Hat pályázatot továbbvisznek, néhányat feladnak

Soron kívüli közgyűlést tartott a székelyudvarhelyi önkormányzat kedden délelőtt. Közeleg az év vége és ezzel együtt több, még kivitelezés alatt álló pályázat határidejének a lejárta is. A testületnek döntenie kellett: folytatják-e az új költségvetési ciklusban is a megkezdett munkát, azaz kérik-e az el nem költött források átütemezését vagy feladják az egészet.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc
Hat pályázatot továbbvisznek, néhányat feladnak
Hibrid és rendkívüli. Közgyűlés Udvarhelyen Fotó: Hodgyai István

Majdnem teljes létszámban, de Gálfi Árpád polgármester hiányában ülésezett a székelyudvarhelyi önkormányzati testület kedden. A mindössze hét napirendi pont ellenére viszonylag hosszúra nyúlt a találkozó, annál is inkább, hogy a szakbizottságok is kedd reggel vitatták meg a határozattervezeteket.

Az év utolsó napján az Európai Unió tagállamaiban, így Romániában is lejárnak a korábbi operatív programok, amelyekben Székelyudvarhely az elmúlt mintegy hat évben tíznél is több pályázatot elnyert, több tíz millió euró értékben. Többször cikkeztünk a megvalósítás késlekedéséről, és sokszor elhangzott, hogy a pályázatokat nem lehet 2023 végéig, a programok lezárásának határidejéig befejezni. Igazából a ciklusban egyet sem tudtak befejezni, sőt, összességében az 50 százalékos megvalósítást sem sikerült elérni – hívta fel a figyelmet Berde Zoltán, az RMDSZ-frakció vezetője. A képviselő kérte az összes projekt helyzetének a bemutatását, illetve azt, hogy hozzák nyilvánosságra, mennyit fizettek ki a külső konzulenseknek, akik segítettek a pályázati folyamatok gyorsításában.

Hat pályázat ügyét terjesztette elő Gálfi Árpád polgármester, a Bányai János Szakközépiskola bővítését és korszerűsítését, a Székelytámadt vár restaurálását, környezetének rendezését, a Cserehát-projektet, azaz az úgynevezett csillagvizsgáló környékének fejlesztését, a mobilitási projekteket és a városi park, valamint a Tompa László Általános Iskola környékének modernizálását tartalmazó projektek esetében kellett döntést hoznia a közgyűlésnek.

Szavazás előtt több hozzászóló is kiemelte, hogy gyakorlatilag majdnem 100 millió lej átütemezését kérné a város, és egyáltalán nem biztos, hogy ekkora keret jóváhagyását támogatják majd az illetékes hatóságok. Az is elhangzott, hogy legalább 50 millió lej hitel felvételére lenne szükség ahhoz, hogy be tudják fejezni a projekteket.

A képviselők eladósodást, kényszerpályát emlegettek, illetve elmondták, hogy miközben más települések már az új ciklus lehetőségeinek kihasználásán dolgoznak, Székelyudvarhely a régi projektek megvalósításával küszködik.

Nehezményezték ugyanakkor, hogy több értékes projektet is „elengedett” a város, köztük van például az úgynevezett kisiparos-inkubátorház felépítésére vonatkozó nyertes pályázat. Összességében a városvezetés tehetetlenségét, mulasztását ostorozták a testületi tagok, és – ahogy Péter Balázs POL-os képviselő fogalmazott – előrelátó, következetes munkával ezt az egészet meg lehetett volna úszni.

Hodgyai István

A polgármesteri hivatal részéről Kovács Attila, a beruházási osztály vezetője ismertette a határozattervezeteket, még azelőtt elmondta, hogy ha minden jól megy, a pályázatok szempontjából az év végén 61 százalékos megvalósításról lehet majd beszélni, 75-80 millió lejt tudnak majd elszámolni, ez meghaladja az elmúlt négy év összes beruházásának értékét. A napirenden lévő hat projektről szólva közölte, hogy a két legnagyobbat, a várat érintő pályázatot és az úgynevezett nagy mobilitási projektet 2026 végéig tervezik befejezni, a fennmaradó négyet jövő év végéig.

Mindeközben Gálfi Árpád polgármester is bejelentkezett online a gyűlésre, és akárcsak korábban, ezúttal is áthárította a felelősséget, a kialakult helyzetért az önkormányzati frakciókat, a korábbi munkatársakat, az alulméretezett beruházási osztályt, a COVID-járványt, a háborút és a gazdasági válságot hibáztatta. Nemcsak Udvarhely van ilyen helyzetben – jegyezte meg.

Végül mind a hat pályázat folytatása, az új költségvetési ciklusra való átvitele mellett döntött az önkormányzat, illetve rábólintottak még az Országos Helyreállítási Alapból finanszírozott víz- és szennyvízhálózat bővítését célzó projektben való részvételről szóló korábbi tanácshatározat módosítására is.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!