Szexuális zaklatás a főgimnáziumban: reagált a csíkszeredai önkormányzat a volt diákok petíciójára

Reagált a csíkszeredai városvezetés a declic.ro felületen megjelent petícióra, amelyben a Márton Áron Főgimnázium volt diákjai lépéseket várnak el az iskola vezetőségétől, valamint a város önkormányzatától a nemrég kirobbant szexuális zaklatási botrány kapcsán. A bejegyzés tartalmát alább közöljük.

Hírszerkesztő: Molnár Raymond
Becsült olvasási idő: 4 perc
Szexuális zaklatás a főgimnáziumban: reagált a csíkszeredai önkormányzat a volt diákok petíciójára
Fotó: László F. Csaba

„Csíkszereda Önkormányzata mély megdöbbenéssel fogadta az Átlátszó Erdélyben megjelent tényfeltáró riportot, amely a Márton Áron Főgimnázium (MÁG) egyik tanárának súlyosan káros tevékenységét hozta be a közbeszédbe. Az említett tanár mindemellett önkormányzati képviselő is volt. Választott köztisztviselői minősége igazolja, hogy nemcsak az iskola, hanem a város is megbízott benne. Ez még inkább súlyosbítja a helyzetet, és rendszerszintű hibákra, valamint kulturális meghatározottságból, a probléma természetéből adódó kommunikációs bizonytalanságra, tanácstalanságra mutat rá. Előrebocsátjuk: az áldozatokkal szolidaritást vállalunk, és elismerjük jogukat, hogy minden eszközzel hangot adhassanak sérelmeiknek! Elítélünk minden olyan kapcsolatot tanár és diák között, amely káros a diákok személyiségfejlődésére, amely a tanár felelőtlenségből fakadóan a diákoknak lelki sebeket okoz. Kötelességünknek érezzük, hogy minden lehetséges módon segítsünk a megelőzésben, a felismerésben és a kezelésben is” – olvasható.

Mint írták, a botrányból felocsúdva felvették a kapcsolatot az érintett iskolával, a tanfelügyelőséggel, a diáktanácsokkal, valamint olyan szakemberekkel és civil szervezetekkel, akik/amelyek segíthetnek a kríziskezelésben, és utat mutathatnak a válságból való kilábalás irányába.

A személyes megkereséseknek két nagyon fontos, konkrét hozadéka volt eddig:

  • Egyrészt november 29-én a városvezetés találkozót szervezett a MÁG és az ugyanabban az épületben működő Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diáktanácsainak képviseletével.
  • Másrészt az addig összegyűlt tapasztalatok eredményeit krízistanácskozáson beszélték meg december 4-én. Utóbbi egyeztetésen részt vett a megyei főtanfelügyelő, a Hargita Megyei Pszichopedagógiai és Erőforrás Központja, az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza, a Spektrum Oktatási Központ, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság és a Kalot Egyesület.

„Ha egy szóban kellene összefoglalnunk ennek a két találkozónak a következtetését, sajnos könnyedén megnevezhetjük a konklúziót: eszköztelenség.

A diákok, a tanárok, a tanfelügyelőség, a szülők és az önkormányzat is eszköztelennek bizonyul ilyen és hasonló helyzetekben. Vagy azért, mert a törvények valóban nem adnak eszközt, vagy pedig azért, mert nem ismerjük kellőképpen, illetve egyes iskolai vezetők nem használják felelősen ezeket az eszközöket.

A tanácskozások legnagyobb haszna az volt, hogy létrejött egy helyi összefogás a megoldáskeresésre vonatkozóan: rövid távon a MÁG-ban kialakult krízishelyzet kezelésére, hosszú távon pedig általánosan az iskolai erőszak minden formája elleni kampány és védelmi eljárásrend kidolgozására. Örvendetes, hogy ennek az összefogásnak is vannak már konkrétumai. Hívásunkra ma (kedden – a szerk.) érkezik városunkba Vidia Negrea klinikai szakpszichológus, akinek a vezetésével resztoratív támogató kört indítunk. Az első alkalom december 9-én lesz a Sapientia EMTE-n, célközönsége a főgimnázium tanári kara. A műhelymunka elsősorban abban segít, hogy a tanáriban helyreálljon a bizalmi légkör, és a pedagógusok olyan építő konszenzusra jussanak, amelyben mindannyian a diákság és az intézmény javáért, egészséges működéséért tudnak dolgozni. (Utólagos megjegyzés: ez a foglalkozás a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza támogatásával a válaszadás óta megvalósult.)” – olvasható.

