Többen elégedetlenek az új osztályukkal és váltanának
A kilencedikes tanulók húsz százaléka nem elégedett új osztályának profiljával vagy a szakképzéssel, ahová nyolcadik osztály után, a számítógépes elosztást követően került. Többen azt tervezik, hogy tanév végén osztályt vagy iskolát váltanak – derült ki a tanfelügyelőség kérdőíves felméréséből. A Bartolf Hedwig és Hodgyai László tanfelügyelők által készített felmérésből az is kitűnik, hogy az érintett korcsoport 35,78 százaléka csak részben elégedett a tanáraival.
A 2016/2017-es tanév harmadik hetét követően szólította meg a kilencedik osztályt kezdő fiatalokat a tanfelügyelőség: a Bartolf Hedwig és Hogyai László tanfelügyelők által készített kérdőíves felmérés többek között azt vizsgálta, hogy mennyire elégedettek a középiskolába kerülő diákok új osztályukkal, osztálytársaikkal, illetve tanáraikkal.
A kérdőíveket október 3-án 39 középiskolában összesen 232 diák (121 lány és 111 fiú) kapta kézhez, és töltötte ki.
A diákoknak első körben arra kellett válaszolniuk, hogy mennyire elégedettek az osztállyal, ahol folytatják tanulmányaikat, és a tanév befejeződését követően váltanának-e tanintézményt vagy osztályt? A megkérdezettek közül 188 diák elégedett új osztályával és azzal a profillal, illetve szakkal, amit tanul, tízen mondták azt, hogy nem, míg 34-en, hogy csak részben érzik jól magukat új osztályukban.
A tanfelügyelőség szakemberei összevetették a jelenlegi adatokat a tavalyi felmérés eredményével, és kiderült, hogy az idei kilencedikesek elégedetlenebbek: 2015-ben a válaszadók 90,83 százaléka találta jónak új osztályát, míg idén a fiatalok 80,96 százaléka.
A fiatalok 10 százaléka azt tervezi, hogy tanév végén osztályt vált, vagyis 22 diák, heten pedig nem válaszoltak erre a kérdésre. A szakemberek szerint annak a valószínűsége, hogy az említett tanulók tanév végén valóban kérjék áthelyezésüket, kevés, a tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy tanév közben a diákok új barátságokat kötnek, idővel megszokják jelenlegi környezetüket, és már nem szívesen váltanak.
A felmérés további részében az is kiderül, hogy a tanulók többsége, 87,93 százaléka jól érzi magát az új osztályközösségben, ahová jár, a tanárokkal 63,36 százalékuk van megelégedve, a megkérdezettek 35,78 százaléka állítja azt, hogy csak részben kedveli pedagógusait (83 tanuló), míg 0,43 százalékuk egyáltalán nem kedveli az őt tanító tanári közösséget.
Jelentősen nőtt ugyanakkor azoknak a fiataloknak a száma, akik igényelik a szakiskolai ösztöndíjat: idén a kilencedikesek 54,31 százaléka, a tavalyi 42,30 százalékhoz képest, míg 2014-ben 41,07 százalékuk élt a lehetőséggel. Idén 12 százalékkal nőtt tehát azoknak a kilencedikeseknek a száma, akik igénylik a szakiskolai ösztöndíjat, ez a növekedés részben annak tudható be, hogy harmadik éve működik a hároméves szakoktatás, és egyre több nyolcadikos választja ezt az oktatási formát.
Erre enged következtetni az is, hogy a kilencedikesek között folyamatosan csökken azoknak a tanulóknak a száma, akik érettségire készülnek. Idén a felmérésben részt vevők 78,45 százaléka készül az érettségi vizsgára, 2,77 százalékkal kevesebben, mint egy évvel korábban.
Pál Bíborka