Pályázati útmutató: Hasznos tippek szakértőktől
Jelenleg futó pályázati kiírásokról tartott online előadást Brendus Réka, a magyarországi nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetője, Hegedüs Csilla, az európai alapok minisztériumának államtitkára, és Márton Katalin, a Communitas Alapítvány gazdasági irodavezetője. A világhálón közvetített eseményt a RMDSZ Nőszervezete szervezte.
Az előadók egyetértettek abban, hogy szükség van a pályázatokkal kapcsolatos információk megosztására, illetve hogy támogatni kell a civil szervezeteket a fejlődésben és segíteni kell őket a hatékony pályázásban.
Brendus Réka beszámolt a magyarországi nemzetpolitikai államtitkárság által támogatott programokról, illetve pályázati lehetőségekről.
– Minden évben meghirdetjük a Szülőföldön Magyarul pályázatot a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségén keresztül, de egyéb kreatív projekteket is támogatunk, mint a Fiatal Vállalkozók Éve – mondta az osztályvezető. Hozzáfűzte: a világjárvány előtti időszakban képzéseket és egyéb rendezvényeket is szerveztek, valamint szakmai anyagokat juttattak el a pedagógusokhoz.
Az előadáson elhangzott, hogy az államtitkárságnál több kategóriára bontva hirdették meg a pályázatokat, így sok civil szervezethez eljuthatnak. Brendus Réka elmondása szerint kreatív és innovatív módon igyekeznek segíteni a külhoni civil szervezeteket és intézményeket, amelyek hangsúlyt fektetnek a kulturális értékek megőrzésére. Hozzáfűzte: évente közel 150 erdélyi szervezet számára írnak ki pályázatokat.
– A helyzetre való tekintettel egyelőre csak a működésre, beruházásokra és eszközbeszerzésre fordíthatják a pályázók a támogatásokat – mondta Brendus Réka.
Elérhető pályázati lehetőségek
Márton Katalin, a Communitas Alapítvány gazdasági irodavezetője a pályázatok leadásának ügymenetéről beszélt, azaz arról, hogyan kell elszámolni a pályázati pénzekkel, milyen szükséges dokumentumokat kell beszerezni, mi számít elszámolható költségnek és hogyan működik egy pályázat.
– A támogatás összegét el kell számolni, valamint a folyósítás utólag történik. Azt is tudni kell, hogy személyi költségek, honoráriumok, tiszteletdíjak kifizetését nem áll módunkban elszámolni. Az elszámolható költségek közé tartoznak a népszerűsítő anyagok, fogyóanyagok, bérleti díjak, szolgáltatások – mondta a szakértő. Hozzátette: hogy bármely szolgáltatás esetén szükséges a megkötött szerződés másolata, az elszámolás határideje pedig legtöbb harminc nappal a rendezvény lezajlása után esedékes a Communitas Alapítvány pályázatainak esetében.
Fontos tudni, hogy a pályázatokat a Romániai Magyar Demokrata Szövetség írja ki és a Communitas Alapítvány bonyolítja le. A gazdasági irodavezető elmondta: az elkövetkező időszakban csak online lehet pályázni, az ifjúsági szaktestület témakörben, február és augusztus között zajló rendezvényekre. Az igényelhető összeg pedig 500–2000 lej között van. Egy pályázó szervezet legtöbb három pályázatot adhat le, a diáktanácsok esetében ez két pályázatot jelent. Ennek határideje április 29.
Több tevékenységre lehet pályázni
Arról is szó esett, hogy a civil szervezetek akár több pályázati kiíráson is megpróbálhatnak forráshoz jutni.
– A tavaszi kiírásban rendezvényekre, kiadványokra és utazásokra pályázhatnak, jogi személyiséggel rendelkező civil szervezetek, nonprofit intézmények és az egyházközségek. A művelődés szaktestületnél leadható pályázatok határideje május 4., az igényelhető összegnek nincs felső határa és a pályázatok száma sincs korlátozva. Itt olyan események jöhetnek szóba, amelyek kulturális, közösségfejlesztő jelleggel bírnak – fűzte hozzá a szakértő. Emellett szó esett a Szórvány-, Sport-, Egyetemi Szakmai Gyakorlatokat támogató projektekről is, amelyekről részletes információk érhetők el az alapítvány weboldalán.
A könyvek, kiadványok esetében kiadók, valamint kiadási joggal rendelkező szervezetek pályázhatnak, online formában. Ehhez tartozik a Sajtó Szaktestület is, amely magába foglalja művelődési, művészeti, irodalmi folyóiratokat, akárcsak az internetes újságokat és hírportálokat is – tudtuk meg Márton Katalintól.
– Nem elhanyagolhatók ezek mellett az utazásokra költhető támogatások és alkotói ösztöndíjak sem, akárcsak a lelkészi, ingázási támogatások. Oktatók és kutatók számára biztosítunk résztámogatást, valamint 35 év alatti, erdélyi magyar alkotók is pályázhatnak online: színház, zene, film, tv, rádió és multimédia kategóriákban – hangsúlyozta a szakértő. A pályázati kiírás szerint minimum tízszázalékos önrésszel kell rendelkezniük a pályázóknak. Az előadás záróakkordjaként az osztályvezető elmondta: az őszi pályázati kiírásokat augusztus és szeptember között hirdetik meg. Szórványoktatásra, művelődésre és ifjúsági programokra lehet pályázni.
Fülöp Orsolya