Polgármester-találkozó Kászonban
Magyarországi, szlovákiai és ausztriai polgármestereket, alpolgármestereket, önkormányzati képviselőket látott vendégül az elmúlt napokban Kászonaltíz.
Az Európa a Polgárokért pályázat eredményeképp a települések vezetőinek lehetőségük nyílt megismerni egymás térségét, egyeztetni a hasonló problémákról, és arról, hogy a partnerségen alapuló pályázatok segítségével hogyan tudnának esetleg fejleszteni.
[dropcap]A[/dropcap] magyarországi Mátrai Önkormányzatok Szövetségének, a felvidéki Csábi Patak Völgye Kistérség képviselői és az osztrák Seefeld-Kadoz település vezetője látogatott Kászonalízbe.
A testvértelepülésekről érkező huszonkét polgármester, alpolgármester és önkormányzati képviselő az Európa a polgárokért elnevezésű pályázatnak köszönhetően megismerhette Székelyföld egy részét, a Kászoni-medence néhány látványosságát, ellátogattak a Gyilkos-tóhoz, a Békás-szoroshoz, Csíkszeredába, Csíksomlyóra, és megnézték a csíkszentsimoni sörmanufaktúrát – ismertette a találkozó programját András Zoltán. Kászonaltíz polgármestere hozzátette, a települések vezetői közül sokan nem jártak még Székelyföldön, de mindnyájan azzal a reménnyel mentek el a tegnap reggel, hogy hamarosan visszatérhetnek. A találkozó során megbeszélték azokat a közös dolgokat, amelyek mentén együttműködhetnek, és a hasonló problémákra kerestek megoldásokat – mondta a polgármester. Ezek közül kiemelte például a munkanélküliség problémáját, illetve annak a lehetőségét, hogy az egyes települések kereskedelmi téren is együttműködjenek.
A Mátrai Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Kászonaltíz testvértelepülésének, Abasárnak a polgármestere, Lénártné Benei Anikó elmondta, a pályázat keretében lehetőségük nyílt a vállalkozókat, civilszervezeteket megismertetni egymással, kialakítani egy mélyebb kapcsolódást, megismerni egymás hagyományait, megnézni a természeti kincseket, a fejlesztési törekvéseket, a polgármesterekkel együtt sétálni a Hargitán. – Minden vágyunk, ami ezzel a pályázattal kapcsolatban megfogalmazódott, az most beteljesedett Erdélyben – fogalmazott a polgármester. Hozzátette, arról is egyeztettek, hogy hogyan lehetne még több testvértelepülési kapcsolatot kialakítani, hiszen a magyarországi települések többsége Erdélyben keresne testvértelepülést. Ugyanakkor arról is beszélgettek, hogy a partnerségen alapuló pályázatok segítségével hogyan tudnának fejleszteni közösen infrastrukturális beruházásokat, vagy további együttműködéseket, rendezvényeket, amelyekkel erősítenék a kultúrát, a hagyományokat, és ezáltal barátságok köttetnének a civilszervezetek között is. Példaként a nemzetközi ifjúsági tábort említette, amely évek óta lehetőséget teremt a fiataloknak a különböző vidékek, a nevezetességek, a történelem, a települések törekvései megismerésére.
Lénártné Benei Anikó elmondta, legközelebb Magyarországon fognak találkozni egy Európa Fesztivál keretében, amelyre azt kérték, minden település vigyen magával 2-3 vállalkozót, akik a tapasztalatcsere mellett akár még üzletet is köthetnek egymással. Kifejtette, a Felvidékről például sokan járnak Abasárra borért, de ilyen termék lehet például a méz és az erdélyi vendéglátás során megismert házi termékek is gazdára találhatnának az ottani üzletekben.
Háromszéki Eszter