Hirdetés

Székelyek másznak Grúziában

A héten négy székely fiatal Grúziába utazik, hogy megmássza a Kazbek-csúcsot, mely 5054 méteres magasságával Grúzia harmadik, a Kaukázus második legmagasabb csúcsa. A fiúk nem csupán bakancslistájukon szeretnék kipipálni az ötezer méternél magasabb hegyet, de adománygyűjtési akciót is kapcsoltak kalandjukhoz. 

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 7 perc
Székelyek másznak Grúziában
Csomagjaik egyenként 25-30 kilogrammot is nyomhatnak Fotó: Move4Good/FB

Hétfő este négy székely fiatal útnak indult, hogy megmássza Grúzia harmadik, a Kaukázus második legmagasabb vulkáni csúcsát, az 5054 méter magas Kazbeket. A fiúk motivációja kettős: expedíciójukkal szeretnék megvalósítani egy régi álmukat, megmászni az első ötezer méternél is magasabb hegyet, valamint adománygyűjtéssel segíteni szeretnének két személynek. 

Kalandjuknak a Move4Good Kazbek Expedition 2023 nevet adták, és naplószerűen fotókkal és videókkal dokumentálják, a beszámolók közösségi oldalaikon magyar, román és angol nyelven lesz követhető.

A csúcstámadás előzményeiről és a felkészülésről András Előddel, az expedíció egyik tagjával beszélgettünk.
Mint megtudtuk, csapatuk négy tagból áll: András Előd, Adorján Szabolcs, Molnár Róbert és Bíró Imre. Mindannyian évek óta bicikliznek, szaladnak, sziklát és hegyet másznak, síelnek, túráznak, úsznak, és van köztük, aki valamely környékbeli hegyimentőcsapat tagja. Ketten, Előd és Szabolcs pedig már tavaly nyáron is együtt mászkált a Kárpátokban, például a Bucsecs-hegységben és a Fogarasi-havasokban, emellett Bulgáriában, a Rila-hegységben található, 2925 méter magas Muszala-hegycsúcsot is meghódították, ez a szomszédos ország és az egész Balkán-félsziget legmagasabb pontja. András Előd elmondta: tavalyi sikereiken felbuzdulva úgy döntöttek, idén is együtt töltik szabadságukat és ismét elmennek hegyet mászni. Az elképzeléshez csatlakozott Róbert, majd Imre is.

Hegycsúcsok a bakancslistán

– Az első tervek szerint az Alpokat tűztük ki célul, egy 3000-3500 méter magas csúcsot, de végül inkább keleten kezdtünk nézelődni, hogy még kalandosabb legyen. Törökországon is gondolkodtunk, majd a bakancslistámon szereplő hegyek között nézelődtünk, és így döntöttünk a Kaukázusban található Kazbek mellett. Ez egyébként nem egy nehéz hegy, csak nagyon magas és sokat kell gyalogolni – részletezte Előd.
A felkészülés részeként különböző gyakorlatokat végeztek, mozogtak, sokat szaladtak, túráztak, két héttel ezelőtt Előd és Szabolcs a teljes túrafelszerelésükkel együtt felment a Fogarasi-havasokba, meghódítani a Bâlea-tó és a Capra-tó körül található hegycsúcsokat.

Nemes célért másznak

Mint András Előd elmondta: az első pillanattól fogva tudták, hogy expedíciójukkal segíteni szeretnének valakin vagy valamin, legyen az személy, család, állatmenhely, program vagy mozgalom, hogy kalandjukkal felhívják az emberek figyelmét valami fontosra.
Kiemelte, hogy projektjük teljes mértékben saját finanszírozású, azzal kapcsolatban pedig, hogy kinek tudnának valamilyen formában segíteni Keresztes „Kercsó” Zsolt segítségét kérték. Ő irányította a fiúkat a LAB Életmenő Kupakok Egyesülethez, így találtak két személyt, egy hétéves kislányt, illetve egy 39 éves férfit.

