Módosult... a módosítás
A Hivatalos Közlöny 2017. augusztus 31-i számában megjelent ama 2017/26-os kormányrendelet, amely révén módosították a turisztikai szolgáltatási csomagok forgalmazási tevékenységére vonatkozó újraközölt 1999/107-es kormányrendeletet. A lapunkban is ismertetett múlt esztendei kormányrendelet meghozatalát azon nemkívánatos események, történések váltották ki, amelyek bekövetkeztek az utóbbi időszakok során egyes turisztikai cégek, ügynökségek tevékenységében. Nevezetesen visszamondott, de vissza nem térített külföldi utak, külföldön rekedt hazai turisták stb. Ezek okán vált szükségessé a vonatkozó jogszabályozás megszigorítása. Azóta eltelt több mint négy hónap, de érdemben nemigen következett be változás.
Annak idején lapunkban is utaltunk arra, hogy a 2017/26-os kormányrendelet előírásai gyakorlatba ültetése révén jobban érvényesülhetnek az ügyfelek érdekei, és valós lehetőség teremtődik majd a károsultak megfelelő és tisztességes kártalanítására, mindenekelőtt annak révén, hogy a jogszabályba beépültek garanciális, adott biztonságot ígérő előírások. A gyakorlatba ültetés tekintetében viszont szükség lett volna bizonyos miniszteri rendeletek meghozatalára, amelyek határideje egyébként a múlt esztendő októberében lejárt. Lényegében arról van szó, hogy a kormányrendeletbe bekerült egy olyan előírás, amely értelmében a turisztikai ügynökségek kötelezettek (lettek volna) garancia létrehozására. E tekintetben viszont a biztosítás összegét, valamint a garantálási rendszerek megszervezésének működési módozatát közös szaktárcai rendelettel kellett volna leszabályozni. Amint már említettük, ezek a rendeletek nem születtek meg, s ilyen körülmények között akár úgy is fogalmazhatnánk, hogy működésképtelenné vált a szóban forgó kormányrendelet. Időközben viszont azt benyújtották, mármint a kormány részéről a parlamenthez megvitatás és törvény általi jóváhagyása végett. A parlamenti vita elhúzódott, mert a kormányrendelet törvény általi szentesítésére csak a múlt esztendő végén került sor, az államelnök általi kihirdetésre pedig december 28-án. A szóban forgó 2017/277-es törvény a Hivatalos Közlöny január 4-i számában jelent meg.
Átírva
A minap megjelent törvény átolvasásából az derül ki, hogy a módosító jellegű kormányrendeletet a honatyák ugyancsak módosításoknak vetették alá, de akár úgy is fogalmazhatnánk, hogy azt részben átírták, egyidejűleg annak kiegészítésével is. (Ez utóbbi tekintetében érdemes utalni arra, hogy a jogszabály egyik szakaszát újabb tizenegy bekezdéssel toldották meg. A leglényegesebb változások a turisztikai csomagok garantálási alapjával kapcsolatosak, illetve ennek az alapnak a létrehozására vonatkoznak. A törvény értelmében a szóban forgó alap a turisztika terén alkalmazandó garantálási séma, amelynek célja azon fogyasztók védelmezése, akik turisztikai szolgáltatási csomagokat vásároltak meg. A védelmezés pedig akkor szükségeltetik, amikor a szervező turisztikai ügynökség esetleg fizetésképtelenné válik, és több mint indokolt lesz az általa befizetett pénzösszegek megtérítése. Ezt a majdani alapot a kezdeti hozzájárulás révén hozzák létre, s a törvény értelmében a szóban forgó kezdeti hozzájárulás az az összeg, amely befizetésére az a szervezői turisztikai ügynökség lesz kötelezett, amely első ízben kérelmezi és kapja meg a licencet, a kezdeti hozzájárulás összege pedig nem lehet kevesebb, mint 2000 euró. Annak értékét évente állapítják meg a turisztikai és a közpénzügyi miniszter közös rendelete alapján. Lesz évnegyedenkénti hozzájárulás is, ami ugyancsak egy vissza nem térítendő összeget jelent, s amelyet a szervezői turisztikai ügynökségeknek kell befizetniük a garantálási alaphoz. Az éves hozzájárulás szintjét százalékarányban kifejezve ugyancsak a két miniszter közös rendelete révén fogják megállapítani. Mindennek kapcsán megemlítenénk azt is, hogy a turisztikai szektor egyes érdekképviseletei, amikor tudomást szereztek a megszigorító jellegű és számukra anyagi terhet jelentő előírásokról, elégedetlenségüknek, tiltakozásuknak adtak hangot: december 28-án azzal a felhívással fordultak Klaus Johannis államelnökhöz, hogy ne hirdesse ki a törvényt, hanem küldje vissza újratárgyalás végett a parlamentnek. A jelek szerint megkéstek üzenetük megfogalmazásával, ugyanis annak a napnak a folyamán az államelnöki kihirdetés megtörtént. Amúgy az elégedetlenséget soraikban az váltotta ki, hogy meglátásuk szerint a garancialaphoz való hozzájárulás fizetési kötelezettség túlontúl nagy falatot jelenthet egyes turisztikai ügynökségek számára, olyant, amelyet nem lesznek képesek lenyelni, s ilyenképpen bekövetkezhet a „fulladás”, azaz tevékenységüket akár be is kell hogy szüntessék.
Mire is szolgál?
Arra már utaltunk, hogy miért volt szükség a garantálási alap létrehozására. A törvényben fel van sorolva az is, hogy mire használhatók fel az alap pénzügyi forrásai: mindenekelőtt azon ügyfelek kártalanítására, akik számára nem biztosították az általa kifizetett szolgáltatásokat, s erre a kártalanításra vonatkozóan majd meg lesz állapítva egy felső értékhatár is; a külföldön rekedt turisták hazaszállítása megkövetelte költségekre; az alapkezelő költségeinek fedezése. Amit megszorítónak tartanak egyes érintett cégek, az az, hogy egy újonnan bevezetett szakasz értelmében a szervezési tevékenységre kibocsátandó turisztikai licenc megszerzésének előfeltétele, hogy az a szervező turisztikai ügynökség részt vegyen a garantálási alapban. Amúgy a törvény előírásainak gyakorlatba ültetése vonatkozásában most is meglesz a maguk szerepe a különböző miniszteri rendeleteknek. Íme: február 25-ig kormányhatározat révén kell jóváhagyni a turisztikai szolgáltatási csomagok forgalmazására vonatkozó utólag módosított és kiegészített 1999/107-es kormányrendelet alkalmazásának módszertani normáit, ugyancsak eddig a dátumig közös miniszteri rendelettel a már említett éves hozzájárulás szintjét, valamint az éves ügykezelési jutalék szintjét. A törvény arról is rendelkezik, hogy a garantálási alap működőképessé válásának időpontjától számított hat hónapon belül a turisztikai ügynökségeknek meg kell újítaniuk a licenceiket. A már említett hat hónap bekövetkeztéig a jelenlegi licencek érvényben maradnak.
Hecser Zoltán