Több a kifizetés, mint a bevétel

Szokásos havi ülését tartotta hétfőn a Hargita Megyei Prefektusi Kollégium, a testület előtt az elmúlt fél év statisztikai mutatóit ismertették az állategészségügyi igazgatóság és az egészségbiztosító pénztár vezetői, mindketten növekedésről számoltak be.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 4 perc
Több a kifizetés, mint a bevétel
Tél óta nincs nyoma az afrikai sertéspestisnek Hargita megyében Fotó: László F. Csaba

A Hargita Megyei Prefektusi Kollégium ülésén a Hargita Megyei Állategészségügyi Igazgatóság és a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár vezetői számoltak be a két intézmény félévi tevékenységéről. Az ülés előtt a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének munkatársai emléklapot vehettek át Petres Sándor prefektustól a Görögországban pusztító bozóttüzek megfékezéséért tett erőfeszítéseik elismeréseként.

Gyarapodó állatállomány

István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta, az elmúlt fél évben összesen tizennégyezer lejből gazdálkodtak. A keret elegendőnek bizonyult, akárcsak a korábbi években, ugyanis

a megyét az elmúlt fél évben nem fenyegették az állatállományt pusztító járványok.

Az állatállományt tekintve Hargita megye országos viszonylatban az élmezőnyben helyezkedik el.

– Az év első felében több mint 98 ezer szarvasmarhát, több mint tízezer lovat, 191 ezer juhot, több mint tizenháromezer kecskét, több mint 22 ezer sertést vettek megyei nyilvántartásba. Mindemellett 433 ezer szárnyast, nyolcezer nyulat, háromezer-ötszáz csincsillát, közel tizennyolcezer méhcsaládot, 42 ezer kutyát és hozzávetőleg háromezer macskát tartanak számon – ismertette az elmúlt fél év statisztikai adatait István Róbert. Hozzátette: ennyi állat egészségi állapotát igyekeznek évente karbantartani és megelőzni a járványokat a megyében. 

Az idén 140 vaddisznót lőttek le, pestis nyomait keresve, néhány esetben találtak, de a tél óta nincs nyoma az afrikai sertéspestisnek a megyében. 

A háztájéki tartásban nevelt állatokat is folyamatosan ellenőrzik, de egyelőre nem találtak problémás eseteket.

– A vadon élő állatok megfigyelésében együttműködünk vadásztársaságokkal, a madárinfluenzát is figyeljük, és a rókák veszettségét megelőző intézkedéseket is tettünk, ezeken a területeken sem találtunk semmi betegségre utaló jelt – mondta az igazgató. Hozzátette, a kutyák és a macskák oltásával folytatják októberben a megelőzést célzó akciók sorát. 

Kisebb a bevétel, mint a kiadás

Duda Tihamér-Attila, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár elnökének féléves beszámolója kitért a bevételekre és kiadásokra egyaránt.

– Hargita megyében június végéig összesen 247 687 ezer a biztosított személyek száma, 44 267 személy nem rendelkezik egyáltalán egészségbiztosítással. Az idei tervezett szinthez képest a munkaadók befizetése 76 százalékos, a munkavállalók oldalán ez az érték 97 százalékos – mondta az elnök. Kiemelte, ez sokkal kevesebb, mint ami a valós igényeket fedné a megyében, és amit eddig elköltöttek. Összehasonlítva a tavalyi első félévi és az idei féléves statisztikákat, a következőképpen alakulnak a számok: a tavaly bevételi oldalon 207,6 millió lej volt, a költség oldalon 314,5 millió lej, ez 107 millió lejes mínusz, ami 34 százalékos deficitet eredményezett, azaz ennyivel többet költöttek a tavalyi első fél évben.

– Az idén a bevételek összege 221,1 millió lej, a költségeké 348,5 millió lej, ami mínusz 127 millió lej. Ez 36 százalékos deficitnek felel meg, viszont az abszolút értékeket figyelembe véve mégis pozitív a folyamat, mert az idén 6,5 százalékkal voltak nagyobbak a bevételek a tavalyi fél évhez képest – ismertette az elnök. Hozzáfűzte, hogy a szerződésben álló partnerekkel szemben nincs adósságuk, leszámítva a betegszabadságok kifizetését és bizonyos paraklinikai szolgáltatások értékét.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!