Nemcsak a látványt rontják, sokszor értékes helyet foglalnak el az elhagyott roncsautók

Az elhagyott, ottfelejtett autókat évente több alkalommal is elszállítják a megye városainak parkolóiból. Van, ahol ez az önkormányzat, van, ahol a Helyi Rendőrség feladata. A közterületen hagyott, eladó autók számának növekedése ellen viszont nem sokat tudnak tenni. Az illetékeseket arról kérdeztük, hogy milyen lehetőségek vannak a kezükben, ezek visszaszorítására, vagy számuk csökkentésére.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 5 perc
Nemcsak a látványt rontják, sokszor értékes helyet foglalnak el az elhagyott roncsautók
A gazdátlan autókat nem tudják beazonosítani, mert nincs rendszámuk Fotó: Hodgyai István

Korodi Attilát, Csíkszereda polgármesterét kérdeztük, hogy melyik cég, mikor, és milyen gyakorisággal figyeli, illetve szállítja el a város területén, utcaszéleken, parkolókban „felejtett”, lerobbant autókat. A megyeközpont polgármestere úgy tájékoztatott: a városban az el-, vagy otthagyott, lerobbant autókat minden évben egy vagy két alkalommal szokták elszállítani, szerződésük van egy erre szakosodott elszállító céggel, akik általában a tavaszi nagytakarítással egyidőben végzik ezt a tevékenységet. Legutóbb tavaly, 2022 őszén történt „takarítás”. 

Ebben az évben nem indították el a folyamatot, ugyanis az önkormányzat benevezett a minisztérium által kiírt roncsautó programba, mely során lehetőség nyílik elszállíttatni ezeket. A program lebonyolításáért a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) felel. Ha a roncsok elszállításával minden elhagyott autó eltűnik, akkor egy időre megoldódik a probléma. Ellenben, ha maradnak további elfelejtett autók, azokat a rend szerint jegyzőkönyvbe veszik és a városi kertészet udvarára szállítják. Ezután néhány hónap türelmi idő következik, ezalatt a tulajdonos visszakérheti járművét, ha ez nem történik meg, az autókat leadják újrahasznosításra vagy ócskavasként. Korodi Attila kifejtette: ezzel a módszerrel, évi két „takarítással” évente nagyjából hatvan autó tűnik el a városból.

Autóárusítás közterületen

A polgármestertől afelől is érdeklődtünk, hogy milyen szabályozások vonatkoznak és milyen engedélyek szükségesek a közterületeken hagyott autókra, amelyeken ott virít az „Eladó” tábla. Korodi Attila elmondta: ilyen esetekre nincs szabályozás, mert nehéz ezt tetten érni. Nagyvárosokban sem tudnak ezzel dűlőre jutni, de bíznak benne, hogy a probléma egy részét az új parkolási rendszer megoldja.

Az új, fizetős parkolási rendszert Csíkszeredába ősztől fogják bevezetni, és ebben meghatároztak egy úgynevezett nulla zónát, ahová csak évi bérletet, illetve félórás vagy órás jegyet lehet majd váltani, nem lesz havi, fél-, és negyedéves bérletvásárlási lehetőség.

Ebbe a zónába fog tartozni a Kossuth Lajos utca és a Temesvári sugárút. Ezzel szeretnék kiszorítani az autókereskedőket, hogy ezekben az övezetekben tartsák autóikat néhány hónapig. Hozzátette: a legforgalmasabb helyeken, mivel nem lesznek, csak évi bérletek és órás jegyek, eladandó autót nem valószínű, hogy leparkolnak. A bevásárlóközpontok vagy egyéb épületek parkolói magánterületnek számítanak, ezért közjogi szempontból nehézkes a helyzet, mivel nem közterület, így nem tudják érvényesíteni a közterületre való szabályokat az elszállításra vonatkozólag, ismertette Korodi Attila.

