Hirdetés

Szilveszterkor is ajánlott az óvatosság

Borsos bírsággal és esetenként szabadságvesztéssel járhat a pirotechnikai eszközök használatára vonatkozó jogszabályok megszegése – tájékoztatta lapunkat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 3 perc
Szilveszterkor is ajánlott az óvatosság
Évbúcsúztató nagy hanggal, fénnyel. Nem játék a tűzijáték Fotó: Illusztráció

Rendszeresen ellenőrzi a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság a pirotechnikai eszközök jogszerű használatát 2022. november 21. és 2023. január 9. között – közölte lapunk megkeresésére Maria Plumbu rendőrségi szóvivő. Hozzáfűzte: az ellenőrzéseket Tűzijáték elnevezű országos akció részeként hajtják végre.
Mint részletezte: az ellenőrzések fő célja az állampolgárok biztonságának növelése. Azért ellenőrzik, hogy a pirotechnikai eszközök birtoklását, értékesítését, importálását, átadását, tárolását és felhasználását szabályozó jogszabályokat betartsák, hogy megelőzzék a szabályszegésből származó, esetleges negatív következményeket. Szintén kiemelt céljuk, hogy tudatosítsák a lakosságban az illegális pirotechnikai termékek használatából származó kockázatokat és a jogszabályi előírások be nem tartásának következményeit.
Mint részletezte, a rendfenntartók kategóriákra bont­va ismertetik a pirotechnikai eszközökre vonatkozó jogszabályokat. Az egyes számú kategóriába a pirotechnikai szórakoztató cikkeket (például csillagszórók, tűzgyűrűk stb.) sorolják. Ezek 16 évnél idősebbek számára hozzáférhetők. A 2., 3. és 4. kategóriába sorolt pirotechnikai termékek, valamint a színpadi kellékek (T2) és P2 kategóriájába tartozó pirotechnikai termékek birtoklása, felhasználása és lakossági értékesítése tilos.
A T1 és P1 kategóriába sorolt színpadi kellékként használatos pirotechnikai eszközöket csak 18. életévüket betöltött, nagykorú személyeknek szabad eladni. A szórakoztató pirotechnikai termékeket használó magán- vagy jogi személyek kötelesek óvintézkedéseket tenni az emberek, az anyagi javak, az állatok és a környezet védelme érdekében.
A pirotechnikai terméket előállító, birtokló, átruházó, importáló vagy forgalmazó, valamint a pirotechnikai tárgyat műszaki célra használó személyek kötelesek engedélyt kérni a területi munkaügyi főfelügyelőségtől, illetve a megyei rendőr-főkapitányságtól.
Pirotechnikai termékeket illetéktelen személyeknek használni tilos, és szabálysértésnek minősül.
Pirotechnikai termékekkel végzett minden jogosulatlan művelet (birtoklás, szállítás, használat, értékesítés), továbbá a T1 és P1 kategóriába sorolt, különösen veszélyes pirotechnikai termékek eladása 18. életévét be nem töltött személyeknek, valamint a kizárólag pirotechnikai szakembereknek engedélyezett termékek lakossági értékesítése bűncselekménynek minősülnek, és 3 hónaptól egy évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel birságolhatók.
A robbanóanyag-szabályozásról szóló 1995/126-os keltezésű törvény be nem tartása esetén alkalmazandó jogsértéseket annak 38. cikke írja elő, és jogi személyekre is vonatkozik, esetükben a bírság felső és alsó határa 100 százalékkal emelkedik. A törvény előírásai szerint egyébként a kiróható bírságok mértéke 1000 és 7500 lej között ingadozik, attól függően, hogy a törvénynek éppen melyik cikkelyét sértette meg a szabálysértés elkövetője.
A rendőrség azonkívül, hogy felhívja a lakosság figyelmét a pirotechnikai termékek nem rendeltetésszerű vagy illegális használatának következményeire, javasolja, hogy óvatosan bánjunk az online hirdetett pirotechnikai eszközök megvásárlásakor, mert az ajánlatok csábítóak lehetnek, de nem mindig előnyösek!

HN-összefoglaló



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!