Rekorddöntő villanyautózás

Kopacz Gyula
Becsült olvasási idő: 2 perc

A 2023-as évet remekül zárták az elektromos autót gyártók, hiszen az Európai Unió országaiban másfél millió villanymotoros gépjárművet értékesítettek, négyszázezerrel többet, mint egy évvel korábban. Ennek ellenére nem örülnek a gyártók, mi több, bár az eladási ár csökkenhet, a vásárló mégis többet fizethet egy elektromos autóért a jövőben, mint ma.
Egykoron két részre oszlott az autósok tábora, ma már három ennek a száma: a dízel- és benzinüzemű gépjármű-tulajdonosok száma kiegészült az elektromos autósokéval. Persze, van egy hibrid tábor is, de azok nem annyira harcolnak a többiekkel, mint ahogy teszik azt egymás közt a fosszilis üzemanyaggal, valamint a villamos energiával hajtott gépjármű-tulajdonosok. Mind a belső égésű, mind pedig az elektromos meghajtású autónak vannak előnyei és hátrányai a másikkal szemben. 


Hirdetés


A magas szerviz- és üzemanyagköltség nagy autonómiát ígér a belső égésű motorral felszerelt járműveknek, míg az elektromos járművek fenntartása olcsó, ám a hatótáv drasztikusan alacsony. Előfordult, hogy egy gyártó 450 kilométer hatótávra adta ki autóját, ám az apró betűs részletben azt közölték, ez akkor elérhető, ha teljesen sima terepen, hátszélben, egy személlyel az autóban – melynek súlya vaságyastól 40 kiló – halad a jármű, és természetesen minden elektromos eszköz ki van kapcsolva, tehát se fényszóró, se klíma, se rádió nem működik. És ha az apró betűs részletek nem teljesülnek, ne csodálkozzon a kedves járműtulajdonos, hogy a Szatmárnémeti és Konstanca táv oda-vissza legalább hat nap, így számolja hát a nyaralásra szánt időt.
Az újabb trend, hogy húszezer eurónál ne legyen több egy városi, 25 ezernél pedig egy családi elektromos autó, és azokat, amelyeket Európában akarnak értékesíteni, azt gyártsák a kontinensen. Az első kategóriába szinte belefér a románok Tavasza, viszont azt Kínában gyártják. A „25 ezres” kategória azért álom egyelőre, mert a huncut gyártók tudják, hogy az EU-s államok 9-12 ezer eurós támogatást adtak egy elektromos autó vásárlására, így felárazták a kocsikat. Ám idéntől a támogatások drasztikusan csökkennek, Romániában többek között ötezer euróig a Rabla Plus programban, így a jelenleg 30 ezer eurós gépjármű, amire eddig húszezret kellett fizessen a vásárló, idén 25 ezerbe fog kerülni. Ennyiért pedig egy komoly belső égésű, extrákkal felszerelt, egy „tele tankkal” akár ezer kilométert is megtevő gépjárművet adnak.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!