Rendezvények süllyesztőben

Az éves költségvetés elfogadásakor tett módosítások miatt veszélybe kerültek az idei év rendezvényei Szé­kely­ud­var­he­lyen, legtöbbjükre nem jut elég pénz. Az illetékes szakosztály a költségek átcsoportosításával és vállalkozók támogatásával mentené meg a fontosabb rendezvényeket.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 3 perc
Rendezvények süllyesztőben
Fotó: Hodgyai István

Mint arról korábban beszámoltunk, a székelyudvarhelyi költségvetés elfogadásakor tett módosításokkal több mint felére csökkent a rendezvényekre szánt keretösszeg. A várható kiadásokat számba véve 1,1 millió lejjel tervezte meg idén költségvetését a városháza rendezvények szervezéséért felelős szakosztálya, amit annak ellenére csökkentettek, hogy a rendezvények száma növekedett. Mint megtudtuk, idén az Őszi Vásár, a Mézes Napok, az Ifjú Séfek vetélkedője, a Holokauszt‑emlékmű pályáztatása, valamint a Hány kereked van nevezetű kerékpározást népszerűsítő nap megszervezése is a sza­kosz­tályra hárul, holott a nagyobb rendezvények megszervezése is kérdésessé vált a megszorított költségvetés miatt. A szakosztály vezetője, Máthé László Ferenc szerint minden erejükkel azon dolgoznak, hogy legalább a nagyobb nemzeti ünnepek – március 15., augusztus 20. – és a tematikus év rendezvényeit tudják minőségi módon megszervezni, ehhez a költségek átcsoportosítására, valamint a civil és a vállalkozói szféra támogatásának bevonására is szükség van.


Hirdetés

– Sok mindent el lehet ebben a városban követni, de a két legfontosabb nemzeti ünnepet nem szabad bántani. A mindenkori politikum már rég meg kellett volna egyezzen arról, hogy melyek azok a rendezvények, amelyekhez semmilyen körülmények között nem szabad hozzányúlni

– vélekedett Máthé, aki szerint nem lehet egy kalap alá venni a szilveszteri tűzijáték elmaradását egy nemzeti ünnep fontosságával.

Hodgyai István
Megnyirbált keret. Színpadállításra sem futja majd?


Sok olyan rendezvény van, melynek megszervezésére nem hagytak elég forrást, Máthé szerint ezekről valószínűleg le kell mondaniuk idén, a fontosabb ünnepek és a tematikus év javára csoportosítanák át ezeket az összegeket. Mint mondta, a díszpolgárok kitüntetésére és az ezüst‑arany lakodalmasok köszöntésére 15‑15 ezer lejt hagytak jóvá, ami az oklevelek kinyomtatásának és bekereteztetésének költségeit sem fedezné. Hasonló a helyzet az idősek napjával, amire csak 10 ezer lejt hagytak jóvá. Ezek mellett 50‑50 ezer lejt szavaztak meg a március 15-i és az augusztus 20‑i rendezvények megszervezésére, ami egy megfelelő színpad felállításának költségeire sem lenne elég. A szakosztály helyzetét tovább nehezíti, hogy a szervezéssel járó költségek megdrágultak: a Márton Áron téren eddig felállított nagyszínpad ára 50‑60 ezer lej, míg egy kisszínpadé 20 ezer lejre tehető, közel duplájára nőtt az őrző‑védő szolgáltatás óránként számolt díja, és kategóriától függően a zenekarok és előadók fellépési díja is jelentősen emelkedett. Kérdésünkre, hogy érdemes lenne-e a hivatalnak saját színpadra és technikai felszerelésre beruháznia, Máthé azt felelte, hogy erre eddig sem volt és szerinte nem is lesz pénz, és logisztika szempontjából sem lenne előnyös.

– A Portéka vásár bódéinak és arculatjának fejlesztése nagyjából egymillió lejes tétel lenne, de már régóta nem hagyja jóvá a testület, mivel nincs rá elég pénz

– példázta Máthé. Az osz­tály­vezető abbéli értesü­lé­sün­ket is megerősítette, hogy a városháza működési költségeiben fellépő hiány prob­lé­mákat okozhat, így kér­désessé válik az is, hogy néhány hónap múlva lesz-e a városházának pénze számlák vagy internetszolgáltatás ki­fi­ze­té­sére. Annak tudatában, hogy az önkormányzati testületben számos vállalkozó tevékenykedik, arra is rákérdeztünk, hogy érkezett-e részükről a rendezvényeket szponzoráló felajánlás, de mint kiderült, nem. 
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!