Székelyudvarhelyi előválasztás: Szakács-Paál István

Burus János Botond
Becsült olvasási idő: 7 perc
Székelyudvarhelyi előválasztás: Szakács-Paál István
Fotó: Szakács-Paál István archívumából

– Ha Zürich polgármestere lehetne, Ön akkor is Székelyudvar­helyt választaná. Miben látja a város erősségét, potenciálját?

– Azt gondolom, eredményesen vezetni akár egy várost, akár egy vállalatot csak akkor tud az ember, ha van alapos helyismerete, és azt az értékrendet képviseli, mint amit a környezetében élők. Ennek megfelelően biztosan váro­sunkat választanám. Szé­kely­ud­var­hely erőssége a vállalkozói szférában van, ezt ötvözve egy eredményes közszférával végre növekedési pályára léphet a város.

– És mi az a hetvennyolc problematikus terület, amelyen mielőbb változtatni kellene?

– Oktatás területén össze kell hangolni a vállalkozókkal a hiányszakmákat, átképzési programokat kell indítani. Inkubátorházak és ipari park létrehozása gazdasági szempontból elengedhetetlen, míg a vállalkozókat adókedvezményekkel kell segíteni. Be kell indítani az Udvarhely Kártyát és a hibabejelentésre szolgáló UdvarhelyAPP-ot. Fesztiválokat kell a városba hozni, a kulturális programokat össze kell hangolni. A városi kórházat bővíteni és fejleszteni kell, a szejkefürdői mofettát korszerűsíteni. Sportstratégia alapján kell támogatni a sportegyesületeket, a városi stadiont fel kell újítani, egy multifunkcionális fedett csarnok is szükséges, az uszoda pedig már a kötelező kategória. Kiemelten kell foglalkozni a civil szervezetekkel – civil inkubátorház létrehozásával akár –, és a nyugdíjasok számára is programsorozatot kell indítani. A Székelytámadt-várat be kell kapcsolni a turisztikai körforgásba, a Szejke ügyét közösen a szereplőkkel meg kell oldani. A Városi Strand és a Kerekerdő helyzetét is rendezni kell. Új parkolókat, tömbházszigetelések elkezdését, vezetékek föld alá helyezését, játszóterek korszerűsítését, a városközpont tehermentesítését, a piacok korszerűsítését mind érinteni kell.


Hirdetés

– Mit gondol a jelenlegi városvezetés munkájáról?

– Jó szándékú, dolgos emberek vezetik Szé­kely­ud­var­helyt. Ellenben ez a két erény sajnos az elmúlt 8 évben nem tudott megvalósításokkal párosulni. Karanténba került a város mind Bukarest, mind Budapest irányába, és nem sikerült hatékonyan elkölteni az EU-s forrásokat sem. Udvarhely nagyon kényes helyzetben van pénzügyi szempontból, a megvalósítások pedig sajnos messze alulmúlják a környékbeli településekét.

– Vázolja egy olyan elképzelését, amely által új munkahelyek jönnének létre a városban.

– Inkubátorházat vezetek, ennek megfelelően haza fogok beszélni. Én komolyan hiszek az ilyen intézmények itthon tartó erejében. El tudnám képzelni, hogy 10 év múlva külön inkubátorházuk lesz az IT-szektor, az építőipar, a kisiparosok vagy a civil szervezetek képviselőinek. De akár azt is, hogy egy, a pályázatból már kifutott inkubátorházban csak olyan vállalkozások székeljenek, amelyek szerződésben vállalják, hogy minden munkavállalójuk havi nettó 1500 eurót keres. Mindez kiegészítve egy udvarhelyszéki ipari parkkal garantálná az új, jól fizető munkahelyek létrejöttét.

– Kapjon az alkalmon: Ud­var­hely­re költözik a Google, yacht­kikötő a Küküllőn, ingyen sör. Egy lehetősége van rá, viszont semmi nem korlátozza – mit valósítana meg a városban?

– Erdély legnagyobb és legkorszerűbb konferenciaközpontját hoznám létre. A konferencia- és rendezvényturizmus az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazat ma. Résztvevői kiváló turisták, akik sok pénzt költenek. A szállásadók, a turisztikai látványosságok, a kávézók, de a könyvesboltok is megéreznék annak hatását, ha az iparágban piacvezető lenne városunk.

– Uszoda, mosoda, palota, iroda. Meg az összes többi. Napi problémamegoldás vagy hosszú távú elképzelések?

– Napi problémamegoldás és hosszú távú elképzelések. A második kérdésnél ezeket részletesen érintettem.

– Szokott kiabálni?

– Hitelesebb válaszért kol­légáimat kellene megkérdezni, de szerintem nem. 

– Mi a sejtése, mit mondanak most Önről a háta mögött az emberek? Hát négy év múlva, ha mandátumot szerez?

– Sokat járok emberek kö­zé, aktív résztvevője vagyok városunk életének, sok udvarhelyivel tartok napi szinten is kapcsolatot. Féltenek, csodálkoznak, szurkolnak, vagy éppen kétkedve nézik, hogy nekivágtam ennek a kalandnak. Én abban bízom, hogy ez a sokfajta érzés 4 év múlva eggyé válik, és azt fogják gondolni, hogy megérte ennek az embernek és az általa bemutatott víziónak hitelt adni.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!