RMDSZ: nem a központosításra, igen az önkormányzatiságra

Az RMDSZ javaslatára kijavította a szenátus azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely központosító és a bürokráciát növelő előírásokat tartalmazott, illetve ellehetetlenítette a közberuházásokat és a fejlődést – nyilatkozta Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője, azt követően, hogy a szenátus első házként döntött a 2023/81-es sürgősségi kormányrendeletről. 

Hírszerkesztő: Molnár Raymond
Becsült olvasási idő: 3 perc
RMDSZ: nem a központosításra, igen az önkormányzatiságra
Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője Fotó: rmdsz.ro

Cseke Attila elmondta: „Az RMDSZ az önkormányzatiság és a helyi autonómia elvét támogatja. A központosítást, az amúgy is nagymértékű bürokráciát nem tudjuk támogatni, ezért a kormány rendeletéből töröltük a káros előírásokat.”

A felsőház szakbizottsági munkálatai során, az RMDSZ javaslatára törölték a kormány rendeletéből azt az előírást, amely egy újabb ellenőrző hatóságot hozott volna létre az önkormányzatok által lebonyolított közbeszerzési eljárások felügyeletére. Ezeket a procedúrákat a hatályos törvények értelmében két hatóság is felügyeli és ellenőrzi már, nem volt szükség egy harmadikra.

– Hatékonyságra, nem egy újabb hatóságra van szükség

– mutatott rá Cseke Attila.

Szintén az RMDSZ javaslatára törölte a szenátus azt a rendelkezést is, amely egy szegényebb államkasszához vezethetett volna. A kormány büntetni akarta azokat az önkormányzatokat, amelyek adókat és illetékeket vetnek ki, de nem tudják behajtani őket. Amennyiben ennek eredményeként az önkormányzatok nem rónak ki adókat azért, hogy a behajtás elmaradása miatt ne büntesse őket a kormány, kisebb mértékű adóbehajtáshoz vezetett volna a kormány által javasolt és az RMDSZ által eltörölt javaslat. „Ez különösen aggályos a jelenlegi költségvetési deficit és pénzügyi helyzet tükrében” – idézi az RMDSZ közleménye Cseke Attilát.

Az RMDSZ javaslatára az önkormányzatokra már nem érvényes az az előírás, amely a pénzügyminisztériumot hatalmazta volna fel arra, hogy összehasonlítson két megyében elindított két beruházást, és amennyiben a közbeszerzéseket megnyerő két cég ajánlata között több mint húszszázalékos árkülönbség van, a minisztérium ellenőrzést rendeljen el az önkormányzatnál. A rendelkezés azért lett volna aggályos az RMDSZ szerint, mert a megélhetés, az építkezésben dolgozók fizetése eltérhet két megye, az ország két régiója között, ez pedig többletköltséget eredményezhet egy beruházásnál. Ezenfelül az önkormányzat köteles elfogadni a legolcsóbb ajánlatot, de nem ő szabja meg a kivitelező cégek által licitált összeget, így nem az önkormányzat tehet az esetleges árkülönbségről sem.

„Az RMDSZ módosításainak köszönhetően alkotmányossági aggályokat is sikerült kiküszöbölni” – mondta Cseke Attila. A pénzügyminisztériumban kialakult bérkülönbségekre és az ezekkel kapcsolatos sztrájkra akart alkotmányellenes megoldást nyújtani a sürgősségi rendelet. Ez lehetőséget adott volna a miniszternek arra, hogy a pert nyert alkalmazottak és minden más minisztériumi alkalmazott fizetéséről önkényesen, miniszteri rendelettel döntsön. „A fizetéskülönbségeket rendszerszinten, nem pontszerűen és önkényesen kell megoldani, ezért ezt az előírást töröltük a kormány rendeletéből” – zárta nyilatkozatát az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!