Tervek és megvalósítások Kászonban: Bővülő infrastruktúra, fontos eredmények
Községi utakat aszfaltoztak, hidat építettek, szennyvízhálózati rendszert alakítottak ki, templomaik felújításán és fűtési rendszerén dolgoztak, illetve közösségépítő rendezvényeket szerveztek tavaly Kászon községben. Mindezekről András Zoltán polgármester számolt be lapunknak.
András Zoltán Fotó: László F. Csaba
Kászon községhez öt település: Kászonújfalu, Kászonjakabfalva, Kászonimpér, Kászonaltíz és Kászonfeltíz tartozik. Ezekben a falvakban az elmúlt években a szerény pénzügyi lehetőségek közepette is folyamatosan beruháztak. András Zoltán polgármestertől a tavalyi megvalósításokról érdeklődtünk. Az elöljáró elmondta, 2019-ben szűkös anyagi és bürokratikus körülmények között, de tudtak fejleszteni a község településein. Többek között Kászonjakabfalván nagyobb hidat építettek.
Csatlakoztak a csatornahálózatra
– Ennek a hídnak a megépítését pályázati pénzekből finanszíroztuk, az önkormányzat az önrészt tette mellé. A híd megépítése árvízvédelmi szempontból volt fontos, hiszen az előző években az egyre gyakoribb árvizeknél a régi hidunk az erdőről lehozott fákat, törmeléket felgyűjtötte a pillérnél, amit nagyon nehezen tudtunk eltávolítani, és akkor az odavezetett, hogy ott a környéket elöntötte a víz. Most van egy olyan stabil hidunk, amihez a következő évtizedekben reméljük, hogy nem kell majd hozzányúlni – mondta a polgármester.
Ugyancsak a tavalyi megvalósítások közé tartozik az is, hogy a község településein elkezdték az utak felújítását.
– Az első fázis meg is történt, ami azt jelenti, hogy letettük az alapréteget, földmunka volt, ahol szükséges volt, árkot is ástunk. Ezt a munkát idén folytatjuk, és ha minden jól megy, akkor tavasszal befejezzük száz százalékban – mutatott rá a községvezető.
Elmondta, hogy tavaly Kászonaltízen, Kászonfeltízen, Kászonimpéren és Kászonjakabfalván megépítették a szennyvízhálózatot, amelyre a község lakásait rá is csatlakoztatták, Kászonújfalu kivételével, mert ott külön derítőállomás van. Most tavasszal teljes kapacitással beindul a rendszer, amit a Harvíz szolgáltató fog működtetni – jegyezte meg az elöljáró.
Építkezési cégek jelentkezését várják
A polgármester azt is elmondta, hogy tavalyról több nyertes projektjük is van, amelyek kivitelezéséhez nem találtak egyelőre kivitelezőt. Egy új óvoda építésére és az iskola korszerűsítésére várják az építkezési cégek jelentkezését.
– A hirdetés megtalálható a közbeszerzési portálon, és arra bátorítok minden építkezési céget, hogy nézze meg, vegyen részt a kivitelezési versenyben. Reméljük, hogy az idén ezek a munkálatok is be tudnak indulni. A kászonjakabfalvi iskolával is szeretnénk dolgozni, egyelőre még akadályoz a bürokrácia, de remélem, hogy ahhoz is minél hamarabb hozzá tudunk fogni. – tájékoztatott az elöljáró.
Szintén 2019-es eredmény, hogy a község különböző részein térfigyelő kamerákat szereltek fel, amelyek a közbiztonság növelését szolgálják.
A nagykászoni egyházközség templomába új fűtésrendszert telepítettek, az újfalvi templomban többek között belső felújítási munkálatokat végeztek. E munkálatokat főként pályázatokból és a helyi közbirtokosságok támogatásából finanszírozták.
– Ezek voltak a nagyobb megvalósításaink, azonban rengeteg kisebb, de annál fontosabb eredményünk is van. Tavaly második alkalommal megszerveztük a vörös pofájú berke országos kiállítását, megünnepeltük a néptánc-mozgalmunk húszéves fennállását és farsangbúcsúztatót is tartottunk. Én azt mondom, hogy ezek azért fontosak, mert ha a néphagyomány él, akkor él a közösség is – hangsúlyozta András Zoltán.
A községvezető elmondta: terveik között szerepel az óvoda megépítése, az iskola felújítása, az impéri kápolna előtti tér kialakítása, egy sertés–marha vágópont létrehozása, a kászonújfalvi kultúrotthon felújítási munkálatainak befejezése, a kászonújfalvi szennyvízhálózat-rendszer megépítése és a nagykászoni egyházközség temploma előtti tér rendezése. Ezt a teret Márton Áron püspökről nevezik majd el.
Biró István