Nyílt órák a népiskolában

Különféle izgalmas művészeti ágakba kaphat betekintést az, aki érdeklődik a Hargita megyei Vámszer Géza Művészeti Népiskola oktatási programjai iránt, ugyanis keddtől kezdve nyílt órákat szerveznek. Az intézmény oktatói úgy vélik, művészetekkel foglalkozni mindig divatos.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 5 perc
Nyílt órák a népiskolában
Gyermekek és felnőttek egyaránt csatlakozhatnak a nyílt órákhoz Fotó: László F. Csaba

Nyílt órákat hirdet a Vámszer Géza Művészeti Népiskola csíkszeredai központjában. Július 4–26. között bárki, akit érdeklődik a zongora, szintetizátor, furulya, fuvola, hegedű, dob, esetleg a fafaragás, famegmunkálás vagy bútorrestaurálás iránt, a nyílt órák során betekintést nyerhet ezekbe a szakokba, kipróbálhatja magát a különböző művészeti ágakban.

László F. Csaba
Az érdeklődők kipróbálhatják a különböző művészeti ágakat


Mint Sándor Árpád, a Vámszer Géza Művészeti Népiskola igazgatója elmondta: az intézmény létesítésének célja a tehetséges fiatalok felkutatása, továbbképzése és beszervezése a megye kulturális-művészeti életébe szakoktatás révén. Ugyanakkor az iskola lehetőséget ad a felnőtteknek is, hogy kipróbálják magukat új területeken, esetleg elmélyüljenek a választott szakban.

A csíkszeredai központtal működő iskola Hargita megye 28 településén van jelen 72 oktatóval,

akik zenei, képzőművészeti, népművészeti irányú képzéseket tartanak minden korosztálynak.
Az intézményvezető emlékeztetett: az iskola Hargita Megye Tanácsának alintézményeként, annak támogatásával működik. Költségvetésük egy részét a megyei önkormányzat finanszírozza, a többit ők maguk teremtik elő a tagsági díjakból, előadások bevételéből, de sok pályázatot nyújtottak be a magyarországi Csoóri Sándor Alaphoz, a Bethlen Gábor Alaphoz és a Nemzeti Kulturális Alaphoz is.
A Vámszer Géza Művészeti Népiskola fő tevékenysége a művészeti szakirányú oktatás, az intézményben öt szakirányon belül 31 szakág működik. Vannak zene, előadóművészeti, népművészeti, iparművészeti és képzőművészeti szakok, melyeken a 2022/2023-as évfolyamban összesen 1345 diák tanult.

Július negyedikével kezdődően hétköznapokon 10 és 14 óra között nyílt órákat szerveznek a népiskola különböző szakjain.

Sándor Árpád úgy tájékoztatott: július 15-ig tart az eddig is ott tanuló diákok visszairatkozásának szakasza, majd szeptember elején kezdődik a beiratkozás az elsőévesek számára. Már korábban többször is szerveztek nyílt órák eseményt, azok alapján azt tapasztalták, hogy az érdeklődők nagy része ősztől beiratkozik majd az intézménybe, nagyjából tíz diákból hat-hét biztosan visszatér, mert elsősorban azok érkeznek ilyenkor, akik valóban érdekeltek a témában.


– A nyílt órákkal a célunk az, hogy az érdeklődők kipróbálhassák a különböző művészeti ágakat, bárki, akinek kedve van, betekintést kaphat abba, amit csinálunk.

Ha most érkezik valaki, részt vesz például egy zongoraórán és megtetszik neki, szeptemberben már jöhet is beiratkozni. Akkor majd annyival egyszerűbb lesz a tanár és a tanuló számára is a helyzet, hogy most meghallgatják őket, foglalkoznak velük, majd ősszel nem a nulláról kezdik a hangszerrel és az oktatóval való ismerkedést, már előzőleg meglesz az első kontaktus – részletezte az iskola igazgatója.
Szabó Zsolt, a Vámszer Géza Művészeti Népiskola zongora, szintetizátor és harmonika szakos tanára hozzátette:

a nyílt órákra bárki betérhet, kortól és nemtől függetlenül, felső korhatár nincs,

az alsót pedig csupán az határozhatja meg, hogy az érdeklődők mely művészeti ágakban próbálnák ki magukat, mert például a famegmunkálás során használt eszközök vagy egyes hangszerek nem valók óvodáskorú gyermekeknek. 
– Úgy vettük észre,

ismét divat lett az, hogy művészetekkel foglalkozzanak az emberek,

minden szülő szeretné gyermekét valamilyen művészetre tanítani vagy taníttatni. Ez elsősorban nem azért fontos, hogy valakiből feltétlenül tánc- vagy zeneművész legyen, hanem mert közben fejlődik az agy. Régen az arisztokrata családok sem azért taníttatták hangszeren játszani gyermekeiket, hogy abból éljenek meg, hanem mert

valamilyen szinten ez az általános műveltség része.

A művészet, legyen az zene, rajz, festészet, tánc vagy kerámia, hobbinak, kikapcsolódási lehetőségnek is kiváló. Azt szoktam mondani: a művészet a léleknek, a sport a testnek – tette hozzá Szabó Zsolt.
Július 4–26-án, hétköznapokon 10 és 14 óra között várnak tehát minden érdeklődőt a Vámszer Géza Művészeti Népiskola nyílt óráira a következő rend szerint: zongora: július 4–26., szintetizátor: július 4–26., furulya, fuvola: július 4–14., hegedű: július 4–26., dob: július 4–14., fafaragás: július 4–21., bútorrestaurálás: július 4–14. A részvételhez előzetes bejelentkezés nem szükséges, további információkat a Vámszer Géza Művészeti Népiskola titkárságán lehet kérni (Csíkszereda, Gál Sándor utca 9. szám).



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!