Tatabányáról Párizsba

Csütörtöktől vasárnapig Tatabányán, hazai közönség előtt próbálja meg kivívni az olimpiai részvételt a magyar férfi kézilabda-válogatott. A szövetségi kaptány és a játékosok is egyetértettek abban, hogy az első meccs sorsdöntő lehet a továbbjutás szempontjából.

Jakab Árpád
Becsült olvasási idő: 7 perc
Tatabányáról Párizsba
Fel, Párizsra! Az egység lehet a magyarok ütőkártyája Fotó: MTI

José María Rodríguez Va­quero, a magyarok spanyol szövetségi kapitánya babonából szokás szerint magyarul kezdte az eseményt felvezető hivatalos sajtótájékoztatót: „Három meccs, három mondat. Egy család vagyunk! Egy célunk van: ott lenni az olimpián. Hajrá, magyarok!” – mondta. A spanyol edző hozzátette: a felkészülés pénteken este kezdődött, de akkor még nem teljes csapattal, hiszen voltak olyan játékosok, akik hétvégén meccset játszottak a klubjukban, ám vasárnap óta teljes a keret.
„Négy nap alatt három mérkőzés vár ránk, nagyon kemény torna lesz. Sosem könnyű elkezdeni egy tornát, számomra az első meccs a legfontosabb, az sorsdöntő lehet. Tunézia ellen mindenképpen nyernünk kell, hogy a további találkozókon legyen esélyünk a továbbjutás kiharcolására” – szögezte le a válogatottat 2022 óta irányító Rodríguez, akivel nemrégiben 2028 augusztusáig hoszabbították meg szerződését. Mint kifejtette, az észak-afrikai csapat fizikálisan nagyon erős, remek átlövőkkel, erős beállókkal és gyors szélsőkkel rendelkezik, illetve a játékosként kétszeres világbajnok francia Patrick Cazal személyében kiváló edzője van. Ugyanakkor meglátása szerint papíron a legerősebb, legesélyesebb csapat a csoportban Norvégia, amely szinte mindig jól teljesít, minden posztra két klasszis játékosa van, akik a Bajnokok Ligájában edződnek. Válogatottjukra jellemző a kemény védekezés, a gyors ellenakciók és a kiváló kapusteljesítmény, vagyis a játék minden elemében nagyon magas szinten tud teljesíteni. Chema Rodriguez a portugál válogatottat némileg hasonlónak tartja a magyarhoz: sok tapasztalt klasszis játékossal, sok fiatal tehetséggel, és ha a beállókat, ha az átlövőket, ha a kapusokat nézzük, tele van a keretük nagyszerű kézilabdázókkal. Az sem mellékes, hogy a portugálok a Benfica, a Sporting, illetve a Porto csapatában a hazai bajnokságban megszokták, hogy nyomás alatt játsszanak.


Hirdetés

Újra kijutna

Az olimpiai selejtezőn ismét Mikler Roland lesz a válogatott csapatkapitánya. A Szeged kapusa kihagyta a januári Európa-bajnokságot, amelyen a magyarok – történetük legjobb eredményét elérve – az ötödik helyen végeztek. Mint elmondta, egyrészt nagyon büszke volt a csapatra, másrészt nehezen élte meg, hogy csak a televízión keresztül kísérhette figyelemmel honfitársait. Sok év után maradtam otthon egy világverseny helyett, de nem sérülés, hanem a saját döntésem miatt. Faramuci helyzet volt számomra. Sokat szurkoltam, sokszor beszéltem az ott lévő kapusokkal, de nem kívánom senkinek, amit otthon átéltem” – mesélte a keret rangidőse. Hangsúlyozta, nagyon örül, hogy újra csatlakozhatott a csapathoz, és nagyon reméli, hogy tud majd segíteni a pályán a többieknek. „Már jártam olimpián, átéltem azt, amit ez az egész adni tud. Szeretnék még egyszer ott lenni, és még egyszer, utoljára megélni ezt az élményt” – mondta Mikler.
„Legutóbb tizenkét évvel ezelőtt voltunk kint olimpián” – emlékeztetett Nagy László, a Magyar Kézilabda-szövetség alelnöke, a válogatott egykori csapatkapitánya. Hozzátette, természetesen most a cél az, hogy ez ismét megtörténjen, hiszen szerinte az olimpiát nem lehet más világversennyel összehasonlítani. Lékai Máté természetesen azt várja az előttünk álló tornától, hogy sikerül kvótát szereznünk, míg Bánhidi Bence szerint ehhez most minden biztosítva van, nyugodt körülmények között tudtak felkészülni a selejtezőre. „Gyermekkori álmom, hogy egyszer olimpián játszhassak” – fogalmazott Bánhidi, aki először lehetne ott az ötkarikás játékokon.

Az első kalapban

Az Európa-bajnoki ötödik helyezett magyar férfi kézilabda-válogatott az első, míg Románia a harmadik kalapba került a 2026-os kontinenstorna selejtezőjének sorsolása előtt. A 32 csapatot nyolc darab négyesbe osztják be. Az első és második helyezettek mellett a négy legjobb harmadik jut ki az Eb-re. A rendező Dánia, Svédország és Norvégia, valamint a címvédő Franciaország nem szerepel a selejtcvezőben, míg Románia a harmadik kalapból várja a sorsolást.

A magyar válogatott kerete
Kapusok: Mikler Roland (Szeged), Bartucz László (Tatabánya), Palasics Kristóf (La Rioja).
Jobbszélsők: Krakovszki Zsolt (NEKA), Imre Bence (FTC, nyártól Kiel), Rodríguez Álvarez Pedro (Tatabánya).
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (Tatabánya), Ilic Zoran (Hamburg).
Irányítók: Lékai Máté (FTC), Hanusz Egon (Stuttgart), Fazekas Gergő (Wisla Plock).
Beállók: Bánhidi Bence (Szeged), Rosta Miklós (Bukaresti Dinamo), Szöllősi Szabolcs (Dabas), Sipos Adrián (Melsungen).
Balátlövők: Bodó Richárd (Szeged), Ligetvári Patrik (Veszprém), Szita Zoltán (Szeged).
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Krakovszki Bence (Tatabánya).
Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez

A selejtező menetrendje
Holnap: Norvégia – Portugália (19.30), 22.00: Magyarország – Tunézia (22).
Szombat: Portugália – Tunézia (18), Norvégia – Magyarország (20.30).
Vasárnap: Tunézia – Norvégia (19.30), Magyarország – Portugália (21).
A magyar válogatott mérkőzéseit az M4 Sport élőben, kódolatlanul közvetíti.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!