Több az igen, mint a nem

Van, ahol a tanintézet vezetői és a szülők, van, ahol a diákok döntötték el, hogy szeretnének iskolai egyenruhát ölteni magukra tanítási idő alatt. A vélemények megoszlanak az egyenruha szükségességéről, de tény, hogy növekszik népszerűsége.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 3 perc
Több az igen, mint a nem
A pedában 2016-ban vezették be az egyenruha-viselést Fotó: Dávid Botond

Bár több éve annak, hogy elkezdték bevezetni az iskolai egyenruha-viselés kötelezettségét némelyik székelyudvarhelyi tanintézetben, mindmáig megoszlanak a vélemények annak szükségességéről. Megkerestük a vezetőit több olyan iskolának, amelyben már bevezették az egyenruha-viselést, az igazgatók azonos véleményen vannak, és tapasztalataik is hasonlóak. Laczkó György, a Tamási Áron Gimnázium igazgatója szerint azóta, hogy bevezették az egyenruha viselését, nem érkezett írásos szülői panasz a vezetőséghez az egyenruha viselésével kapcsolatban.

– A szülők és a diákok egyaránt elfogadták ezt a javaslatok, mára pedig, aki intézményükben készül továbbtanulni, tudja, hogy az egyenruha-viselet kötelező, ezt pedig a tanulmányi szerződésben is aláírják

– vázolta Lackó György.

Az igazgató szerint mindig voltak érvek az egyenruha mellett és ellen, de utóbbiak száma elhanyagolható.

A diákok döntöttek róla

A Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban idéntől lesz kötelező az iskolai egyenruha viselése – erősítette meg értesülésünket Tőkés Zsolt, az iskola igazgatója. A tanintézet vezetője szerint már korábban felmerült az ötlet, hogy intézményükben is vezessék be az egyenruha viselését, viszont ezt nem szerette volna önkényesen eldönteni, inkább kivárt.

– Úgy voltam az egyenruhák ügyével, hogy akkor lesz, amikor a diákság akarja, az intézmény addig nem fogja bevezetni. Kikértük az érintettek véleményét, szülői értekezletet is tartottunk, ahol óriási többséggel az egyenruha mellett szavaztak a diákok szülei

– számolt be az előzményekről.
Az igazgató szerint a diákok szavazatait a diáktanács összesítette, ez alkalommal is meglepő arányú egyenruhapárti eredmény született.
Az igazgatót arról is megkérdeztük, hogy akik az egyenruha bevezetése ellen szavaztak, milyen érveket hoztak fel ellene?

– Nem hangzottak el érvek, a demokrácia is úgy működik, hogy a többség döntését a kisebbség elfogadja

– jegyezte meg.
Az igazgatótól szerettük volna megtudni azt is, hogy milyen lesz az egyenruha és mennyibe kerül majd, de nem kaptunk választ. Ugyanakkor megjegyezte, egyelőre az I–VIII. osztályosok fognak egyenruhát kapni, mivel az egyenruhákat készítő vállalatnak csak erre van kapacitása.

Támogatás nincs, de viselni kötelező

Jogászt kérdeztünk arról, hogy mikor és hogyan kötelezheti egy oktatási intézmény a tanulóit egyenruha viselésére. Mint tájékoztatott a tanügyi törvény az egyenruhák használatát nem szabályozza, viszont a diákok jogállását szabályozó 4742/2016. számú oktatási miniszteri rendelet (statutul elevilor), 14. cikkelyének c. bekezdése úgy fogalmaz, hogy a diák köteles egyenruhát viselni, amennyiben annak viselése mellett döntött az intézmény, de az egyenruha hiánya nem lehet ok arra, hogy megtagadják tőle az intézménybe való belépést.

– Tehát ha van jóváhagyott iskolai egyenruha, azt a diák köteles hordani

– szögezte le a jogász.
Szóba került az is, hogy a kormánynak vagy más szervnek kell-e biztosítania az egyenruhát vagy annak árát a tanulóknak, a jogász szerint azonban erről egyelőre nem született döntés. 
Emlékeztetett arra, hogy 2020-ban fogadta el a szenátus azt a jogszabálytervezetet, amely 350 lejt biztosítana iskolai egyenruhára, vagy annak megfelelőjére az állami iskolákban tanuló gyermekeknek, a képviselőházban viszont elakadt a tervezet.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!