Hirdetés

Rövidebb vendéglista

Talán egyetlen szolgáltatói ágazatban sincsenek olyan eltérő fogyasztói igények, mint az esküvői iparágban. Legyen egyedi, de mégis trendi, igazodjon az igényekhez, de valami újat is hozzon, s nem utolsósorban, az ár-érték arány is megfelelő legyen. Esküvői szolgáltatásokról és trendekről szóló összeállításunkban az alanyok többsége kiemelte: lazul a hagyományokhoz való kötődés, előtérbe kerülnek a személyre szabott igények, és rövidebb a vendéglista.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 7 perc
Rövidebb vendéglista
Ami a változó trendek közepette is állandó. Hagyományok átalakulóban Fotó: Veres Nándor

Van, aki sátras esküvőre vágyik, kint a természetben, szabadtéri oltárral, de olyan is akad, aki lecsúszva a vendéglőben foglalható időpontokról, alternatívaként választ minket – vázolta röviden a sátras esküvők elterjedésének miértjeit Szabó Tekla Katalin, az Urmanczy Events es­kü­vő­szer­vező vállalkozás vezetője. Hangsúlyozta: egyre gyakoribb, hogy a házasulandó párok egyedi megoldást szeretnének, ter­mé­szet­kö­ze­li­sé­get, egyszerűséget, ezért választják a bérelhető sátrat, az összes többi kellékkel együtt.
A 150 férőhelyes sátor mellé asztalok, székek, abroszok, füzérek, vázák, szabadtéri oltár is bérelhető; a sátras esküvőt választó párok többnyire saját területükön, vagy egy panzió udvarán tartják az ünnepséget, sok esetben a polgári esküvő ceremóniája is ott zajlik le. Szabó Tekla elmondta: Maroshévíztől Marosvásárhelyen át Kolozsvárig sokfelé igénylik a szolgáltatást, május végétől kezdődően, de akár szezonon kívül is; egy 120 fős esküvő esetében átlagosan 12 ezer lejt kell fizetni a sátorért és a hozzá tartozó kellékekért. Kisebb sátraikat polgári esküvő megtartására, vagy az ünnepség utáni after partyra bérlik – tudtuk meg Szabó Tekla Katalintól. Elmondta: az ő szolgáltatásaikkal együtt többnyire DJ-t választanak, mintsem élő zenét, de a rendezvényteremben zajló esküvőkön vidékünkön még mindig az élő zene a kedveltebb.


Hirdetés

– Minimum másfél évvel azelőtt le kell foglalni a zenekart, hogyha határozott elképzelésünk van arról, mit szeretnénk

– tanácsolja Péter Zalán, aki négytagú zenekarával többnyire a Csíki- és a Gyergyói-medencében vállal lakodalmakon való muzsikálást. Elmondta: egy négytagú zenekar átlagos díja 6-7 ezer lej körül alakul, az igényeket előzetesen egyeztetik az ifjú párral.
A sátorban tartott esküvők esetében akár az ismerősök, barátok is megfőzhetik a menüt, illetve cégtől is rendelhető étel- és italszolgáltatás. A vendéglőben szervezett lakodalmak esetében is többféle menüből választhat az új pár, már sehol sem okoz gondot a vegetáriánus ételek felhozatala, illetve azokat is ki tudják szolgálni, akik exkluzív ételsort kérnek vendégeik számára. 
A Gyergyószentmiklóstól 11 km-re lévő Róka panzióban már a 2025-ös foglalásokat jegyzik, erre az évre csupán néhány pénteki nap maradt szabadon – tudtuk meg Tamás Évától, aki elmondta, tapasztaltak némi visszaesést az elmúlt években a vendégek létszámának tekintetében. A szálláshelyekkel is rendelkező rendezvényhelyszínen a hagyományos menü 320 lejbe, míg a különlegesebb ételeket tartalmazó ételsor 320 és 400 lej körül alakul.

– Bár most is az a tendencia, hogy a falusi esküvőkön sokkal több a vendég, érezhető némi visszaesés, de azért még mindig vannak nálunk háromszáz fős esküvők is

– mondta Tamás Éva.

Balázs Árpád
Egyedi kellékek, változó szokások

– A személyre szabottat, a minimál stílusút, az egyéniségüket leginkább kiemelő ruhát keresik a menyasszonyok, és ez a tendencia egyre hangsúlyosabb

– fogalmazott érdeklődésünkre Kántor Boglárka, a gyergyószentmiklósi White Angel esküvői ruhaszalon tulajdonosa. Tapasztalatai szerint az időpont véglegesítése után a ruhaválasztás van az első helyen: ezt élményként szeretnék megélni a hölgyek, hiszen a ruhapróba által válik kézzelfoghatóvá a nagy nap közeledte. 
Nem lehet elvonatkoztatni a ruhát az esküvői kellékektől, dekorációktól, hiszen ezek szerves egységet alkotnak: azt látom, hogy a letisztult formákat, az egyszerűséget keresik mindenben a párok. Mivel napjainkban mindenki szerelemből házasodik, ez azt is jelenti, hogy a helyszínek és az öltözék tekintetében is képesek elrugaszkodni a hagyományostól, lazábbak a protokollok, inkább a pár személyisége tükröződik az egész ceremóniában – fogalmazott Kántor Boglárka. Hozzátette: a ruhák bérlési ára nagyban függ a márkától és a modelltől, de átlagosan 1500 és 2500 lej között mozog, ebben benne van az átalakítás költsége is.
A fentieket György Botond ceremóniamester is megerősítette: elmondása szerint az utóbbi években a vőfély/gazda/ceremóniamester feladata is változott, átalakult.
Az egész esküvőt levezetni, irányítani, hozzájárulni a buli és a jó hangulat megteremtéséhez – ezek a feladatai egy gazdának, és jelmondata kell legyen, hogy a kevesebb több. Elvárás, hogy tudjunk románul, angolul, hiszen az esküvők többségén ma már sok a külföldi, más nemzetiségű vendég – mondta el tapasztalatait György Botond, fontosnak tartva kiemelni, hogy egyre lazulnak a hagyományok, az esküvők menete szinte mindenhol ugyanaz. Vőfélyt azonban a legtöbb esetben fogadnak, ennek a szolgáltatásnak az ára 1500-2500 lej között alakul.
Egyszerűsödtek a szertartások, például a lánykérés ceremóniáját ma már a legtöbb helyen kihagyják. Már nem sok különbség van egy falusi és egy városi lakodalom között. Változást látok abból a szempontból is, hogy ma már a lakodalom nem feltétlenül jelent anyagi segítséget az ifjú párnak, hiszen a megnövekedett költségek miatt nem tudnak félretenni az esküvőre kapott pénzből – mondta a tíz éve ceremóniamesterként is dolgozó György Botond. 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!