Octavian Ciovică lett a Hegy Királya Hargitafürdőn

Egyetlen versenyzőnek sikerült – ráadásul kétszer is – két perc alatt teljesítenie a Harghita Hill Climb Challenge négy kilométeres pályáját, a nyílt versenyt így Octavian Ciovică nyerte és ő lett Hargitafürdőn az autóversenyzők között a Hegy Királya. A másodosztályú hegyibajnokság címvédőjének teljesítményét ellenfelei is dícsérték, Fazakas Erik Zsolt ugyanis az A csoportban és az A2 kategóriában is első lett. A juniorok között és a B csoportban is volt Hargita megyei dobogós. Ideális időjárási körülmények között tartották meg szombaton a Harghita Hill Climb Challenge futamot, amely a másodosztályú hegyibajnokság második versenye volt. A viadalon harmincnégy pilóta indult, közülük harmincketten szerepelnek a végső rangsorban, ugyanis egyik pilóta hibát vétett az első versenyfutamon – elnézte a féktávot a lassító előtt –, míg egy másik versenyző autójának hűtőberendezése adta meg magát. A néhai versenyszervező érdemeit tisztelve Ritner Béla Emlékverseny néven is futó viadalt több turista, Hargitafürdő és környékén gombászó tekintette meg a helyszínen. Két újdonságot is jegyezhettek a szervezők: Hargita megyéből először közvetített országos tévétársaság autósport versenyt, ugyanakkor először kapott pénzdíjat egy hazai hegyibajnoki futamon a leggyorsabb versenyző. Sikeres villámcsődület Noha a szervezők jelezték, hogy pénteken a Szabadság téren tizenöt versenyautó fog állomásozni, több, Hargitafürdőre tartó csapat is eltévedt és a megyeszékhelyen kötött ki. Emiatt nem tizenöt, hanem picivel több versenyautó állomásozott két órán keresztül Csíkszereda központjában, a több száz lóerős gépeket nagyon sok éppen arra járó személy tekintette meg, sőt egyeseknek még a pilóták figyelmetlenségét kihasználva még az autóba is sikerült beülniük. Az akció annyira sikeresnek bizonyult, hogy ezen többen felbátorodva határozták el, hogy szombaton kilátogatnak Hargitafürdőre fenyőtobozt és gombát gyűjteni, de nem jutottak fel a településre, hiszen a Hármaskereszttől közúti forgalomzár volt a Harghita Hill Climb Challenge miatt. Az útlezárás viszont sokaknak nem okozott gondot, pár kilométert gyalogolva miközben gyűjtögették a gombát vagy tobozt, megnézték a hegyiversenyt is. Voltak ugyan olyan személyek is, akik helyben akarták eladni mindazt, amit gyűjtöttek, ezért egy táblára írták fel az áru nevét és ezt mutatták a pilótáknak, miközben azok száz kilométer/óránál is nagyobb sebességgel száguldottak el mellettük. Sajnos, nem mindenkinek volt nagy kartonpapírja, ezért a gomba első két betűje fért fel nagyban a lapra, így GO lett belőle, ebből a pilóta meg teljesen mást értett. A nap végén viszont egyetlen gombaárus sem távozott szomorúan a Hargitafürdő felé vezető útról. Ciovică a király Két szabadedzés, két időmérő és két versenyfutam – hatszor száguldott fel harminckét versenyautó a Hármaskereszttől Hargitafürdőre. Ketten csupán egy futamot teljesítettek: Laurențiu Mandu benézetgt egy féktávot a lassító előtt és az árokkal „megsimogatta” versenyautója „hasát”, de baj nem történt, míg Gheorghe Badea versenygépének hűtőrendszere kapott léket, szerencsére nem a pályán, így nem lett tele az aszfaltcsík fagyálló folyadékkal. A két szabadedzésen csak tippelni lehetett: lesz olyan pilóta, aki két perc alatt teljesíti a négy kilométeres pályát? Sok versenyző már a két időmérőn javítani tudott másodperceket a szabadedzésekhez képest, ám sejteni lehetett, Octavian Ciovică, Alexandru Pițigoi és Horia Gheorghe közül kerül ki a hegy királya. Az első versenyfutamon aztán a Radical SR8 pilótája összekapta magát és 1 perc 57,246 másodperc alatt teljesítette a távot, a Porsche 911 GT3 2 perc 3,252 másodperc, míg a Mitsubishi Lancer EVO 9 2 perc 3,760 másodperc alatt ért fel Hargitafürdőre. A második futamon a trió javítani tudott, végül Ciovică a Radical SR8 formaautóval 1 perc 547, 067 másodperccel döntötte meg a pályarekordot és vitte el a Hegy Királya trófeát, az ötszáz eurós különdíjat és nyerte meg nyílt kategóriában a versenyt. Horia Gheorghe a Mitsubishivel 2,2 másodpercet javított első futamidejéhez képest és a második helyen zárt, míg Alexandru Pițigoi a Porsche-val mindössze hét tizedmásdopercet tudott faragni előző idejéből, így be kellett érnie a harmadik hellyel. [caption id="attachment_118808" align="aligncenter" width="1800"] Fazakas Erik Zsolt nyerte a másodosztály futamait. Dupla pontokat ért a hargitafürdői verseny FOTÓ: RALLYPHOTOHUNTERS[/caption] A megyebeliek szereplése Versenytársait is meglepte teljesítményével Fazakas Erik Zsolt, aki újra igazolta, nem hiába ő a bajnoki címvédő a másodosztályban. A tehetséges csíki pilóta és a dobogósok autóját nem lehet és nem is szabad összehasonlítani, mert noha Erik autójának teljesítménye is kimagaslik a mezőnyből, ám a harmadik helyezett Pițigoi és a csíki pilóta versenygépe között többszáz lóerő a különbség a Porsche javára. Ennek ellenére a bajnoki címvédő mindössze 12 másodperccel maradt el Pițigoi teljesítményétől. Fazakas Erik Zsolt a nyílt versenyben az ötödik helyen zárt, a székelyudvarhelyi Jakab Attila a hetedik, míg a csíkszeredai Szabó Botond a nyolcadik lett, utóbbi autója viszont sokat rakoncátlankodott: a pilóta szerint „csúszott a fara”. Kádár Zsolt a 18. helyen zárt, ám számára nem a nyílt verseny, hanem a junior kategória volt a a fontos. Ami viszont a másodosztályú bajnokságban érdekelt pilótákat illeti, a pálmát Fazakas Erik Zsolt vitte el, ő nyerte az A csoportot és az A2 kategóriát. A B csoportban a székelyudvarhelyi Jakab Attila a második helyen zárt Horia Gheorghe mögött. Kádár Zsolt a junior kategóriában a második, A kategóriában a nyolcadik, az A2 géposztályban az ötödik helyen végzett. A Harghita Hill Climb Challenge-t az AT Motorsport SE és Csíkszereda Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala közösen szervezi a Hargita megyei önkormányzat támogatásával a Román Autósport Szövetség égisze alatt, az esemény médiapartnere a Hargita Népe.