„Meggyőződésünk ugyanakkor, hogy ez a »jelenség« nem a Márton Áron Főgimnázium és nem is Csíkszereda sajátja. Az iskolai erőszak minden formája elleni kampányunkat és a kidolgozott eljárásrendet kiterjesztjük a többi oktatási intézményeinkre is.

Ugyanakkor annak ellenére, hogy az elhangzott erős vádak leellenőrzése, a felelősök számonkérése ügyészségi és belső vizsgálati úton még folyamatban van, nem hagyhatjuk, hogy a főgimnáziumot megbélyegezzék, hírnevét sárba tiporják! Adjunk időt a nyomozásnak, derüljön ki, ha van még példa hasonló esetre! És mindeközben lehetőségeink szerint segítsünk a diáktanács megerősítésében, és álljunk a vétlen tanárok mellett, amikor az intézményen esett seb begyógyításán dolgoznak önzetlenül, áldozatkészen, elhivatottan!” – írja posztjában az önkormányzat. 

A városháza leszögezi, a declic.ro platformon megjelent petícióra reagálva, annak számos jogos felvetését helyeselve felhívják a figyelmet arra, hogy az iskolák személyzeti kérdéseibe nincs közvetlen beleszólásuk, és a megfogalmazott kérdésekre már a petíciótól függetlenül, annak közzététele előtt is válaszokat adtak, lépéseket tettek. „A fentebb leírtakkal részletekbe menően kívántuk ismertetni, hogy hatásköröktől függetlenül, kezdeményezőkként igyekszünk a diákok, a tanárok és a szülők védelmére kelni a felsorolt jelzőrendszerek kiépítése és a széles körű tájékoztatás révén. Biztosítjuk a közvéleményt ugyanakkor arról is, hogy intézményeinkben – amelyek közé nem sorolhatók az iskolák – nincs tudomásunk szexuális visszaélésekről, de az sem kérdéses, hogy amennyiben a gyanú felmerül, megtesszük a szükséges jogi lépéseket!” – zárul a bejegyzés.

Mint korábban beszámoltunk róla, maroknyi diák írt egy nyílt levelet, amelyben cselekvésre szólítják Csíkszereda önkormányzatát és a Márton Áron Főgimnázium vezetőségét, az elmúlt napokban az Átlátszó Erdély portálon megjelent cikksorozattal kapcsolatosan, amelyben kilenc lány meséli el: Orbán Zsolt, a Márton Áron Főgimnázium történelemtanára és Csíkszereda Önkormányzatának volt tanácsosa húsz éven át szexuálisan és érzelmileg visszaélt a diákjaival. Nyílt levelükben, amelyet hétfőn juttattak el szerkesztőségünknek, felszólítják a Márton Áron Főgimnáziumot és a város önkormányzatát a cselekvésre, valamint szolidaritást vállalnak a megszólalókkal. Mint jelezték, ha támogatni szeretné valaki a megszólalókat, illetve akarja, hogy az esetnek következményei legyenek, írja alá ezt a petíciót, amelyben lépéseket várnak el az iskola vezetőségétől, valamint a város önkormányzatától.

Mint beszámoltuk róla, a törvény által megszabott határértékek egyharmadával nő a hivatali tisztség szexuális visszaélésre való kihasználásáért járó büntetés, ha az elkövető iskolai vagy egyetemi tanár, az áldozat pedig a tanulója vagy a diákja. Az erről szóló tervezetet kedden fogadta el a képviselőház döntő törvényhozási fórumként az RMDSZ közbenjárásával. 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!