Reneszánszát éli az illóolajok használata

Az illóolajok jókedvre derítenek, megszüntetik a stresszt, szépítenek, de fizikailag is jótékonyan hatnak. Arról, hogy mikor mire és hogyan használhatjuk ezeket a növényi esszenciákat, szakembert kérdeztünk.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 5 perc
Reneszánszát éli az illóolajok használata
Fotó: pexels.com

Az illóolajok olyan növényi esszenciák, amelyek úgymond a növények immunrendszerét képezik. Ezek segítségével tulajdonképpen önmagukat védik kórokozóktól, fertőzésektől stb. Ezért is van az, hogy az illóolajok bakteriális, gombaölő, parazitaölő hatásúak. 

‒ Mi ezt használjuk ki, hiszen teljesen természetes, magas rezgésszámú vegyületekről beszélünk, amelyek nagyon jól beilleszkednek az ember szervezetébe, jól hasznosulnak és érvényesülnek

‒ fogalmazott Lukács Melánia illóolaj-szaktanácsadó.

Gyógyszer helyett
Hozzátette, az illóolajok nagyon jó alternatívát jelentenek a gyógyszerekre, hiszen apróbb egészségi problémákat lehet velük kezelni, ha teljesen tiszta, terápiás minőségű olajat használunk. 

‒ Nagyon fontos megnézni a minőséget, hogy mit használunk, mert minden illóolaj nem fog hatni. Fontos, hogy hol terem az a növény, milyen időjárási viszonyok között gyűjtötték be, hogyan párolták, desztillálták, hiszen ez hordozza az illóolajok minőségét

‒ ismertette.
Három fő használati módjuk van az illóolajoknak. Az első és egyik legelterjedtebb a külső használat, amikor bőrre kenjük. Ilyenkor mindig ajánlott valamilyen hidegen sajtolt növényi olajjal hígítani, vagy natúr krémmel, hiszen enélkül a tömény esszenciák akár a bőrt is érzékenyíthetik.

‒ Arra a területre visszük fel, amelyet kezelni szeretnénk, de érdemes a talpakat is bekenni, hiszen ott nagyon sok reflexpont van, és a pólusok is nagyobbak, könnyebben felszívódik az olaj

‒ magyarázta Lukács Melánia.

pexels.com
A másik és igencsak elterjedt használati mód a párologtatás. Erre az ultrahangos, hideg párásítókészülékek a javallottak. A készülék pici molekuláris darabokra bontja az illóolajat, amely így sokkal tovább megmarad a légtérben, és sokkal tovább tud hasznosulni. Terápiás olajok esetében nem javallott a mécses párologtatóban való használatuk, hiszen hő hatására változhat kémiai szerkezetük. A párologtató által a belélegzett illóolajok fertőtlenítik a légutakat, illetve a tüdőkapillárisokon keresztül bekerülnek a véráramba, és az egész szervezetben hatékonyan tudnak működni.

– Sokan úgy gondolják, az, hogy a levegőből belélegezzük, nem nagy dolog, pedig nagyon hatékony

‒ nyomatékosított a szakember. 
A harmadik használati mód a belső használat, ám ebben az esetben mindenképp érdemes kikérni egy tapasztalt szakember véleményét.

‒ Saját fejünk után ne használjunk semmire belsőleg illóolajat. Ennek oka, hogy még a terápiás minőségű olajok közül sem használható mindenik belsőleg, nem az olaj tisztasága miatt, hanem azért, mert egyszerűen a növény nem alkalmas rá. Ezért nagyon fontos előbb meggyőződni arról, hogy valóban szabad azt használni

‒ emelte ki.

pexels.com

Ősszel hatékonyak a citrusolajok
Kisgyermekek számára egyáltalán nem ajánlott a belső használat. A három használati mód mellett még fürdővízbe is lehet keverni az illóolajokat, hiszen ez is egy komplex, jól működő módszer lehet. Lukács Melánia elmondta, ősszel nagyon hatékonyak tudnak lenni a citrusfélék olajai, amelyek nagy népszerűségnek is örvendenek. Ezek az olajok ‒ például a citrom, vadnarancs ‒ nagyon jó vírusellenes és fertőtlenítő hatásúak. A teafa jó nyákoldó, fertőtlenítő hatású. A borsmenta is hasonló tulajdonságú, ám azt csak hatéves kor fölött javallott használni. A levendulának gyulladáscsökkentő hatása van, így gyulladt torok esetén igazán sokat tud segíteni, de lázcsillapító hatása is van. A kakukkfű nyákoldó és köhögéscsillapító is egyben, de légutakra, köhögésre a fenyőfélék illóolaja is kiváló, légúttisztító hatása miatt.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!