Hirdetés

Támogatás nélkül nem éri meg

Tavaly nyár óta nem változott a gabonafélék piaci ára, ám az akkori árcsökke­né­sek, az orosz–ukrán há­bo­rú hatásai és gazdasá­gi helyzet nem kedveznek sem a kereskedőknek, sem a termelőknek. A szé­kely­ud­var­he­lyi barompiacon egyre fogynak az árusok, de jó hírnek számít, hogy a ke­res­ke­dők csak hazai ga­bo­nát értékesítenek.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 5 perc
Támogatás nélkül nem éri meg
Alacsony áron adják a gabonát. Csökkent a kereslet Fotó: Hodgyai István

Nagy terhet rótt az elmúlt két év mind a gabonatermelőkre, mind a kereskedőkre. Az orosz–ukrán háború kitörésekor azért nem tudták eladni a terményt mert jelentősen felmentek a gabonaárak, tavaly nyáron viszont annyira lecsökkentek, hogy sok termelő megélhetése kétségessé vált. Lapunk munkatársai a székelyudvarhelyi gabonapiacra látogattak el, feltérképezve a gazdák és kereskedők helyzetét és a piac nehézségeit olyan kérdésekre keresve a választ, hogy megéri-e gabonát termeszteni, és beszivárog-e környékünkre a már‑már démonikus képben feltüntetett ukrán gabona.


Hirdetés


Székelyudvarhelyen lényegesen több teherautót számláltak a kedd délelőtti gabonapiacokon tavaly, tegnap viszont csak két kisteherautó és egy kamion rakteréből árultak gabonát a kereskedők. A piacon vásárló és kereskedő személyektől érdeklődve megtudtuk, a termelőknek „elment a kedvük” a piacozástól, egyáltalán nem éri meg nekik, hogy saját terményeiket értékesítsék. Az állítás beigazolódott, hiszen mint megtudtuk, a piacra érkezett gabonakereskedők közül egyik sem termelő. Ők mind gazdáktól és kisebb környékbeli termelőktől vásárolják fel a terményt, amit tovább értékesítenek.

– A gazdákat megviselte a gabonaárak korábbi ingadozása, és sokan kilátástalannak találják a jelenlegi helyzetet, hiszen a területa­la­pú, termelésre vonatkozó és üzemanyag-támogatások nélkül legtöbbjük megélhetése lehetetlenné válna

– közölte az egyik, Szé­kely­ke­resz­túr­ról érkezett kereskedő, aki szerint az év első felében újabb nehézségek elé néznek a gazdák.

Hodgyai István

– A támogatások és a szub­ven­ci­ók késnek, a tava­szi munkálatokat viszont már javában elkezdték a gazdák, így sokan vannak, akik kénytelenek most felélni a megtakarításaikat

– folytatta, kiemelve, hogy a jelenlegi helyzet már nagyobb gazdaságokat is csőd­ve­szélybe sodort. 
Horvát Balázs csík­ma­da­ra­si kereskedő főként Hargita megyei termelők gabonáit vásárolja fel, mint elmondta, hetente két helyre jár piacra a megye területén belül, de ukrán importgabonát nem látott a környező piacokon. A kereskedő szerint 80 bani és 1,3 lej között tudják felvásárolni ömlesztett tételben a gabonaféléket a termelőktől, ám erre csak 20‑30 banit tudnak ráemelni, hogy azt meg is vegyék az emberek.

– Gyengült a piac, mi sem vagyunk már annyian, van olyan település, ahova korábban jártam, de most már nem járok, mert nem éri meg, nincs akkora kereslet

– fejtette ki, rámutatva, hogy régebb az emberek akár öt‑tíz zsák gabonát is vettek, ma már csak egy‑két zsákkal, így, ha a hozott áru felét el tudják adni, az már jónak számít. 
Egy másik kereskedő hasonlóképp vélekedett, szerinte lassan nem éri meg piacra járniuk sem, hiszen a gabona felvásárlói ára és az általuk kínált ár különbözete annyira kicsi, hogy sokszor nem is tudnak profitálni belőle.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!