Pánikra nincs ok, az óvintézkedéseket kell betartani: Afrikai sertéspestis Hargita megyében
Hargita megyében is felütötte a fejét az afrikai sertéspestis. A bukaresti állategészségügyi intézet laboratóriuma pénteken hivatalosan igazolta, hogy valóban az afrikai sertéspestis vírusát találták meg a múlt héten – a közigazgatásilag Homoródszentmártonhoz tartozó Gyepes környékén található vadászterületen – elhullott vaddisznó tetemében.
A gazdaságokban lévő állomány megmenthető. Óvintézkedések Fotó: Domján Levente
Az állat tetemére egy helybéli lakos talált rá a falu közelében, majd értesítette a hatóságokat. Péntek délben pedig összeült a helyi betegségmegelőzési központ Csíkszeredában, Petres Sándor alprefektus vezetésével. A megyeháza márványtermében az ilyenkor esedékes – azaz a fertőző betegség elterjedését megelőzni hivatott – intézkedések tervét fogadták el. Ezt követően Petres Sándor a Hargita Népe kérdésére elmondta: fontos hangsúlyozni, hogy afrikai sertéspestisről van szó, az ugyanis nem annyira pusztító, mint a valódi sertéspestis. A megkülönböztetés nem véletlen. Elmondta: két fontosabb intézkedéscsomagról döntött a helyi betegségmegelőzési központ.
Óvintézkedések
Az első intézkedéscsomag a fertőzés elterjedését hivatott megakadályozni. A gyűlésen korábban elhangzott: ez alatt azt kell érteni, hogy le fogják lőni a vadászterületen található – nagyjából nyolcvan – vaddisznót. Így próbálják meg elejét venni, hogy esetlegesen fertőzött vadállatok átvándoroljanak más vadászterületre is. A másik intézkedéscsomagnak célja megakadályozni, hogy a betegség a vaddisznókról átterjedjen a házisertésékre. Petres Sándor elmondta: átfogó fertőtlenítési akcióra lehet számítani, de annak hatékonyságához a lakosság együttműködésére is szükség van. A lakosság pedig úgy tud együttműködni, hogy nem engedik, hogy bárhogyan érintkezzenek a háziállatok vadállatokkal. Lehetőleg kerülni kell a környékét is a Gyepes melletti vadászterületnek, ahol a fertőzött állat tetemét megtalálták. Tilos ezen a környéken a legeltetés is. Az afrikai sertéspestis vírusát ugyanis az állatok, illetve az ember is terjesztheti, ha azon a fertőzött területen jár.
– Ezeknek az előírásoknak a betartása abszolút szükséges, mert el akarjuk kerülni, hogy a betegség a háztartásokban is megjelenjen. Ameddig a háztartásokban nem jelenik meg az afrikai sertéspestis, az embereknek nem kell attól tartaniuk, hogy az állataikat el kell pusztítani. Egyelőre erről szó nincs és mindent elkövetünk, hogy ez ne is következzen be. De ehhez szükségünk van a helyi önkormányzatok és a lakosság együttműködésére is – nyilatkozta Petres Sándor a betegségmegelőzési központ gyűlése után.
Beigazolódott gyanú
Akkor még hivatalosan csak afrikai sertéspestis gyanújáról volt szó. A Hargita megyei településekhez képest a legközelebbi laboratórium Suceaván található, az itt elvégzett vizsgálat mutatta ki az afrikai sertéspestis jelenlétét a tetemből vett mintából, amelyet még pénteken a bukaresti állategészségügyi intézet laboratóriumába is elküldtek.
Petres Sándortól még aznap este telefonon megtudtuk: a fővárosi vizsgálat eredménye is megegyezett a suceavai laboratórium vizsgálati eredményével, így péntek este óta hivatalos: Hargita megyében is felütötte a fejét az afrikai sertéspestis. Petres Sándor ugyanakkor hangsúlyozta: helyén kell kezelni az óvintézkedési csomagot, szükségtelen pánikot kelteni. A prefektusi hivatal által rendelkezésünkre bocsátott intézkedési tervben többek közt az olvasható, hogy a fertőzött vaddisznótetem megtalálásának helyétől számított nyolc kilométeres sugarú kör számít hivatalosan fertőzött területnek. Ezenkívül további öt kilométeres körzet minősül puffer zónának. Ebben a körben található településekre érvényesek a kötelező óvintézkedések. A nyolc kilométeres fertőzöttnek számító területen található Máréfalva, Homoródremete, Homoródkeményfalva, Lövéte, Gyepes, Abásfalva, Homórodalmás, Homoródszentmárton, Recsenyéd, Bágy, Lókod, Kénos, Telekfalva, Patakfalva, Árvátfalva és Székelyudvarhely egy kisebb része. Az öt kilométeres pufferzóna már magában fogalja Székelyudvarhely teljes egészét továbbá Homoródfürdőt, Kápolnásfalut, Szentegyházát, Szentkeresztbányát, Homoródkarácsonyfalvát, Oklándot, Homoródszentpált, Homoródszentpétert, Városfalvát, Székelydályát, Égét, Ábránfalvát, Homoródszentlászlót, Sándortelkét, Ocfalvát, Székelyderzset, Bikafalvát, Felsőboldofalvát, Hodgyát, Székelyszenttamást, Tibódot, Fenyédet, Székelyszentkirályt, Küküllőkeményfalvát és Zetalakát.
Kiss Előd-Gergely