Hirdetés

Szezonnyitó kerékpárkisokos

A kellemes tavaszi levegő kedvez a rollereseknek, görkorcsolyásoknak és a bicikliseknek is. Bármelyik „járgányról” is legyen szó, a szezon elején mindenképpen ajánlott ellenőrizni és felkészíteni azt az előttünk álló időszakra. Az alábbiakban néhány tippet adunk arra, hogy kerékpárunk karbantartásával miként növelhetjük a gurulás élményét.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 5 perc
Szezonnyitó kerékpárkisokos
Fotó: freepik.com

A bicikli-karbantartás a megfelelő téli tárolással kezdődik. Ha járgányainkat ősszel huzattal letakartuk, hogy ne porosodjanak, koszosodjanak, máris megspóroltunk egy lépést a tavaszi karbantartásból.
Ha bringánkat ősszel mégsem védtük huzattal, a tavaszi karbantartás első lépése a megfelelő tisztítás – ám nem ajánlott a vízborotvás nagy nyomású mosás, mert a víz bejut a forgópontokba és tönkreteszi azokat. Második lépésként ellenőrizzük a fékrendszert, azt, hogy mennyire kopottak a fékpofák. A lánc olajozása is rendkívül fontos, hiszen ha berozsdásodott, a fogaskereket is károsíthatja. Harmadik lépésként a gumik és azok nyomásának ellenőrzése ajánlott, melyek a téli hónapokban megérhetnek és leereszkedhetnek. Az ideális nyomásértéket a gyártók általában az abroncsok oldalán tüntetik fel.


Hirdetés

– Mindenképpen javallott ellenőrizni biciklinket a szezon elején, hiszen négy-öt hónap után olyanná válnak, mint a használaton kívüli autók, egy kicsit mindenük leragad. A szakszervizben mindenképp megnézzük, hogy a kerékpár körülbelül mikor volt szétszedve, az agyak mikor voltak leszerelve. Ha szükséges, teljesen szétszedjük, a legtöbb esetben ki kell pucolni az agyakat, mert ezáltal sokkal gördülékenyebb lesz a bringánk, és ha egy jó állapotú kerékpárral indulunk útnak, nagyobb lesz az élmény is

– részletezte Miklós Róbert, a csíkszeredai Fun Bike kerékpárszaküzlet és -szerviz vezetője.

László F. Csaba
Róbert elmondta, a rendszeres szervizelés nemcsak a kényelem, hanem a biztonságos közlekedés feltétele is. A kerékpározás olcsó közlekedési mód, de minimális fenntartási költségekkel számolni kell.

– Jelenleg olyan biciklit javítunk, amelyben több mint 21 300 kilométer van. Mivel rendszeresen szervizelve volt, így most is csak egy hátsó csészét kellett cserélni benne, és egy kónuszt, illetve a golyókat, és ezeket is mindazért, mert tényleg rendszeresen karbantartottuk a biciklit, amivel a legtöbbször a hegyekben jártunk. Mindenképpen javallott, hogy biciklinket tavasszal szervizbe vigyük, ahol finomítják a súrlódásokat, ezáltal a bringa jobban gurul. Az egészben ez a lényeg, hogy minél kevesebb erőfeszítéssel haladjunk a lehető legtöbbet, és legyen kedvünk a bringázáshoz

– tette hozzá.
Ha hosszabb túrára indulunk kerékpárral, a kisebb javításokhoz és karbantartáshoz szükséges az alapfelszerelés: multifunkcionális szerszám (multitool), pumpa, gumileszedők és defektjavító készlet, valamint tartalék gumibelsők.

László F. Csaba



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!