Szívből szól a dal

Nemrég ünnepelte 95 éves fennállását a székelyud­varhelyi Balázs Ferenc Vegyes Kar, amelynek fő célja a magyar kultúra és a magyar dal megőrzése. Évente legalább tizenöt fellépésük van, bejárták a fél világot, gazdag kapcsolathálóval rendelkeznek, és bíznak benne, hogy lesz utánpótlás és még nagyon sokáig dalolhatnak szívvel-lélekkel.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 8 perc
Szívből szól a dal
Évfordulót ünnepeltek. Nagy múltú kórus Fotó: Hodgyai István

Fennállásának kilencvenötödik évfordulóját ünnepelte idén a székelyudvarhelyi Balázs Ferenc Vegyes Kar. 1928-ban alakult, és az egykori református dalkör utódjának vallja magát a kórus. Bíró Edith több évtizede tölti be a kórus elnökségi tisztségét és viseli szívén annak sorsát. Mint mondta, igyekeznek a jövőben is mindent megtenni annak érdekében, hogy tagjaik szívből énekelhessenek. Elmondta, bár írott, pontos információik nincsenek a kezdeti tagok kilétéről és számáról, csak az úgynevezett szájról szájra terjedő információkra hagyatkozhatnak, mégis több mint félszázra becsülik a kezdeti tagok számát. Több karnagyuk és több elnökük volt a kezdeti időszakban, és a két világháború között számos nehézség akadályozta a kórus fennmaradását. 1952-ben Balázs Ferenc vette át a művelődési ház, valamint a kórus vezetését egészen haláláig.


Hirdetés

– Miután elkészült a mai művelődési ház, átköltöztek a próbák is oda, és mint a művelődési ház vegyes kara működött akkoriban a kórus

– magyarázta Bíró Edith. 1972-től Csutak Ildikó irányította a kórust, és több évtizeden át tevékenykedett, majd a nyolcvanas évek végére ismét felbomlottak, az akkori rendszer és körülmények gyakorlatilag ellehetetlenítették a működését. 1990-ben alakult újra hatvan taggal, és mint egy főnixmadár támadt fel hamvaiból, majd 1993-ban egykori vezetőjük tiszteletére vette fel Balázs Ferenc nevét az addig csak vegyes kar néven emlegetett formáció. – Az újraalakulás óta megszakítás nélkül tevékenykedünk, és gyakorlatilag kinyílt a világ előttünk. Számos országban megfordultunk, és nagyon sok, máig élő testvérkórus-kapcsolattal rendelkezünk – ismertette. Jelenleg több mint harminc kórussal állnak kapcsolatban határokon innen és túl. 

– Egyik olaszországi utunk­nak az volt a fénypontja, hogy énekelhettünk Rómában, a Szent István-kápolnában, és azelőtt nem sokkal halt meg II. János Pál pápa, így az ő sírjánál imádkozhattunk. Ez mindannyiunknak hatalmas élmény volt, hogy oda beengedtek minket

– idézte fel emlékeit a kórus elnöke. A belgiumi Genkben is énekeltek egy gyémántmisén, de Németországban, Fran­ci­aországban, Olaszországban és számos érdekes helyen megfordultak, mint például Gagauzia, Macedónia, ahonnan életre szóló élményekkel térhettek haza. 

Várják az utánpótlást

Bíró Edith elmondta, a kórus tagjai általában az idősebb generációhoz tartoznak, az átlagéletkor megközelíti a hetven évet, éppen ezért nagy szükségük lenne utánpótlásra. – Általában nyugdíjba vonulásuk után keresnek inkább meg bennünket mindazok, akik szeretnek énekelni és szeretnének egy jó kis közösséghez tartozni. Mi mindenkit szívesen fogadunk és látunk. Elmondhatom, hogy tagjaink szinte az utolsó órákig járnak a kórusba, amíg csak az egészségük engedi, ez is azt bizonyítja, hogy kötődnek hozzánk, hogy nagyon jó a közösség – fogalmazott a kórus elnöke. Aktív, jól összeforrott csapatuk van, és az elmúlt 33 évben senki sem lépett ki a kórusból, csupán azok hagyták el, akiket egészségi állapotuk kényszerített erre. Jelenleg 38 aktív tagja van a Balázs Ferenc Vegyes Karnak.

Hodgyai István

Heti rendszerességgel próbálnak

Mivel a művelődési ház kórusaként működnek, ezért próbáik is rendszeresen ott zajlanak. Hetente egy alkalommal két órát énekelnek együtt, fellépések előtt azonban sokkal többet készülnek. Jelenleg Kovács László vezényel a kórusban, aki november 7-ig vállalta ezt a tisztséget, ezt követően azonban új karmester után kell nézniük. – Meghirdetjük a karmesteri posztot, és reméljük, lesz rá jelentkező, aki majd irányítson bennünket – mondta. Évente kb. tizenöt fellépésük van, legutóbb augusztus végén Máramarosszigeten voltak, az ott élő magyar református közösség meghívására. – Missziós feladatunknak azt tekintjük, hogy olyan helyekre utazzunk és lépjünk fel, ahol kevés magyar él. Voltunk a Zsil-völgyében, a Szilágyságban, de voltunk Ojtozban is már. Legutóbb Máramarosszigeten voltunk, ahonnan hihetetlen élményekkel tértünk haza. Amikor énekeltük a nemzeti énekeket, velünk együtt énekeltek a jelenlevők, és még a férfiak is sírtak. Nekünk ez ad erőt a folytatáshoz, az énekléshez – magyarázta. 

Születésnapi ünnepség

A vegyes kar fennállásának 95. évfordulóját szeptember 7-én ünnepelték. Nagyszabású rendezvénnyel készültek, ünnepi előadással a művelődési ház nagytermében, de testvérkórusaik közül többet is vendégül láttak határokon innen és túlról. Jelen volt többek között a várpalotai Bányász kórus és a lengyelországi Koloryt kórus. Bíró Edith elmondta, azért döntöttek úgy, hogy ötévente szervezik meg az ünnepséget, hogy idős tagjaik közül is minél többen részt vehessenek. – Ötévente tablót készítünk, amelyeken azok a tagok vannak főleg rajta, akik az elmúlt öt évben kapcsolódtak a kórushoz. Ez már egyfajta hagyomány és egyfajta lenyomat a jövő számára – ismertette. Számos kiadványt is megjelentetett a kórus, öt kis könyvük jelent meg az elmúlt években, amelyekben mindig bőven leírják az utolsó öt évben történteket is. Ezúttal egy kis kiállítást is szerveztek a születésnap alkalmából, amely a kórus utóbbi 33 éves múltját idézte fel. Bíró Edith elmondta, nagyszerűen sikerült az ünnepség, mindenki maximálisan hozzáállt a szervezéshez, és a szükséges anyagiak előteremtésében is sok segítséget kaptak a helyi és megyei önkormányzatoktól, a Bethlen Gábor Alaptól, a Communitas Alapítványtól és sok-sok helyi vállalkozótól egyaránt. – Nagyon sok pozitív visszajelzést kaptunk, nagyon sokan eljöttek, vastapssal jutalmaztak, és köszönték meg az előadásunkat, és ez is azt bizonyította, hogy méltóképpen sikerült ez az ünnepség – vélekedett Bíró Edith, a Balázs Ferenc Vegyes Kar elnöke. 
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!