy a település vízhálózatát csatlakoztassák a székelyudvarhelyi hálózatra, ám ez mindmáig nem történt meg. A lakók panaszának oka elsősorban az elégtelen vízmennyiség, ugyanis számos család máshonnan hordja tartályokkal felhasználásra a vizet; ugyanakkor az ivóvíz minőségét is kifogásolják, a helyiek jelentős hányada nem meri ivóvízként fogyasztani. A vízhiány nemcsak Árvátfalvát érinti, hanem Felsőboldogfalva község több faluját is, így Farcádot, Hodgyát és Szé­kely­lengyelfalvát, ahol szárazabb időszak alatt csak a falu némely részeire jut el a vezetékes víz.
Árvátfalván a vízvezeték-hálózatot 2008–2010 között, a megyei tanács által finanszírozott Kisvíz‑program által telepítették, a rendszer az akkori lakosság vízszükségletét nagyjából tudta fedezni. A programban kritériumként szerepelt, hogy csak háromszáz lélekszám alatti települések pályázhattak vízvezetékrendszer építésére, ám a település lélekszáma azóta jelentős mértékben növekedett, egyre többen vásároltak telket és kezdtek építkezni.
A vízvezetékrendszer karbantartására a településen nem gyűjtöttek pénzt és a vezeték nem rendelkezett szabályozó rendszerrel. Így nem volt arra lehetőség, hogy szűkös időkben két részre osztva kapjon vizet a település lakossága, ahogy arra sem, hogy csőtörés esetén elzárják a vizet a javítások elvégzéséig. A Hargita Népe megkeresésére júliusban Zsombori Levente polgármester azt mondta, hogy a vízvezeték korszerűsítésére és a székelyudvarhelyi hálózatra való csatlakozásra pályázati pénzt nyert a helyi önkormányzat, így a szükséges papírmunkákat már tavasz végén elkezdték. A polgármester akkor azt remélte, ha minden szükséges dokumentációt sikerül beszerezniük, még szeptemberben kiírják a közbeszerzési eljárást a kivitelezésre. Sajnos nem minden alakult a tervek szerint, bár megérkezett az összes szükséges jóváhagyás és engedély, a műszaki tervek elkészítése pedig folyamatban van.

– Az engedélyek igénylése mellett az is késlelteti a projekt kivitelezését, hogy még nem írtunk alá finanszírozási szerződést a szaktárcával az Anghel Saligny-programban nyertes pályázataink egyikére sem, és ezek közé tartozik az árvátfalvi vízhálózat is

– panaszkodott a polgármester, megjegyezve, hogy folyamatosan érdeklődnek a finanszírozási szerződés megkötése iránt, de amíg nem hívják őket, maguktól nem mehetnek azt aláírni.

– Ezenkívül két megvalósításra kész projektünk van az Anghel Saligny-programban. Az egyik a Telekfalvát Sán­dor­telkével összekötő községi út aszfaltozása, a másik szennyvízhálózat építését szolgálja. Finanszírozási szerződést még ezekre sem írtunk alá

– sorolta az elöljáró.
A polgármester szerint a tervek elkészültét követően, amennyiben a közbeszerzés is sikeres lesz és a finanszírozási szerződést is sikerül aláírniuk, kiadják a parancsot a munkakezdésére. A tervek alapján az új, közel négy kilométeres vízvezeték szivattyúháza Felsőboldogfalván lesz, ahonnan egy, a hivatal által kisajátított területen létesített tartályba pumpálják a vizet, innen fogják szabadeséssel bevezetni a településre.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!