Nem kell visszafizetni a támogatásokat
Jó hírt kaptak a gazdák: törvényesnek ítélte az Országos Számvevőszék azokat a pályázati rendszeren keresztül megítélt eszközvásárlási támogatásokat, amivel Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete 2013 és 2015 között a tejbegyűjtő csarnokokat és gyümölcsfeldolgozó konyhákat működtető Hargita megyei gazdaegyesületeket segítette. Így a kapott támogatást senkinek sem kell visszafizetnie, sőt elhárult az akadály a 2016-os pályázati támogatások elszámolása és folyósítása elől is.
[caption id="attachment_39043" align="aligncenter" width="3456"] Egyesületi támogatással felszerelt tejbegyűjtő. Nem fejik vissza a pénzt Fotó: Domján Levente[/caption]
Nem kell visszafizetniük a gyümölcsfeldolgozó konyháik és tejbegyűjtő csarnokaik felszereléséhez kapott eszközvásárlási támogatásokat a Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesületéhez 2013 és 2015 között pályázó megyei gazda- és gazdasszony-egyesületeknek – tájékoztatta pénteken lapunkat Márton István, a Vidékfejlesztési Egyesület igazgatója.
Az Országos Számvevőszék ugyanis a Vidékfejlesztési Egyesület óvását elfogadva, felülbírálta a Hargita Megyei Számvevőszéknek azt a döntését, amelyben a közpénzek jogtalan elköltésének tekintett 29 pályázat révén összesen 339 ezer lejes, a megyei tanács költségvetésének okozott kárt, a visszafizetendő összeghez pedig további 97 ezer lejes kamatot is megállapított. A 2013 és 2015 között megítélt támogatások jogszerűségét kimondó számvevőszéki dokumentumot pénteken délután kapta kézhez Márton.
A szakember lapunknak kifejtette, a Vidékfejlesztési Egyesület tevékenységét és támogatási rendszerét közhasznúnak kimondó döntés nemcsak azoknak az egyesületeknek jó hír, amelyek a vizsgált hároméves időszakban eszközvásárlási támogatásban részesültek és a kapott támogatást immár nem kell visszafizetniük, hanem azoknak az egyesületeknek is kedvező, amelyek a megyei önkormányzat Vidékfejlesztési Egyesületéhez idén pályáztak, ám a részükre megítélt támogatások elszámolását és folyósítását a számvevőszéki vizsgálat miatt az intézmény felfüggesztette. Márton István az ügy tisztázása nyomán viszont arra kéri a 2016-ben nyertes pályázattal rendelkező gazdaegyesületeket, hogy szerződéskötésre, illetve elszámolásaikkal a támogatás folyósíthatósága érdekében a Vidékfejlesztési Egyesületnél haladéktalanul jelentkezzenek.
A Vidékfejlesztési Egyesület 2016-ban a tejbegyűjtő csarnokok felszerelésére pályázó juh- és szarvasmarha-tenyésztő egyesületek számára kínált 90 ezer lejes keretösszegből négy gazdaegyesületet összesen 46 ezer lejjel támogatott. A Csíkdánfalvi Szarvasmarha-tenyésztők Egyesülete egy 1500 literes tejhűtőtartály, a Csíkkarcfalvi Szarvasmarha-tenyésztők Egyesülete 1200 literes űrméretű tárolóedény, hordozható számítógép és nyomtató vásárlására, Gyimesközéplokon a Gyimes-völgyi Állattartó Gazdák Egyesülete egy ezerliteres hűtőtank, míg a csíkvacsárcsi gazdaegyesület mérőedény, valamint egy áramfejlesztő készülék vásárlásához kérte a megyei tanács vidékfejlesztési egyesületének 49 százalékos hozzájárulását. Az eszközöket azóta mindenhol megvásárolták és szolgálatba állították. A Vidékfejlesztési Egyesület idei támogatási kiírásából 50 ezer lejt hagytak jóvá a Szépvízért Egyesület 150 ezer lejes beruházási pályázatának támogatására is: a pénzből a Szépvíz káposztáskertjeként ismert Nád-dűlőt több mint 3 ezer méter hosszúságban behálózó öntözőrendszer kiépítése valósulhat meg.
Domján Levente