Hirdetés

Sündisznó a kertben

Nyáron gyakran találkozhatunk kertünkben, udvarunkon sündisznóval. Jó tudni róla, hogy nem kártékony állat, semmiféle veszélyt nem jelent az emberre. Állatorvost kérdeztünk arról, mi a teendő, ha sündisznó téved a kertünkbe, és mi az, amit jobb elkerülni.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 3 perc
Sündisznó a kertben
Fotó: Tóth-Háromszéki Imola

Olvasóink jelezték, hogy csík­szeredai és kör­nyékbeli kertekben, udvarokban idén nyáron a megszokottnál gyakrabban láttak kisebb-nagyobb sündisznót. Gyakran észrevétlenül jönnek és mennek, de előfordul, hogy a kutya ugatására figyelünk fel, így vesszük észre a hívatlan látogatót.
Szikszai Péter csíkszeredai állatorvost kérdeztük arról, hogy mi a teendő, ha sündisznó téved a kertünkbe, mi az, amit jobb kerülni.
Az állatorvos elmondta: mifelénk, Erdélyben a keleti sün (Erinaceus roumanicus) honos, ez legfeljebb 35 centiméter hosszú, 400-1500 gramm, de egy jól megtermett példány a nyár végi táplálékfelhalmozás idején közel két kilót is nyomhat. Érdemes tudni, hogy éjszakai életmódot folytat, ami azt jelenti, hogy ilyenkor aktív és ilyenkor táplálkozik. Élőhelye általában lakott területek környékén van, erdőkben, cserjésekben, ahol gazdag az aljnövényzet. Mint sok más vadállat, a sündisznó is előszeretettel költözik be városi parkokba és kertekbe, főképpen akkor, ha természetes élettere csökken.
Ha udvarunkon sündisznóval találkozunk, esetleg kutya és sün „osztozik” a kerten, kiemelt figyelmet érdemes fordítani rájuk. A kutyák ugyanis gyakran megsértik a sünt, esetükben a kutyaharapás az egyik leggyakoribb és legveszélyesebb sérülés, viszont éles tüskéik miatt gyakran megmenekülnek, és sok kutya inkább nem próbálkozik, mivel ők is tartanak a süntől. A szakember szerint, ha sünt találunk, ajánlott megnézni, hogy esetleg van-e sérülésekre utaló jel rajta, mint vérzés, kutyaharapás nyomai, sántikálás, esetleg mozgásképtelenség. Fontos, hogy amennyiben sérülésre utaló jeleket látunk és szeretnénk ellátni, vigyük állatorvoshoz, a legtöbb esetben a szakemberek tudnak segíteni rajtuk. Ha kertünkben jól érzik magukat, várhatóan szaporodni is fognak, a kicsinyek pedig magas fokú veszélynek lehetnek kitéve, ha kutya is van az udvaron.

Kovács Andrea
A sündisznó a természet hasznos láncszeme

– A sün nem kártékony állat – emelte ki Szikszai Péter –, a természet hasznos eleme, az emberre semmilyen veszélyt nem jelent, ráadásul a kertben haszna is van, hiszen a talajszinten mozgó kártevők ellensége. Ha kertünk állandó lakója a sün, a meleg nyári napokon tehetünk ki számára vizet, illetve nedves macskaeledelt, esetleg speciális süntápot, a konyhai ételmaradékok ellenben, akárcsak a kutyák vagy macskák, így a sünök esetében sem ajánlottak

– fűzte hozzá. 
Mivel nem a leggyorsabb állat, viszonylag könnyen meg lehet fogni, de ezt csak vastag kesztyűvel ajánlatos megtenni. Az állatorvos hangsúlyozta: a kinti vadsünt semmiképp sem szabad bent tartani, ezt törvény is tiltja, mivel vadállatnak számít. Kereskedésekben lehet kapni kimondottan benti tartásra tenyésztett sünt, ez az afrikai törpesün (fehérhasú sün).
Szikszai Péter elmondta: állatorvosi rendelőjébe szoktak bevinni sérült sündisznót, és már nálunk is egyre többen tartanak házikedvencként afrikai törpesünt. 
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!