Néni, bácsi ide figyelj!
A jó bornak nem kell cégér (reklám), csak jó szőlő és még jobb borász – tartja a mondás.
Reggeli műsorom a tévéállomások reklámszolgáltatása, néha olyan csinos hölgy ajánlja a portékát, hogy kedvet kapok a vásárlásra. Eddig rábeszélt egy függőleges, zsák nélküli porszívóra, ami sarokba állítva várja a szombatot; olyan szuper elemlámpára, párosan küldik, darabját egynapi nyugdíjamért, amelynek fénye 5 km-ről is látható (nem sikerült kipróbálni, még), de fénye 22-szer, a másik adó szerint 40-szer erősebb, mint a közönséges lámpáé, és legerősebb fénye elijeszti a legkomiszabb betörőt is. Első vásárom egy turmixgép, valami angol mozaikszó a becsületes magyar neve, ezt már egyheti nyugdíjamért hozták házhoz, még a nyugdíjemelés előtt. Alul zöldség, majd gyümölcs, legfelül magvak, 1-2 perc berregés, és kész a fiatalító csodaital, és ezért a pénzét poharakat, darálót és receptkönyvet is adnak. Fiatalító és súlycsökkentő hatását szívszorongva várom.
Néni, bácsi, ide figyelj,
Pálma kaucsuksarkot viselj!
(Talán a 100 esztendős Kincses Kalendáriumban is előfordul már… és nem tudom, mi köze van a pálmafához, vagy a nagyon ritka női keresztnévhez.)
Nagyon sok filmsztár kezdte pályafutását modellként, még sir Roger Moore is, ő lett későbben Angyal és James Bond, aki úgy verekedett, hogy hajszála sem mozdult el, a „rosszfiúknak” pedig mindene… A modellek reklámoztak gyönyörű ruhákat, vakító fogsorokat, amellyel almába is lehetett harapni (és nem esett ki), bébiételt és minden egyebeket. Nagyon sok serpenyőt látok a reklámokban, még kőbevonatost is. Nekem csak teflon borítású volt, akkor vártam a teflonkést, amellyel zsír nélkül is lehet kenyeret kenni…
Eshet a hó, fújhat a szél,
Durbin púdert kettőhuszért!
Deana Durbin kanadai származású amerikai színésznő volt, 14 évesen lett filmsztár, 48-ban készült utolsó filmje, 26 éves korában. Valódi gyermeksztár volt, akinek nem volt szüksége púderre, sem más szépítő kenceficére. Judy Garlanddal is játszott, Shirley Temple-lel egy időben, aki már 4 évesen sztár volt, de a csúcson lépett vissza és diplomata lett. Ő is csak ’48-ig filmezett, pedig csodagyerek volt. A ’22-ben született Mickey Rooney is 4 évesen kezdte pályáját, J. Garlanddal is játszott, emlékezetes szerepe Huckleberry Finn. Még ma is feltűnik, de már csak paródiája régi önmagának. A múlt század elején még volt egy gyermeksztár, Jackie Coogan, Chaplin fedezte fel 7 éves korában, 1921-ben. ’30-ban kinőtt a gyermekszerepekből, volt ő Tom Sawyer és Huck Finn is, Twist Oliver is. ’64-ben tért vissza a filmhez, még a Hawaii Five O-ban is játszott, a korai epizódokban. Vele a filmlexikonok mostohábban bánnak, kisgyerek koromban egy régi Színházi Életben láttam, vagy neki, vagy Mickey Rooneynak volt egy irigylésre méltó kis állatfarmja, óriási hústömegű növendék szarvasmarhák néznek szembe az olvasóval.
Amit a reklámokban, árajánlatokban nem szeretek, a sok kilences, ma már nem hisszük, hogy a 999,99 lej az nem 1000, csak 900 és valamennyi… de azt sem, hogy egyet fizet, kettőt kap, szezon végi akció, készletkiseprés, limitált ajánlat, kiárusítás stb.
Mióta „tagja” lettem a TV Shopnak, gyakran felhív egy bájos szőke női hang, aki elhadarva figyelmeztet, vegyem meg a csodamatrac legújabb ajánlatát, 60 százalékos árcsökkentést nyertem. Megtudom, azért nem alszom át az éjszakát, mert nem vagyok csodamatrac-tulajdonos, amire úgy rávethetem magam, hogy szomszédom észre sem veszi. Nem is látszik meg rajta, hogy már 15 éves…
Haladunk a korral,
Süssön Váncza sütőporral!!!
Szathmáry János, Gyergyószentmiklós
[box type="shadow" ]Levélbontás oldalunkon az írásokat, leveleket szerzőik előzetes hozzájárulása nélkül, mondanivalójuk tiszteletben tartásával, esetenként rövidítve jelentetjük meg. Az itt megjelent vélemények nem feltétlenül azonosak a szerkesztőségével.[/box]