Sofia egy fogyatékkal élő ma­ros­vá­sár­he­lyi kislány, aki palliatív ápolásra szorul, ugyanis teljes mértékben édes­anyjától függ. Diagnózi­sa West-szindróma, súlyos pszichomotoros és mozgásszervi retardáció, kezeléséhez igen költséges gyógyszeres terápiát kell folytatniuk.

Zsolt pedig háromgyermekes sepsiszentgyörgyi fiatalem­ber, aki egy gyermekkori orvosi műhiba áldozata lett, egy oltás után idegizom-sorvadás alakult ki a lábaiban, helyzete egyre súlyosbodik. Már több műtéten átesett, de sikertelenül, mozgását egy régi, használt elektromos tolókocsi biztosítja, ami gyakran elromlik, használhatatlanná válik. 
A Move4Good Kazbek Ex­pe­di­tion 2023-ban részt vevők a kislány kezelését szeretnék támogatni, illetve a férfi számára egy új, elektromos tolókocsit vásárolnának.
András Előd úgy tájékoztatott: a Fuss Neki! mozgalomból inspirálódva elhatározták, hogy jelképesen örökbe fogadható a Kazbek-csúcs minden métere egy euróért,

végső céljuk pedig 5054 euró összegyűjtése, mivel 5054 méter magas a Kazbek.


– Aki szimbolikusan „örök­be fogadna” egy métert, az egy euró/méter áron meg­teheti, a támogatásokért cserébe pedig azt tudjuk felkínálni, hogy igyekszünk megmutatni utunkat, Grúzia szépségeit közösségi oldalainkon, videók és képek, naplóbejegyzések által. Eddig nagyjából hatszáz eurót sikerült összegyűjtenünk – tette hozzá András Előd.

Hétfő este indultak

Az expedíció kezdete előtt rengeteget dokumentálódtak a helyszínről, a Kazbek-csúcsról, meg egyáltalán a magas hegyekről. András Előd kifejtette: több olyan székelyföldi és magyarországi személy is van, aki járt már a Kaukázus-hegységben, igyekeztek közülük minél többet felkeresni és tőlük informálódni, ami sokat segített a felkészülésben. Elmondta: sokat készültek, alig várják, hogy láthassák az országot és a hegyet is.

– Ez lesz az első ötezer méteres hegyünk, egyikük sem járt még sem Grúziában, sem ennyire magas ponton

– fűzte hozzá.
Mint megtudtuk, a fiúk csomagjai egyenként 25-30 kilogrammosak, ezekben sok minden egyéb mellett hágóvas, jégcsákány, beülő, sisak, fejlámpa és sátor is van. Ezt az alaptáborban leteszik, majd onnan hátizsákokkal próbálnak feljutni a csúcsra. Terveik szerint túra- és idegenvezető nélkül jutnak fel, és a Kazbek-csúcs megmászása felfelé nyolc, lefelé négy órájukba telik majd.
Hétfő este indultak Bukarestből, s a tervek szerint kedd hajnalban érkeznek Grúziába, Tbiliszibe, majd onnan busszal utaznak a hegy lábához. A szálláson megpihennek és felkészülnek az indulásra. Szerdán kora reggel indulnak az 1750 méter magasan található Stepantsmindából, hogy elérjék a 3014 méter magasan található menedékházat. Ott sátraznak, majd

csütörtök reggel indulnak a 3670 méteren található Meteo Station alaptáborba.

Pénteken, július 21-én akklimatizálódnak, az alaptáborból a csúcs irányába mennek, nagyjából 4300 méter magasságig, majd újra leereszkednek az alaptáborba. Az akklimatizáció sikerétől, valamint a hegyen uralkodó időjárási viszonyoktól függően szombaton vagy vasárnap éjjel két órakor indulnak a csúcsra, majd azt követően visszatérnek az alaptáborba, és vasárnap indulnak haza.
Az expedíció beszámolója Facebook-oldalukon követhető, aki támogatni szeretné az 5054 eurós céljukat, arra vonatkozó információkat is ott találhat.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!