Kányádi Sándor nevét vette fel a nagygalambfalvi iskola
Szívüket, lelküket ünneplőbe öltöztetve gyűltek össze vasárnap délelőtt Nagygalambfalva lakói az iskola udvarán. Kettős ünnepet ültek, hivatalosan is átadták az iskola korszerűsített épületeit, az oktatási intézmény pedig felvette Kányádi Sándor költő, a falu nagy szülöttjének nevét.
Régen várt ünnepségre került sor vasárnap Nagygalambfalván, befejeződtek hivatalosan is az évekkel ezelőtt elkezdett felújítási munkálatok, az iskola pedig felvette Kányádi Sándor nevét. Az ünnepség istentisztelettel kezdődött az oktatási intézmény udvarán, amelyen a helyi lakosok mellett a testvértelepülések küldöttségei is részt vettek. Az ünnepi istentiszteleten Czapp József mikepércsi református lelkész hirdette az igét. Az egybegyűlteket elsőként Bálint Hajnal, az oktatási intézmény vezetője köszöntötte. Háláját és köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik segítségével megvalósulhattak a felújítási munkálatok. Kifejtette: hálás azért is, hogy végre eljött az a nap, amikor hivatalosan is nevet kapott a nagygalambfalvi iskola. Hozzáfűzte: számukra sosem volt kérdés, hogy kinek a nevét vegyék fel.
– Bár Kányádi Sándor bácsi többször próbált meggyőzni minket arról, hogy vannak nála sokkal érdemesebb szülöttjei is Nagygalambfalvának, tisztelettel meghallgattuk, de nem engedtük lebeszélni magunkat elhatározásunkról – fogalmazott Bálint Hajnal. Hozzátette: sokat jelent ez számukra, megtiszteltetés és egyben felelősség is, ugyanakkor mindent megtesznek azért a jövőben is, hogy érdemesek legyenek Kányádi Sándor nevére.
– A nagygalambfalvi iskolának jelentős múltja van, a mai nap pedig azt bizonyítja, hogy van jelene, és bízunk abban, hogy lesz jövője is – fogalmazott az iskola igazgatója.
Jelentős beruházás
Gyerkó Levente, Nagygalambfalva község polgármestere a beruházás történetét ismertette. Mint részletezte: 2017 novemberében adták le azt a pályázatot a fejlesztési minisztériumhoz, amelynek köszönhetően mára teljes egészében megújult az általános iskola mindkét épülete. 2018 májusában kötötték meg a szerződéseket és írták ki a közbeszerzési eljárást. Az elmúlt években több nem várt akadályt is le kellett küzdeniük, amíg 2020 júliusában elkezdődhetett a tényleges munka. A beruházás értéke 500 ezer euró volt, ám az előre nem látható költségek miatt 670 ezer euróra nőttek a kivitelezési költségeik. A hiányzó összeg előteremtéséért a polgármester köszönetet mondott a megyei önkormányzatnak, illetve a parlamenti képviseletnek.
Rangos meghívottak az eseményen
Az eseményen meghívottként volt jelen Kallós Zoltán kisebbségi oktatásért felelős államtitkár. Az elöljáró Kányádi Sándort a kortárs magyar költészet egyik legnagyobb alakjának nevezte. Kifejtette: költészetének alaptémái az anyanyelv megtartó ereje és az erdélyi kisebbségi sors voltak. Hagyatékát ápolni és megőrizni mindannyiunk felelőssége. Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője a névadó ünnepségek fontosságára tért ki. Meglátása szerint a névadók mindig különleges események. Egyszeri és felelősségteljes döntés eredményei, hiszen a névadással mindig arról tesz tanúbizonyságot egy intézmény, hogy ki az a jeles személyiség, akinek munkásságát, életszemléletét iránytűnek tekinti az iskola küldetéstudatának meghatározásakor.
– Szerencsésnek tartom a nagygalambfalvi gyerekeket. Jobb bizonyíték számukra nem is szükséges arra, hogy jó kezekben vannak, mint hogy iskolájuk Kányádi Sándor nevét veszi fel. Az ő nevét viselni nemcsak megtiszteltetés, hanem felelősség, a nagygalambfalvi általános iskola azonban az elmúlt években sokszor bizonyította, hogy felnőtt ehhez a feladathoz – méltatta az iskolát a főtanfelügyelő.
Antal István Lóránt RMDSZ-szenátor ugyanakkor úgy fogalmazott: a közösségek sikerének a kulcsa az intézmények együttműködésében rejlik, amelyre jó példa Nagygalambfalva község. Itt ugyanis az egyház és az iskola igénybe vette az önkormányzat segítségét, és közösen jelentős sikereket értek el.
Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke úgy látta: Kányádi Sándor az egész magyar közösség számára utat mutató lámpás, minden gyerek tanító bácsija. Kifejtette: ezt a hagyatékot, amit tőle kapott a magyarság, megfelelőképpen kell gondozni, a feladat ránk hárul. A feladat nehéz, de nem lehetetlen, erre jó példa a nagygalambfalvi iskola is.
– Bátran állíthatom, hogy nemcsak a térségben, hanem egész Erdélyben nincs szebb iskola a nagygalambfalvinál, ezért pedig köszönet mindenkinek, hiszen ez igazán méltó ápolása annak a hagyatéknak, amit mindannyian megkaptunk – mondta a megyei tanács alelnöke.
A köszöntők sorát Dávid Gyula irodalomtörténész folytatta. Mint mondta: három éve már, hogy örökre hazatért a költő szülőfalujába, és most egy újabb kötés születik a költő és szülőfaluja között, amikor is iskolája felveszi egykori tanítványa nevét.
– Nem egyszerű gesztus ez, nem egy hagyományos intézménykeresztelő, sokkal több annál. A mai névadás azt is jelenti, hogy az iskola, amikor felvállalta Kányádi Sándor nevét, felvállalta szellemének, életeszményének, értékrendjének a továbbadását is, példamutatásként minden olyan iskolának, ahol magyarul sajátítják el a gyermekek mindazt, ami az életben maradáshoz, helytálláshoz szükséges – fogalmazott Dávid Gyula.
Kányádi Sándor fia leplezte le a névtáblát
Az ünnepi beszédeket követően a költő fia, Kányádi László András és az iskola egyik diákja, Csíki Roland közösen leplezték le az iskola névtábláját. Kányádi László András is szólt az egybegyűltekhez, majd gyerekkori élményeit idézte fel, amelyek az akkori iskolához kötődtek, valamint az édesapjával való kapcsolatáról is megosztott pár gondolatot. Beszédét édesapja Dal című versével zárta, amely megítélése szerint példaként szolgálhat a következő generációknak.
A névadó ünnepség részeként az iskola újonnan készült zászlóját is bemutatta Szekeres Attila István heraldikus, amelyet Gyerkó Levente polgármester a hagyományőrző huszárok segítségével nyújtott át Bálint Hajnalnak, az iskola igazgatónőjének. Az iskolazászló őrzői az elkövetkező évben a nyolcadikos diákok lesznek.
Az ünnepséget a székelykeresztúri Polgári Fúvószenekar, a Pipacsok Néptáncegyüttes, Kányádi Szilárd színművész, valamint az iskola diákjainak, tanárainak zenés-verses előadása is színesítette.
Hadnagy Éva