Hirdetés

Stratégiák a Székelyföldi Grafikai Biennálén

Megnyitották a 7. Székelyföldi Grafikai Biennálé anyagát bemutató kiállítást péntek délután a Csíki Székely Múzeumban. A tárlaton 150 kortárs művész grafikája látható, de a biennáléra a világ 62 országából 844 művész mintegy kétezer alkotással jelentkezett. Összesen 303 alkotást állítottak ki, a tárlat egy része Sepsiszentgyörgyön látogatható.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 2 perc
Stratégiák a Székelyföldi Grafikai Biennálén
Fotó: László F. Csaba

Csütörtökön délután tartották a 7. Székelyföldi Grafikai Biennálé hivatalos megnyitóját és díjátadó ünnepségét a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban. A biennálé anyagát bemutató kiállítást egy nappal később, pénteken a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban nyitották meg.

Az egybegyűlteket köszöntő Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója rámutatott: a tárlat napjaink kortárs művészetének egyik meghatározó rendezvénye, Romániában egyedülálló és a világ grafikai művészei által ismert és elismert esemény.

László F. Csaba

– Ahhoz, hogy érezzük ennek a súlyát, néhány statisztikai adatot is mondok. Az idei Székelyföldi Grafikai Biennáléra 844 művész jelentkezett, körülbelül kétezer munkát küldtek be a világ 62 országából. Ezek közül néhány unikumot emelnék ki. Érkeztek grafikák például Ausztráliából, Mexikóból, Peruból, Bangladesből, Kenyából és Európa összes országából, illetve Csíkszeredából is – sorolta a múzeumigazgató.
Megjegyezte: végül a szakmai zsűri döntése alapján 303 alkotást állítottak ki, ebből 150 Csíkszeredában látható, a többi Sepsiszentgyörgyön. Rámutatott: a kiállításon három csíkszeredai képzőművész alkotása is megtekinthető, közülük egy nyertes mű.

László F. Csaba

Korodi Attila, Csíkszereda polgármesterének köszöntője után Ferencz S. Apor képzőművész, a grafikai biennálé kurátora osztotta meg gondolatait. Kiemelte: a hatodik biennálé szervezését befolyásolta világjárvány, mivel annak következményeként online tartották meg. Idén arra törekedtek, hogy az esemény teljes mértékben megvalósulhasson, és a biennálé a továbbiakban is a kortárs grafika jelentős fóruma maradhasson.

– A 7. Székelyföldi Grafikai Biennálé legfőbb célja a továbbiakban is az, hogy valamilyen mértékig fókuszba helyezze a kortárs grafikai törekvéseket, átfogó képet nyújtson a sokszorosító képalkotás jelenkori trendjeiről és fejlődéséről. Továbbá nyomon kövesse, feltérképezze, illetve rámutasson azokra a kölcsönhatásokra, amelyek a hagyományos és a kísérleti grafikai eljárások különböző fúzióját teremtik – tette hozzá a kurátor.

László F. Csaba

Megjegyezte: a bizonytalan idők megválaszolatlan kérdéseire mindannyian különböző stratégiákat követve keressük a megoldásokat. Ennek megfelelően az idén a grafikai biennálé hívószavának a Stratégiák címet javasolták. Abban bíztak, hogy a jelentkező művészek alkotói érzékenységének grafikái kiváló lenyomatai lesznek az elmúlt időszak történéseinek. Rámutatott: azon grafikusok és egyetemi hallgatók jelentkezését várták, akik elhivatott művelői a különféle hagyományos és digitális, illetve kísérleti, multiplikatív grafikai eljárásoknak, és személyes nézőpontot képviselve mutatják be a valóságot.

A grafikai biennálé anyagát bemutató tárlatot Túros Eszter művészettörténész, a Csíki Székely Múzeum munkatársa ismertette. A kiállítás november 18-ig látogatható.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!