Hirdetés

Tíz év munkája Brüsszelben: eredményekről és kihívásokról számolt be Borboly Csaba

Az elmúlt tíz évben Brüsszelben végzett munkájáról és eredményeiről, valamint kihívásairól számolt be hétfő délelőtt tartott sajtótájékoztatóján Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és csapata.  

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 5 perc
Tíz év munkája Brüsszelben: eredményekről és kihívásokról számolt be Borboly Csaba
Fotó: László F. Csaba

A Brüsszelben végzett munka négy-öt éves távlatokban érik be, amelyet hosszas egyeztetések és kemény munka előz meg, mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. 

– A székelyföldi társadalmunk jellegzetes életmódja hagyományos, és ebben rejlik a mi értékünk, ahhoz, hogy ezt fenntartsuk, lépést kell tartanunk a globalizációval, a technológiával, és ki kell használnunk az ebből adódó lehetőségeket. Már most látjuk és érezzük ennek a hatását a mindennapokban, és ez nem szabad másképp legyen a helyi közigazgatási intézmények számára sem. Tizenkét éve indítottuk el a brüsszeli virtuális képviseleti irodát, illetve tíz éve vagyok aktív tagja a Régiók Európai Bizottságának.

Programunk célja, hogy helyi értékeink, erősségeink vizibilitást nyerjenek, és a helyi kihívásainkat, illetve javaslatainkat hallassuk, ne csak Bukarestben, hanem az Európai Unióban is.

Látható, hogy a nemzetközi szervezetek is szorgalmazzák a helyi önkormányzatok együttműködését, hiszen a szubszidiaritás elve alapján tudják ezáltal „lokalizálni” a globális normákat és irányvonalakat – mondta Borboly. Kiemelte:

ezáltal erősödött az elmúlt évtizedben a helyi önkormányzatok nemzetközi együttműködése, amely a helyi kormányzás jobbá tételének egyik fontos eszköze.

Ebben vállalt aktív szerepet Hargita Megye Tanácsa is a brüsszeli programja révén, példát mutatva több romániai helyi és megyei önkormányzat számára. Lukács Éva, a nemzetközi részleg vezetője, Csák László vidékfejlesztési szakember és Béres Tünde, a nemzetközi részleg munkatársa részletezték a Brüsszelben végzett évek munkáját. 

Szakterületek

Béres Tünde elmondta, tulajdonképpen egy virtuális irodát működtetnek Brüsszelben, amelynek célja a kultúra és a helyi jellegzetességek, valamint a helyi problémák képviselete. Kategóriánként számos eseményt szerveztek, a kutatásokat, az ifjúsági témákat és a turisztikai tényezőket helyezve előtérbe.

Figyelmet fordítottunk a digitalizáció kérdéskörére, de az infrastrukturális lehetőségek kiaknázására is. A külképviseleti program elősegítette a különböző nemzetközi szervezetekkel történő együttműködést és ezekben való tagságot is

– fejtette ki Béres. Hozzátette: 2010 óta összesen harminckét eseményt szerveztek, ez kevésnek tűnhet, viszont sok esetben itthonról szervezték programokat, ami kihívásokkal járt a csapat számára. Az események nyolcvanezer érdeklődőt vonzottak, és tizenöt székely terméket népszerűsítettek ez idő alatt. 

László F. Csaba

Ifjúsági téren az oktatásra, ifjúsági tér kialakítására helyezték a hangsúlyt, mondta Lukács Éva.

Hátrányos helyzetű fiatalok felzárkóztatásával, külföldi munkavállalók helyzetével és családalapítási programokkal is dolgoztunk, sőt frissen végzett egyetemistáknak is lehetőséget biztosítottunk gyakorlati programok formájában

– hívta fel a figyelmet Lukács Éva. Hozzátette: mezőgazdasági témában helyi termelők és fiatal gazdák termékeit igyekeztek külföldön népszerűsíteni.

Klímaváltozás, területalapú gazdálkodás és a Székelyföldre jellemző medvekérdés is gyakran terítékre került

– mondta a nemzetközi részleg vezetője. 

A jelentőségről

Az elnök kifejtette: fontos, hogy minél több európai uniós forrást tudjanak lehívni a térség számára, mivel az a jellemző, hogy a szegényebb régiókat elkerülik ezek a források.

– Ez oda vezet, hogy a gazdagabb régiók sebesen lehagyják a szegényebb régiókat, ami probléma, de dolgozunk ennek megváltoztatásán, és már eddig is előrelépést értünk el – szögezte le az elnök.

– Véleményezés nélkül semmit sem lehet elfogadni, így a jogalkotási folyamatban, a következő támogatási időszak előkészítésekor minden alkalommal kikérik a Régiók Bizottságának véleményét. Ezt kötelező figyelembe venni, és

ennek az a jelentősége, hogy a helyi önkormányzatok véleménye egyértelműen megjelenik a jogalkotási eljárásban, ezért is olyan fontos a brüsszeli munkánk

– jegyezte meg Csák László szakértő.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!