Önkénteseket toboroznak
Évente átlagosan négy-öt tűzeset megfékezésénél segédkeznek a székelyvarsági Jézus Kútja Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjai. Elsősorban önmagukra számíthatnak, ezért megfelelően elkötelezett csapattal és felszereléseik folyamatos bővítésével biztosítják a színvonalas munkát. Jelenleg új tagokat toboroznak, hogy biztosítsák: a jövőben is jó csapatuk lesz.
Több évtizedes múltra tekint vissza Székelyvarságon az önkéntes tűzoltóság. Ezt bizonyítja egy 1972-ből származó kupa is, amelyet a helyi csapat szerzett egy udvarhelyszéki tűzoltóknak szervezett versenyen. A rendszerváltást követően felbomlott az önkéntes alakulat, és csak 2012-ben szervezték újra. 2014-ben létrehozták a tűzoltó-egyesületet – avatott be a részletekbe Borbély Imre, a Jézus Kútja Önkéntes Tűzoltó Egyesület vezetője, aki 2017 óta áll az alakulat élén. Elmondta: céljuk a hatékony munkavégzés, a gyors beavatkozás és az életmentés. Jelenleg 47 tagja van az egyesületnek, ám közülük csupán húsz személy bevethető, mozgósítható. Hozzátette: az önkéntes tűzoltók toborzására azért van szükség, mert a csapat átlagéletkora az ötvenhez közelít, éppen ezért szükség van a fiatalításra.
– 16 és 30 év közötti fiatalokat szólítottunk meg, próbáltuk mozgósítani mindazokat, akik tudnak és szeretnek csapatban dolgozni, segíteni kívánnak a bajbajutottakon. A jelentkezés feltétele továbbá a székelyvarsági lakcím – fogalmazott az elnök. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy eddig sikeres volt a toborzásuk, hiszen már 13-an jelentkeztek, hogy csatlakoznának az önkéntes tűzoltókhoz. Március 20-ig várják még a jelentkezőket, ezt követően tartják meg az első megbeszélésüket, majd megkezdik az újoncok felkészítését, betanítását.
– Havi rendszerességgel vannak felkészítőink, ezeken sajátíthatják el a most jelentkezők az alapvető tudnivalókat, a felszerelések helyes használatát, ismeretét, hogy mit hol lehet megtalálni az autóban, és azt hogyan kell használni. Fontos, hogy ne csak a gyakorlati tudnivalókat adjuk át, hanem azt is, hogy hogyan maradjanak nyugodtak, mit kell tenni ahhoz, hogy ne essenek pánikba egy bevetésen, hiszen csak tiszta fejjel lehet megfontolt döntéseket hozni – részletezte Borbély Imre.
Több autó, bővülő eszköztár
Jól felszerelt egyesület a székelyvarsági, több járművel is rendelkeznek, amelyekre szükség is van. Székelyvarság viszonylag nagy területen fekszik, távol a várostól, így gyakorlatilag tűz esetén csak magukra számíthatnak. Borbély Imre elmondta: jelenleg egy csapatszállító autójuk, egy nagy kapacitású fecskendős tűzoltóautójuk és egy kicsi, gyors beavatkozásra használható járművük van.
– A nagy autó viszi a vizet a helyszínre, a másik kettő gyorsabb, kevesebb vizet tud szállítani, és kezdetleges tűzoltásra használjuk. Magunkra számíthatunk elsősorban, hiszen amíg a hivatásos tűzoltók kiérnek hozzánk, az legalább egy óra – mutatott rá az önkéntes tűzoltás jelentőségére.
Hozzátette: védőfelszerelésük is akad elég, ezeket elsősorban pályázatokból, különböző támogatásokból szerezték be, illetve adományként kapták. A Forrásköze Közbirtokosság jóvoltából építették a tűzoltószínt, amelynek fenntartási költségeit is a közbirtokosság fedezi. A tűzoltóállomás egyébként a település központjában található, riasztás esetén innen indulnak az autók, viszont az önkéntes csapat tagjai nem ide érkeznek, és nem innen indulnak, hanem egyenesen a tűz helyszínére mennek. Ez szintén a nagy távolságokkal magyarázható – fogalmazott a tűzoltó-egyesület elnöke. A felszerelésük része továbbá két traktorral vontatható vízszállító tartály is, amelyeket a település egy-egy tanyarészén állomásoztatnak állandó jelleggel, nevezetesen Sólyomkő hegyén és a tálasbercei tanyarészen.
– Mivel Varság nagy területen fekszik, volt már rá példa, hogy a helyiek nagyot tudtak ezzel segíteni, amíg mi kiértünk a helyszínre – tette hozzá Borbély. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy a felszerelések bővítése sosem ér véget a tűzoltók számára, hiszen folyamatosan jelennek meg új technológiák, elhasználódnak, romlanak a meglévő eszközök, így igyekeznek kihasználni a pályázati lehetőségeket, hogy újabb felszereléseket tudjanak beszerezni. Mint részletezte: további tűzoltóautókra is szükségük lenne, hogy még hatékonyabban tudjanak dolgozni. Egyébként testvérkapcsolatot ápolnak a magyarországi Pest megyei Kóka Önkéntes Tűzoltóságával, illetve most van kibontakozóban egy új testvérkapcsolati viszony egy ausztriai településsel is, akiktől számos védőfelszerelést kaptak már, támogatják a székelyvarságiakat.
Többször volt szükség közbelépésükre
Borbély Imre, a tűzoltó-egyesület elnöke elmondta: általában évi négy-öt alkalommal van szükség az önkéntes tűzoltók segítségére. 2021-ben is hasonló számú bevetésük volt, több épülettűz eloltásánál segédkeztek tavaly, míg 2000-ben egyáltalán nem volt ilyen jellegű tűzeset a községben.
– Tavalyelőtt erdő- és bozóttüzeink voltak leginkább, a tavaly viszont több melléképület is kigyúlt. Ha mi nem vagyunk, akkor minden bizonnyal a lakóházak is leégnek, nemcsak az istállók. Amit meg lehetett, mindent megmentettünk, és elég hatékonyak voltunk, megfékeztük a tűz terjedését – idézte fel az elmúlt évek történéseit. Hozzátette: idén a tanyagyűléseken tűzmegelőzési felkészítőt tartottak a lakosságnak, amelyet igyekeznek rendszeresen megismételni, mivel tapasztalataik szerint szükség van rá. Mindezek mellett rendszeresen részt vesznek a különböző önkénteseknek szóló tűzoltóversenyeken, bekapcsolódnak az Iskola másként programba, és képzéseken is gyakran megfordulnak.
Hadnagy Éva