Öt százalék alatt a munkanélküliek aránya

A megyében a munkanélküliség aránya 4,3 százalék volt a 2023-as év utolsó hónapjában, decemberben összesen 768 557 lejt fizettek munkanélküli segélyként mintegy 1022 személynek. A munkanélküliek közel fele az első hat hónapban el tud helyezkedni.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 4 perc
Öt százalék alatt a munkanélküliek aránya
A munkaerő-foglalkoztató ügynökség székháza. 5101 álláskeresőt tartanak nyilván Fotó: Veres Nándor

A megyei munkaerő-elhelyező ügynökség adatai szerint 2023-ban a munkanélküliek aránya 3,86 és 4,65 százalék között mozgott Hargita megyében.
Jánó Edit-Andrea, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség osztályvezetője arról tájékoztatott, hogy Hargita megyében 2023 végén 5101 munkanélküli személy szerepelt a nyilvántartásban, munkanélküli segélyben részesült alig több mint 1200 személy, illetve kevesebb mint 3900 személy nem részesült segélyben. Hargita megyében a munkanélküliség aránya 4,3 százalék volt a 2023-as év utolsó hónapjában. 

– Decemberben összesen 768 557 lejt fizettünk munkanélküli segélyre 1022 személynek. Az átlag munkanélküli segély 700–750 lej, ezt a munkaviszony megszűnését követően folyósítjuk; a frissen végzettek háromszáz lejt kapnak

– tájékoztatott az osztályvezető.


Hirdetés


Kiemelte: a nyilvántartott munkanélkülieknek körülbelül fele az első négy-hat hónapon belül talál magának munkát. 1847 tartósan munkanélküli személyt tartanak nyilván.
A Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség jelenleg 143 betöltetlen állást kínál, a munkavállalók által a legkeresettebbek: az ügyfélszolgálati ügynök, a bolti eladó, illetve gépjárművezető állások.

Ösztönző segítség 

A Hargita Megyei Munkaerő-foglalkoztató Ügynökség szolgáltatásai az információszolgáltatáson és a szakmai tanácsadáson túl más területre is kiterjednek. A munkaadók és munkavállalók között állásközvetítést végeznek, illetve szakmai képzéseket tartanak, sőt alkalmazási juttatásokkal segítik mind a munkaadókat, mind pedig a munkavállalókat. 

– Alkalmazási juttatásban részesítjük a frissen végzetteket, az összeg egyenlő a szociális referenciamutató értékének háromszorosával, azaz 1794 lej azon frissen végzett fiatalok számára, akik nyilvántartásba vételre jelentkeznek az ügynökségnél az iskola elvégzésétől számított hatvan napon belül és több mint egyéves időtartamra munkába is állnak. A juttatást két részletben folyósítjuk, felét az alkalmazáskor, a másik felét az egy év letelte után

– mondta az osztályvezető.
Kiemelte: ezer lejt adnak minden olyan legalább harminc napja nyilvántartott fizetetlen munkanélküli számára, aki egész normára, legalább három hónapra teljes munkaidős munkát vállalt. 

– Jövedelemkiegészítést kérhetnek azok a fizetett munkanélküliek, akik meghatározatlan időre munkába állnak és munkanélküli segélyben részesültek. A munkanélküli juttatás harminc százalékát igényelhetik, addig, amíg jogosultak lettek volna a juttatásra, a fizetésük mellett, ha nem dolgoztak az adott cégnél az utolsó két évben. 

Veres Nándor

Előnyök az alkalmazó cégeknek

Jánó Edit-Andrea kiemelte: több ka­tegóriába tartozó munkanélküli alkalmazása után jár anyagi támogatás a munkaadóknak. Az oktatási intézmények végzettjeit végleges munkaszerződéssel alkalmazó munkáltatók egy évig minden végzős után 2250 lejes havi összegben részesülnek. 

– Azok a munkaadók, akik olyan 16–30 év közötti fiatalokat alkalmaznak, akik nem dolgoznak és nem vesznek részt semmilyen oktatási formában, vagy tartósan állastalanokat, 45 éven felüli, illetve fogyatékkal élő munkanélkülieket alkalmaznak, egy évig 2250 lejes pénzügyi támogatásban részesülnek, a rendelkezésre álló költségvetés keretein belül

– tette hozzá Jánó Edit-Andrea. 
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!