Többszáz autó Székelyudvarhelyen

Székelyudvarhelyen a Helyi Rendőrség hatáskörébe tartozik a közterületeken állomásozó, elhagyott, gazdátlan, lerobbant járművek feltérképezése és elszállíttatása. László Szabolcs, az intézmény vezetője elmondta: az egység fennállása óta, azaz az elmúlt közel egy évtizedben, több mint háromszáz ilyen járműtől tisztították meg a város közterületeit. Hangsúlyozta, a gazdátlan autók azok, amelyeket nem tudnak beazonosítani, ugyanis nincs rajtuk rendszám, az elhagyott autók pedig azok, amelyeknek be tudják azonosítani gazdáját, de nem rendelkeznek érvényes műszaki vizsgával, vagy ha rendelkeznek is, nagyon rég ott vannak hagyva ugyanazon a helyen.
Mint mondta: a gazdátlan autókat ötnapos eljárás után tudják elszállíttatni, az elhagyott autók esetében azonban hosszabb és bonyolultabb a folyamat. 

– Rendszám alapján beazonosítjuk a tulajdonost, felszólítást küldünk neki, ha nem reagál, akkor megbírságoljuk, akár többször is egymást követően. A harmadik büntetés és a hat hónapos türelmi idő lejárta után lehet előterjeszteni az autó elszállíttatását megőrzésre. Ez szintén hat hónapos időszakot jelent. Ha ez idő alatt a tulajdonos nem jelentkezik, hogy kiváltsa a járművet a polgármesteri hivatal megőrzéséből, akkor azt a törvény értelmében értékesíteni lehet, akár ócskavasként – magyarázta László Szabolcs, a Helyi Rendőrség vezetője. 

A lerobbant autók elszállíttatását a polgármesteri hivatal végzi, a járműveket egy őrzött parkolóban tárolják. A tulajdonosok az autó kiváltásakor az összes addigi költséget ki kell fizessék ahhoz, hogy visszakapják járművüket. Elmondta: a Helyi Rendőrség mindent megtesz annak érdekében, hogy előkerüljenek a tulajdonosok, és a járművek közterületről magánterületre kerüljenek, ezáltal pedig megoldódjon a probléma. László Szabolcs hozzátette:

a Helyi Rendőrség megalakulása óta 320 lerobbant, használaton kívüli autótól sikerült, úgymond, megtisztítani a közterületeket és parkolóhelyeket szabadítani fel.

– A kezdeti években nagyon sok bejelentés volt, mára azonban alig akad évente néhány hasonló eset. Mondhatjuk, hogy a probléma nagyrésze megoldódott, és jelenleg sincs tudomásom folyamatban lévő ügyről – fogalmazott. 
Mint mondta, a városlakók segítőkészek, együttműködőek és pozitívan fogadják ilyen jellegű intézkedéseiket, hiszen ezáltal további parkolóhelyek szabadulnak fel. 

Eladó autók is foglalják a helyeket

Székelyudvarhelyen sem ritka látvány, hogy különböző parkolókban eladásra kínált autók foglalják a helyeket. Ezek nagyrésze azonban magánparkoló, nem közterület. A közterületen árusított autók állomásozását sem tiltja a törvény, abban az esetben, ha a jármű érvényes műszaki vizsgával rendelkezik, hiszen akkor az csupán parkolásnak számít, tudtuk meg László Szabolcstól. Elmondta: a jelenség valóban létezik Székelyudvarhelyen is, van tudomásuk róla, ám nem sokat tudnak tenni ellene. – Erre egy tanácshatározatot kellene meghozni, Sepsiszentgyörgyön már van ilyen, működik, nekünk is volt erre vonatkozó javaslatunk, de egyelőre még nem sikerült ezt véghez vinnünk. Ha lesz érvényes tanácshatározat rá, akkor el tudunk járni és meg tudjuk tiltani ezeknek az autóknak a közterületen állomásozását – mondta László Szabolcs, a székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetője.

Bírság jár az elhagyott autókért

A gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal januárban tett közzé felhívást a közterületeken hagyott autók kapcsán. Abban ismertették, hogy az elszállítás és tárolás jelentős költségekkel jár a tulajdonosoknak. Amint arról korábban beszámoltunk, az elhagyott autókat a város mellékgazdaságának udvarára szállítják, egy büntetési jegyzőkönyv kiállítását követően. Ha előkerül tulajdonosuk, ezer és kétezer lej közötti büntetést kell fizetnie, emellett háromszáz lejes elszállítási díjat is. A jármű tárolásáért az első napra száz, a továbbiakra napi ötven lejes díjat köteles fizetni. 


Tudósított: Boncina-Székely Szidónia, Hadnagy Éva, Kovács Andrea



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!